Prima chce, aby na kinematografii platili také operátoři vysílacích sítí a videoservery

V praxi by se opatření dotklo CS Filmu, HBO či Telefóniky O2 nebo Českých Radiokomunikací.

Kromě komerčních televizí by do státního fondu kinematografie měly přispívat firmy, které provozují online katalogy filmů anebo vysílací sítě, jimiž se šíří signál televizních stanic. Navrhla to televize Prima, v souvislosti s novelou mediálních zákonů, které má zítra projednávat plénum sněmovny.

Poslanci budou rozhodovat o návrhu, podle něhož od konce roku 2011 výrazně ubude reklamy v České televizi výměnou za to, že 150 milionů korun ročně místo ní budou do fondu budou odvádět celoplošné komerční stanice Nova, Prima a Barrandov, každá po 2 % svých ročních čistých výnosů z reklamy.

„Mohlo by tam být i víc než 150 milionů ročně,“ podotkl na čtvrtečním zasedání sněmovního volebního výboru generální ředitel Primy Marek Singer. „Proč by to měly platit jen komerční televize, když z české kinematografie a televizního vysílání mají příjmy i jiné subjekty. Možná by stálo za to rozšířit okruh těch, kdo přinášejí dvě procenta, a bylo by to pro český film ještě veselejší,“ prohlásil.

Singer s přítomným právníkem Primy Pavlem Kubinou konkrétně navrhli, aby na český film přispívali „provozovatelé audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání, jsou-li do katalogu pořadů zařazovaná rovněž kinematografická díla,“ a „operátoři sítí elektronických komunikací, kterými jsou šířeny programy provozovatelů televizního vysílání“ Novy, Primy, Barrandova, ČT2 a ČT4 (ty okruhy ČT, na nichž jediných má zůstat reklama).

V praxi by se to dotklo desítek firem, které nabízejí filmy ke stažení buď přes internet, nebo přes televizní obrazovku - tedy třeba filmových kanálů a portálů CS Film, HBO nebo Telefóniky O2. Mezi operátory by to dolehlo hlavně na České Radiokomunikace, dominantního šiřitele jak televizního, tak rozhlasového signálu.

Videoservery by podle nápadu Primy odváděly 2 % z čistých výnosů z reklamy, provozovatelé vysílacích sítí pak 2 % z čistých výnosů z „šíření televizního vysílání programů“.

Novela jako eintopf

Nový mediální zákon, který má nastavit pravidla pro vysílání reklamy na České televizi i zajistit dál příjmy tuzemské kinematografii, vzniká opravdu živelně. Zástupci Primy zmíněné nápady sepsali do paragrafovaného znění za méně než den - ve středu večer dostali spolu s ostatními zainteresovanými návrhy novely od ministerstva vnitra, ve čtvrtek večer už na schůzi výboru ležel vytištěný jejich návrh.

Navíc Prima přinesla paragrafy, které by významně ovlivnily hospodaření jejích konkurentů i dodavatelů služeb, za něž je jejím zájmem platit co nejméně. Přitom pravděpodobně bez toho, aniž by s dotčenými kdokoli z poslanců předtím mluvil, a aniž by jejich zástupce někdo na schůzi pozval.

Ostatně na jednání výboru se šéfka digitální televize Barrandov Jana Vozárová rozčilovala, že se o něm dozvěděla tak tak a že ani ji nikdo přímo nepozval. Zástupci veřejnoprávní České televize si tam zase stěžovali, že zmíněný návrh Primy dostávají k posouzení několik minut před tím, než se o něm má jednat.

„Samozřejmě do toho mluví celá řada lidí ze všech stran, takže materiály, které máte na stole, jsou některé z našeho pera, některé z pera legislativců, některé připomínkovány odborníky a tak dále. A berte to jako takový eintopf, který teď máte před sebou,“ odvětil upřímně poslanec Petr Skokan z Věcí veřejných.

Poslanci volebního výboru návrhy Primy neschválili, ty se ale ještě mohou zítra objevit na plénu, při projednávání novely.