Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Prima naskočila na retro vlnu: páteční večery obsadí inspektor Schimanski

Německý kriminální seriál začne Prima divákům připomínat už tento pátek 5. srpna.

Ředitel Primy ohlašuje návrat inspektora Schimanskiho. Foto: Médiář.cz

Ředitel Primy ohlašuje návrat inspektora Schimanskiho. Foto: Médiář.cz

Prima, tuzemská komerční televize číslo dva, využije kouzlo seriálů známých z televizních obrazovek z dob socialistického Československa. V lidech vzbuzují nostalgický zájem a pro televizi je levné je nakoupit.

„Nechtěli jsme přivézt žádnou kavalérii, ani merkurovatět,“ předeslal generální ředitel Primy Marek Singer na dnešní tiskové konferenci k podzimnímu programovému schématu. Prima přitom před časem oprášila majora Zemana i Ženu za pultem.

Dnes se ale vymezila vůči lídru trhu Nově, která teď v létě s úspěchem opakuje Dietlovu Plechovou kavalérii z roku 1979, i digitální televizi Barrandov, jež na socialistických seriálech vyrostla (teď dává třeba příběhy celníků z ČSSR z roku 1978 Ve znamení Merkura).

Götz George jako inspektor Schimanski

Götz George jako inspektor Schimanski

Prima zalovila v německých archivech a oživuje „největšího evropského akčního hrdinu“, inspektora Schimanskiho.

Půjde celkem o 20 epizod, vysílat se budou každý pátek po 20. hodině, poprvé tento pátek 5. srpna.

Prima připravila k vysílání výběr epizod jak z klasického Místa činu z 80. let, tak z následného seriálu nazvaného přímo Schimanski, natáčeného v letech 1997–2005, obé z produkce Westdeutscher Rundfunk (WDR).

Místo činu je jeden z nejdéle vysílaných kriminálních seriálů. Premiéru měl v roce 1970 a stále vznikají další epizody. Ojedinělé je, že úvodní znělka zůstala po celou dobu nezměněná.

Seriál vzniká v koprodukci Německa, Rakouska a Švýcarska a odehrává s v různých koutech těchto zemí. Existuje patnáct verzí, protože každá regionální televize (WDR, ARD, ORF, SF a další) produkuje vlastní epizody s vlastním policejním inspektorem nebo týmem inspektorů (čerstvé epizody uváděla dlouhá léta až do loňska Česká televize).

Někteří – jako Horst Schimanski – se stali kulturními ikonami. Postava, kterou ztvárnil Götz George (dabuje Alois Švehlík), se poprvé v Místě činu objevila v roce 1981 a do roku 1991 s ní vzniklo 29 epizod. V roce 1997 získal vlastní seriál Schimanski. Během let se tempo natáčení zpomalilo a nyní vzniká přibližně jedna epizoda ročně.

Hudba z Místa činu několikrát prorazila i v hitparádách – písně nazpívali Westernhagen, Klaus Lage či Bonnie Tyler. Singlu Midnight Lady prodal zpěvák Chris Norman téměř milion nosičů.