Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Prima neodvysílala aktuální díl Show Jana Krause

Televize Prima tvrdí, že tvůrci Show Jana Krause nedodali mimořádný díl včas. Pravým důvodem ale může být kritika prezidenta Zemana ze strany „plejády osobností“ a pozvánka na shromáždění, které 28. října koliduje s předáváním státních vyznamenání na Hradě.

Plejáda osobností v mimořádném dílu Show Jana Krause. Foto: TV Prima

Plejáda osobností v mimořádném dílu Show Jana Krause. Foto: TV Prima

Televize Prima ve středu večer nezařadila do svého vysílání nejnovější díl Show Jana Krause, v níž byli hosty i pamětník holocaustu Jiří Brady, ministr kultury za KDU-ČSL a zároveň Bradyho synovec Daniel Herman i „celá plejáda osobností, které pronesou svá stručná osobní přání ke svátku Dne vzniku Československé republiky 28. října“. Tak to Prima avizovala na svém webu i v tiskových materiálech, které rozeslala ve středu v deset dopoledne novinářům. Večer před 22. hodinou však začala reprízovat starší díl show a v titulcích uvedla: „Vzhledem k včasnému nedodání kopie pořadu zařazujeme reprízu pořadu Show Jana Krause. Premiérový díl pořadu můžete zhlédnout na www.showjanakrause.cz.“

Na webu - konkrétně na YouTube -, kde se aktuální díly show standardně objevují v den televizní premiéry, nicméně žádná videa z vydání pro televizi nejsou (zůstala jen videa s otázkami, které tvůrci show vždy kladou hostům před natáčením). Z YouTube zmizel i Vzkaz z podhradí, klip datovaný 26. října, který tvůrci Show Jana Krause původně odkazovali z Twitteru ve středu v 18.42, i další klip z téhož dne, nadepsaný Pane prezidente!, který na Twitteru v 19.24 sdílel režisér pořadu Vojtěch Nouzák (ten podle svých slov pro Blesk.cz aktuální díl nenatáčel).

Rovněž na Twitteru pak redaktor DV TV Filip Horký ve 21.54 upozornil, že místo avizované premiéry s Bradym, Hermanem a dalšími jde na Primě jen repríza. „My jsme včas nedostali materiály,“ tvrdil externí píárista Primy Filip Budák Blesku. Dramaturgyně show Simona Matásková ovšem vyvracela, že by Prima nedostala hotový díl včas. „Pořad jsme dodali Primě jako vždycky,“ citovaly Matáskovou Seznam Zprávy.

Daniel Herman a Jiří Brady v Show Jana Krause. Foto: TV Prima

Daniel Herman a Jiří Brady v Show Jana Krause. Foto: TV Prima

Pravým důvodem, proč Prima mimořádný díl neodvysílala, tak může být spíš přítomnost „plejády osobností“, respektive to, co říkaly. Mělo jít o kritiku prezidenta Miloše Zemana ve spojitosti s aktuální kauzou kolem Jiřího Bradyho před udělováním státních vyznamenání. Bývalý vězeň koncentračních táborů a současně Hermanův strýc Brady se stal v uplynulých dnech mimoděčným předmětem sporu mezi ministrem kultury a prezidentem Zemanem – podle ministra Hermana zrušil Zeman své rozhodnutí vyznamenat Bradyho Řádem T. G. Masaryka v odvetě za Hermanovo setkání s dalajlámou, podle prezidentské kanceláře Brady vyznamenání obdržet neměl. „Nešlo o pana Bradyho. Mluvila tam třeba Táňa Fischerová, Helena Třeštíková, všech padesát lidí kritizovalo Zemana a jeho politiku,“ citovaly Seznam Zprávy fotografa Jindřicha Kodíčka, přítomného při natáčení.

Na fotografiích, které Prima ještě ve středu dopoledne poslala novinářům, je vidět, že kromě zmíněných žen přišli i Jiřina Šiklová, Jan Ruml, Tomáš Klvaňa, Michael Žantovský, Michael Kocáb, Martha Issová či třeba místopředseda poslanecké sněmovny a předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Ten na dotaz, co se „u Krause“ dělo, na Facebooku popsal: „Bylo to husté a hodně proti Hradu.“ Gazdík přitom na pátek 28. října, kdy bude Zeman na Hradě udělovat u příležitosti státního svátku vyznamenání, svolává protestní shromáždění na pražské Staroměstské náměstí, účastnit se má i ministr Herman.

A právě na páteční shromáždění nebývale početná skupina hostí v Krausově show zřejmě zvala. Krausův syn David, který na show spolupracuje, totiž ve středu na Facebook napsal: „Dneska večer v show mého otce je veliká pozvánka od mnoha lidí na páteční mejdan (jestli ho televize Prima povolí).“ Ministr Herman ve videu s otázkami před natáčením pořadu říká, že 28. října nepůjde na Hrad, ale právě na Staroměstské náměstí. 

Na páteční shromáždění zve v reakci na vyřazení aktuálního dílu show i Tomáš Klvaňa, též - jak řečeno - na natáčení přítomný. „Začátkem by mohlo být sejít se v pátek po 18h hodině u Obecního domu na akci, kterou tak pěkně zahájil poslanec Petr Gazdík,“ apeluje na Facebooku. V divadle Archa, kde se pořad natáčel, byl před kamerami přítomen i reportér internetové televize Stream.cz Janek Rubeš. Ten na Twitteru ve středu večer naznačil, že neodvysílaná show by se mohla objevit právě na Streamu, tedy jednom z webů české internetové jedničky Seznam.cz.

„Zpráva z produkce říká, že původní Show Jana Krause se bude zítra viset na jejich webu, který je plně v jejich kompetenci,“ uvádí nicméně Klvaňa.

Kompletní tisková zpráva televize Prima

Show Jana Krause: hrdinové vpředvečer státního svátku, komediální herec a zpěvačka ve víru tance

V dalším dílu Show Jana Krause se představí Jiří Brady a ministr kultury České republiky Daniel Herman, zpěvačka Anna K a herec Roman Štabrňák. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 26. října ve 21.35 na Primě.

Dnešní večer zahájí poněkud překvapivě celá plejáda osobností, které pronesou svá stručná osobní přání ke svátku Dne vzniku Československé republiky 28. října, a uvedou tak další, hned dva vzácné hosty – kanadského podnikatele českého původu, který měl být letos z rukou prezidenta oceněn Řádem Tomáše Garrigua Masaryka, Jiřího Bradyho a jeho synovce a shodou okolností také českého ministra kultury, Daniela Hermana, jenž je známý svým vstřícným postojem k tibetskému dalajlámovi, se kterým se nedávno také setkal v Praze. Právě toto setkání mělo být důvodem pro to, že mezi laureáty státní ceny letos nakonec jeho strýc, pan Brady nebude. „Něčemu to zaplaťpánbůh pomůže,“ říká pan Brady k tomu, jak vnímá celou kauzu, která se kolem něj rozpoutala. „Já jsem zvyklý, že mě před osmdesátým devátým několikrát prošetřovala StB, takže to pro mě není nic nového,“ hodnotí Daniel Herman, který byl prošetřován, zda lže, či nikoli, a dodává: „Z hlediska zkušeností je to pro mě velice obohacující etapa.“ Některá média se dosud tváří tak, že celá věc není vyřešená a zcela jasná. „Já mám vždycky štěstí,“ dodává k tomu pan Brady, který přežil deportaci do Terezína i Osvětimi, pracovní tábor a na sklonku války dokonce uprchl z pochodu smrti. „V podstatě pan prezident splnil svůj slib,“ poznamenává ministr, který byl hlavou státu upozorněn, že pokud se sejde s tibetským duchovním, jeho strýc Jiří Brady nedostane státní vyznamenání. „Toto konstatování mě velice šokovalo, proto jsem to strýčkovi hned e-mailem poslal a řekl jsem to nejbližším příbuzným a přátelům, protože s takovým handlem jsem se už dávno nesetkal, možná ještě nikdy,“ vypráví Daniel Herman, který původně vystudoval na kněze, byl i vysvěcen, později však z tohoto stavu vystoupil, resp. byl před deseti lety laicizován. „Vyrůstal jsem v době budování radostného socialismu a nevnímal jsem, že by to bylo prostředí pro mě úplně optimální, tak jsem se snažil hledat nějakou alternativu. A po roce 1989 se otevřela řada možností a já jsem viděl, že ta civilní společnost a to prostředí je mi blízké, takže jsem to probíral se svým tehdejším šéfem, panem kardinálem Vlkem a došel jsem k tomuto rozhodnutí, což je možné podle kodexu kanonického práva, o to jsem požádal a Vatikán mi vyhověl.“ V posledních dnech se několikrát potvrdila myšlenka pana Bradyho, že kdykoli se děje něco špatného a lidé mlčí a myslí si, že se jich to netýká, tak z toho vznikne ještě mnohem větší zlo, což se v minulosti stalo opakovaně. „Tenkrát byla jiná situace, bylo to nebezpečné pro lidi, ale stejně mi vadilo, že když mi bylo 16 let a měl jsem trestaneckou uniformu a chodil do práce a lidi, i když viděli, že nejsem žádný zloděj nebo vrah, se přesto odvraceli. Tak jsem se tenkrát rozhodl, že když to přežiju, budu jinej, že se budu snažit pomáhat lidem, a když uvidím, že se děje něco špatnýho, že se budu snažit to napravit. A to se mi podařilo,“ uzavírá hrdina.

Dalším hostem, který dnes přichází na rozhovor ke svému hostiteli Janu Krausovi, je herec a kouzelník Roman Štabrňák. „Kupodivu nepocházím z Brna, ale z Kladna a se svým jménem jsem si dost užil různých zkomolenin,“ říká na úvod herec a pokračuje: „Jednou jsme byli s divadlem na zájezdě v Klatovech, kde jsme hráli Brouka v hlavě, a tam na plakátě bylo napsáno: V titulní roli Roman Šambrňák. Asi aby přitáhli lidi, což se stejně nepovedlo.“ Herectví nebylo úplně jeho dětským snem, jeho kouzlu podlehl až na gymnáziu, když začal hrát ochotnické divadlo. Zde také padlo rozhodnutí podat si přihlášku do Prahy na DAMU. „A oni mě vzali. Hned napoprvé. Už si ani nepamatuju, co jsem hrál. Ale vzpomínám si, že ve třetím kole jsme museli předvádět zvířátka, a všichni vyběhli jako opice, sloni a tak a já jsem si říkal, nebuď blbej, musíš se odlišit. Tak jsem dělal želvu a plížil jsem se pod katedrou, kde mě nebylo vidět, občas jsem zvednul hlavu, snad deset minut, což je strašně dlouhá doba na to, hrát želvu. A pak jeden z těch profesorů řekl: Toho lenochoda děláte výborně!“ Kromě komediálních rolí vyniká Roman také jako kouzelník. „Jednu dobu jsem se tím při studiích i živil,“ vzpomíná herec-iluzionista, který se svým kouzlem metamorfóza vyhrál dokonce jednu kouzelnickou soutěž. Uspěje Jan Kraus jako kouzelníkova asistentka?

Dnešní díl pořadu Show Jana Krause uzavře poslední host, kterým je oblíbená česká zpěvačka, pětinásobná držitelka hudební ceny Anděl a tvář kampaní za prevenci proti rakovině prsu, Anna K. Na úvodní otázku svého hostitele, jak se má, odpoví zpěvačka, která je v těchto dnech plně zaneprázdněná svou účasti v taneční soutěži: „Tančím. Tančím tak rychle, jak dokážu. A mám z toho radost, jen dnes ráno jsem vstala se svalovou horečkou. Pak jsem pět hodin dělala pomalou lišku čili slow fox a pak jsem šla sem.“ Před několika lety onemocněla zpěvačka rakovinou prsu a s úspěchem podstoupila léčbu. Od té doby se pravidelně angažuje v boji proti rakovině. „Já jsem tu kampaň dělala proto tak uvěřitelnou, protože se to dělo v tý době, kdy já jsem se léčila, a já jsem chtěla trochu zištně odvést svoji pozornost sama od sebe a přemýšlela jsem, co bych mohla dělat navíc, krom toho, že jsem hrála, pokud síly stačily, a říkala jsem si, kde se stala chyba, a věděla jsem, kde se stala chyba, a chtěla jsem to prostřednictvím lehce známé tváře sdělit všem. A podařilo se nám oslovit opravdu spoustu žen, což mám potvrzené. Nic smysluplnějšího jsem myslím nikdy v životě nedělala.“ Co by Anna K doporučila lidem, kteří jsou po léčbě rakoviny? To a mnohem více se dozvíte již dnes večer v dalším dílu Show Jana Krause na Primě.

Posláno ve středu 26. října dopoledne