V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Prima nabídne svou videoplatformu jiným webům

Petr Hatlapatka

Petr Hatlapatka na tiskové konferenci. Foto: TV Prima

Prodejce reklamy Media Club, který patří televizi Prima, začíná „půjčovat“ vlastní videoplatformu. Chce tak servírovat reklamu k videu jiných webů prostřednictvím vlastního přehrávače a sám ji prodávat. Produkt nazval Prima Video Platforma. Přivedl ho k němu velký zájem o videoreklamu v posledních dvou třech letech, díky čemuž měly weby Primy svůj reklamní prostor často vyprodaný. Je proto nutné pro inzerenty sehnat další. Podobný krok chystá česká internetová jednička Seznam.cz, ten nicméně chce externí videa stáhnout přímo k sobě.

„Cílíme na středně velké weby, které jsou velké obsahově, ale zatím příliš nevkročily do videa, protože je to pro ně technicky náročné,“ řekl za Media Club šéf online obchodu Petr Hatlapatka na říjnovém setkání s novináři. Mezi první partnery bude podle něj patřit například web Moviezone. „Zajímá nás profesionálně tvořený obsah, nezajímá nás obsah tvořený uživateli,“ zdůraznil Hatlapatka. Slibuje přitom jak navýšení počtu zobrazení, tak vyšší počet reklamou zasažených uživatelů.

Jak má „půjčování“ platformy fungovat? „Publisher sám může definovat pravidla, jako například kdy se mají videa do platformy nahrát, kdy se mají publikovat a kdy má publikace skončit, čímž lze řídit videotéku podle autorských a licenčních potřeb. Stejně tak je možné u každého videa nastavit, kolik videoreklamy se u daného videa zobrazí, a tím ovlivnit i míru monetizace daného videoobsahu.“

Jak dál Hatlapatka řekl Médiáři, obchodní model nebude stát na pohyblivých provizích. Místo toho si Prima říká fixní částku za videoreklamu odtočenou na jiných webech, konkrétně 50 Kč za 1.000 zobrazení (CPT). Kdy bude Prima považovat projekt za úspěšný? „Deset až patnáct procent růstu inventory během jednoho roku nás může uspokojit,“ podotkl šéf online prodeje Media Clubu.