Prioritou HBO je teď dostat videotéku do mobilů, říká nový obchodní šéf Ivan Ševčík

Česká pobočka televize HBO rozvíjí místní verzi mobilní služby HBO Go, už spuštěné v USA.

Česká pobočka placené televize HBO uvede v nejbližších měsících po vzoru amerického ústředí službu HBO Go, která zpřístupní televizní videoarchiv prostřednictvím mobilních telefonů iPhone a tabletů iPad a zařízení se systémem Android. V USA už služba funguje zdarma pro všechny předplatitele televizních služeb [aplikace pro iOS a pro Android byly publikovány koncem dubna 2011], odstartovala už i v Polsku, Srbsku, Slovinsku a Bosně a Hercegovině a Rumunsku.

„Letos uděláme první kroky, hlavní investice na zavedení na trh proběhne příští rok,“ říká v rozhovoru pro Médiář.cz Ivan Ševčík, bývalý šéf časopisového vydavatelství Axel Springer Praha, který je od 1. června oblastním manažerem HBO pro Českou republiku a Slovensko. Rada pro vysílání už československou verzi HBO Go s adresou www.hbogo.cz zaregistrovala jako provozovatele online videa na vyžádání.

Ivan Ševčík. Foto: HBO

Ivan Ševčík. Foto: HBO

Jak jste se ocitl v této funkci?

Při rozhodování, jak se dál vyvíjet, jsem uvažoval jedním směrem, a sice zůstat v médiích, kde funguju od roku 1993. Přišlo mi logické v oboru zůstat, ale ne za každou cenu v tisku. Věřím tomu, že mediatyp, který HBO představuje, má budoucnost. Shodou okolností jsem byl kontaktován a tak jsem se dostal k výběrovému řízení do HBO.

Znalost televizního prostředí jste v sobě oživil, nebo objevil?

Do televizního prostředí vstupuju poprvé. Filmový kanál HBO je koncepce prokázaná, má svou tradici, je to podnik na jednu stranu zábavní, na druhou velmi obchodně a marketingově orientovaný. Uveden jsem do stabilizované, dobře fungující společnosti. Hlavní úkoly, které před námi stojí, je v letošním roce podzimní kampaň k seriálu Terapie, a tvorba rozpočtu roku 2012, kdy HBO chce navýšit počet diváků.

Jak chcete nové předplatitele získávat?

Rozvíjíme službu HBO Go, už spuštěnou v USA, to je jedna z rozvojových priorit na českém a slovenském trhu, jeden z prostředků, kterým počet předplatitelů navýšit. Služba je založena na multipřístrojovém, multiplatformním principu. HBO prostřednictvím služby HBO Go můžete sledovat na svém notebooku, iPhonu, iPadu. Funguje na principu videa na vyžádání jako HBO OD (on demand), s přídavkem ve formě možnosti přístupu z přenosných zařízení.

Pro jaké operační systémy službu připravíte?

V USA je to Apple iOS a Android, podobně to očekávám v Česku a na Slovensku.

Kdy to zde uvedete?

Brzy, řádově měsíce. Letos uděláme první kroky, hlavní investice na zavedení na trh proběhne příští rok.

HBO Go

Mobilní služba HBO Go je v Americe pro předplatitele televize zdarma. Repro: App Store

Jaký je obchodní model? Předplatné spoutané dnes s televizní obrazovkou se jen rozšíří na mobilní displeje, jinými slovy: stávající předplatitelé budou mít mobilní službu zdarma?

To je v přípravě, zatím to nechci komentovat. Každopádně trend „mobilizace“ médií je obecně patrný a pro HBO je to klíčová záležitost.

Budete rozšiřovat původní český obsah? Mluvil jste o seriálu Terapie, slyšel jsem, že budete s televizí Muvi.cz natáčet video verzi Odvážných palců, je to tak?

Terapie je základním produktem. Co se týče Odvážných palců, vstoupili jsme do jednání se společností, která celý pořad zašťituje. Obecně: za programming a rozvoj obsahu, hlavně původního, je stále zodpovědný Ondřej Zach. Má role oblastního manažera (country manager) je zaměřena na obchod, marketing a provoz.

Změní se obchodní strategie či tým po vašem příchodu?

Základní koncepce HBO, tedy vysílat jako placený kanál bez reklam, se samozřejmě měnit nebude. Tady v Česku je oddělení obchodu a marketingu, které prochází určitými změnami, má plnit dvě hlavní funkce – prodejní, tedy několik lidí, kteří spoluprací s našimi partnery, UPC, O2 a tak dále vytváří podmínky pro růst počtu předplatitelů, a marketingovou, do které patří příprava kampaní s cílem podporovat vrcholy programu, eventová podpora kanálu a PR zahrnující spolupráci s producenty. Změna bude personální, nijak dramatická. Vytvoří se dvě oddělení, která budou mít separátní manažery, dosud fungovala pod jednou osobou Petrem Moravcem, který odchází k 31. červenci. Rozdělení pomůže jasnějšímu rozdělení kompetencí a efektivnějšímu fungování.

Kdo budou šéfy těchto dvou oddělení, marketingu a obchodu?

Marketing dál povede Vendula Hybšová a vedením obchodu jsem byl pověřen já.