
Druhou řadu reality show VyVolení vyhrál Antonín Jalovec. Foto: Profimedia.cz
Televize Prima uspěla v soudním sporu, v němž se bránila pokutám v celkové hodnotě 650.000 Kč za pořad VyVolení 2 z března 2006. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání tehdy uložila tři pokuty, proti nimž se televize odvolala. Loni Ústavní soud případ vrátil k Městskému soudu v Praze, který v listopadu rozhodl ve prospěch Primy.
V době, kdy byly pokuty uloženy, rada ještě neprováděla tzv. dokazování zhlédnutím obrazově-zvukového záznamu, což podle předsedkyně Kateřiny Kalistové bylo hlavním argumentem pro soudní rozhodnutí. „To neznamená, že by tam nešlo o porušení zákona,“ řekla ČTK Kalistová.
Rada tak v reakci na zrušení pokut ukončila správní řízení vzhledem k uplynutí lhůt a na posledním zasedání vydala Primě pouze upozornění na porušení zákona. Prima zároveň dostala lhůtu k nápravě, což v praxi znamená, že televize má zajistit, aby se podobná situace už neopakovala.
ČÍM TV PRIMA V SHOW VYVOLENÍ 2 PORUŠILA ZÁKON
- Díl ze 14. března 2006 od 21.20 obsahoval „prezentaci manipulativního úkolu, poškozujícího lidské vztahy a lidskou důstojnost, prezentaci alkoholu a jeho konzumaci, prezentaci kouření jako pravidelné a každodenní součásti života mladých lidí a dále vulgární verbální agresivitu“.
- Díly z 15. března 2006 od 18.34 a 19.52 obsahovaly „prezentaci manipulativních úkolů, poškozujících lidské vztahy a lidskou důstojnost, vulgární a jinak nevhodnou komunikaci, slovní prezentaci alkoholu a častou prezentaci kouření jako běžné a nezbytné součásti života mladých lidí“.
- Díl z 16. března 2006 od 21.20 obsahoval „nemravné a jinak ohrožující manipulace ze strany štábu a prezentaci kouření jako pravidelné, nutné a každodenní potřeby mladých lidí“.
Zdroj: tisková zpráva RRTV
Televize dostala pokuty před více než sedmi lety za porušení zákazu zařazovat v době od 6 do 22 hodin pořady a upoutávky, které by mohly ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých. Proti rozhodnutím o skupině tří pokut podala společnost FTV Prima žalobu, podle níž měla rada nařídit ve správním řízení ústní jednání a přehrát při něm záznam pořadu.
Městský soud nejprve žalobu zamítl, stejně pak Nejvyšší správní soud naložil také s kasační stížností. Ústavní soud ale loni dal Primě za pravdu v tom, že se Městský soud v Praze měl lépe vypořádat s jejími námitkami proti postupu rady a případ vrátil. Městský soud v Praze pak v listopadu rozhodnutí rady zrušil.

Apolena Rychlíková odchází z Alarmu

Generálním ředitelem ČT zvolen Jan Souček, Petr Dvořák po 12 letech končí

Parlamentní listy mění majitele, přebírají je Pavlíček a Španěl do firmy Naše média
