Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Prima odvysílá show Krause bez plejády osobností

Televize Prima tvrdí, že ve středu nestihla v Show Jana Krause zaručit „objektivitu a vyváženost“. Kritiku Zemana tak dá dnes do zpráv a nechá okomentovat „protistranou“. Regulátor to má za alibismus, Primě podle něj ví, že zábavní pořady nemůžou být vyvážené.

Plejáda osobností v mimořádném dílu Show Jana Krause. Foto: TV Prima

Plejáda osobností v mimořádném dílu Show Jana Krause. Foto: TV Prima

Mimořádný díl Show Jana Krause, který se plánoval na středu večer, odvysílá televize Prime o den později, dnes od 20.15. Nebude v něm ale úvodní pasáž, v němž avizovaná „plejáda osobností“, jako jsou Petr Gazdík, Jan Ruml, Michael Žantovský či Helena Třeštíková, kritizuje prezidenta Miloše Zemana a jeho politiku. Pasáž Prima odsune do večerních zpráv a opatří protinázorem. „Úvodní část pořadu byla názorově nevyvážená - to znamená zazněl zde názor pouze jedné strany -, proto jsme se tuto pasáž rozhodli dnes odvysílat ve Zprávách FTV Prima a dáváme zde prostor pro vyjádření také protistraně,“ přiblížila Médiáři mluvčí Primy Gabriela Semová.

Tento zásah je podle televize v zájmu zachování objektivity, ale včera se nestihl. Díl se totiž natáčel mimořádně až v úterý, televize ho dostala ve středu. „Jelikož poslední televizní vysílací verze byla od produkce Show Jana Krause dodaná méně než dvě hodiny před vysíláním, nebylo možné v tak krátké době zaručit naplnění zákonné povinnosti objektivity a vyváženosti televizního vysílání,“ prohlásila další zástupkyně Primy Jana Mrákotová. Podle jejího tvrzení se televize obávala reakce regulátora: „Nelze vyloučit, že by úvodní část pořadu byla vyhodnocena Radou pro rozhlasové a televizní vysílání jako porušení zákonné povinnosti objektivity a vyváženosti.“

Regulátor však takové zdůvodnění považuje za alibistické a účelové. „Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se distancuje od snahy provozovatele hledat viníka svého postupu na straně regulátora,“ uvedl předseda rady Ivan Krejčí. Připomněl přitom, že Prima Krause už v roce 2013 nechala podporovat tehdejšího Zemanova rivala v prezidentské volbě Karla Schwarzenberga. „Rada tehdy konstatovala, že na zábavní pořad, který je zcela prostoupen subjektivními názory a hodnotícími komentáři, ze zákona nelze uplatňovat požadavky na objektivitu. FTV Prima tak rozhodně nemůže argumentovat jakousi nejistotou či právní neurčitostí,“ míní Krejčí.

Kompletní prohlášení rady pro vysílání

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se ostře ohrazuje proti tvrzení zástupců televize Prima, kteří zaštítili své rozhodnutí neodvysílat pořad Show Jana Krause odkazem na riziko sankce ze strany rady. Společnost FTV Prima jako zkušený provozovatel zná právní výklad rady v souvislosti s povinností dodržovat zásady objektivity a vyváženosti. Pořad Show Jana Krause již byl v minulosti na základě diváckých stížností posuzován z hlediska pravidel pro objektivní a vyvážené informování, když v průběhu prezidentských voleb v roce 2013 v rámci tohoto pořadu hosté Jana Krause vyjádřili přímou podporu prezidentskému kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi. Rada tehdy konstatovala, že na zábavní pořad, který je zcela prostoupen subjektivními názory a hodnotícími komentáři, ze zákona nelze uplatňovat požadavky na objektivitu. FTV Prima tak rozhodně nemůže argumentovat jakousi nejistotou či právní neurčitostí a její vyjádření je nutné chápat jako alibistické a účelové. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se distancuje od snahy provozovatele hledat viníka svého postupu na straně regulátora.

Zasláno 27. října odpoledne 

Daniel Herman a Jiří Brady v Show Jana Krause. Foto: TV Prima

Daniel Herman a Jiří Brady v Show Jana Krause. Foto: TV Prima

V televizi tak lidé uvidí jen standardní formát s třemi, respektive čtyřmi hosty - tentokrát s Jiřím Bradym, Danielem Hermanem, Annou K a Romanem Štabrňákem. „Pořad bude jako obvykle sestřihán na 49 minut a celé znění pořadu je jako vždy dostupné na webu,“ doplnila mluvčí Semová. Na webu show, respektive na kanálu na YouTube podle Mrákotové bude pořad v původní verzi, protože pro internet „žádná taková regulace neexistuje“.

Moderátor pořadu Jan Kraus zveřejnil svou reakci formou videa na YouTube. V něm upozornil, že doufá, že Prima odvysílá pořad tak, jak jí ho produkce předala, jinak by podle něj šlo o porušení vzájemné smlouvy a o cenzuru. K námitce Primy, že by úvodní část mohla takzvaná vysílací rada vyhodnotit jako porušení zásady objektivity a vyváženosti, sdělil, že on ani všichni jeho právníci si to nemyslí. Zpochybnil i vyjádření televize, že produkce mohla o své vůli umístit celý pořad na internet - Kraus uvádí, že podle uzavřené smlouvy musí být každý díl nejdřív odvysílán v televizi Prima. „Nicméně, když nás k tomu televize Prima doslova vyzývá, rádi to uděláme,“ dodal.

Prohlášení Primy k pozdržení aktuálního dílu Show Jana Krause

Prima dnes odvysílá avizovaný díl Show Jana Krause

Televize Prima dnes odvysílá v hlavním vysílacím čase (20.15) avizovaný díl Show Jana Krause s hosty Jiřím Bradym, ministrem kultury Danielem Hermanem, zpěvačkou Annou K a hercem Romanem Štabrňákem.

Vedení televize Prima odmítá tvrzení, že by cenzurovala pořad Show Jana Krause. Televize Prima by ráda odvysílala celý pořad tak, jak byl natočen. Podléhá však přísné zákonné regulaci televizního vysílání. Nelze vyloučit, že by úvodní část pořadu byla vyhodnocena RRTV jako porušení zákonné povinnosti objektivity a vyváženosti. Pokud se však jedná o služby na vyžádání na internetu, žádná taková regulace neexistuje, a proto věříme, že na www.showjanakrause.cz bude pořad zpřístupněn v původní podobě.  Upozorňujeme však, že umístění plné verze na internet je zcela v režii produkce Show Jana Krause a ani nám tedy není známé, proč se tak již nestalo včera, a to i přesto, že jsme diváky na tuto možnost upozorňovali.

Jelikož poslední televizní vysílací verze byla od produkce SJK dodaná méně než 2 hodiny před vysíláním, nebylo možné v tak krátké době zaručit naplnění zákonné povinnosti objektivity a vyváženosti televizního vysílání.

Televize Prima o celé kauze „Brady“ informuje denně ve své hlavní zpravodajské relaci Zprávy FTV Prima, a to od samého počátku. Zprávy FTV Prima za uplynulých 6 dní k této kauze odvysílaly více než 34 minut. Relace jsou veřejně dostupné na webových stránkách http://play.iprima.cz/zpravy-ftv-prima.

Rozesláno 27. října dopoledne