Přišla první stížnost na Most! kvůli vulgarismům

V 6. dílu seriálu Most! se Luďan s Edou zbourají

V 6. dílu seriálu Most! se Luďan s Edou zbourají. Repro: Česká televize

Pár týdnů po skončení seriálu Most!, populární letošní novinky České televize, začíná regulátor řešit stížnost ohledně toho, na čem celá série stála a proč byla mimo jiné tak oblíbená - neomalenou mluvu. Rada pro vysílání teď upozorňuje Českou televizi, že porušila zákon o vysílání, když 11. února odvysílala šestý díl seriálu už od 21 hodin. „Obsahoval vulgarismy a nadávky,“ konstatují radní. V praxi to nebude mít dopad, neboť „rada stanovuje lhůtu k nápravě 7 dnů od doručení upozornění“, přičemž díl se v televizi vysílal už před měsícem.

ČT zatím neví, které pasáže vadily, připomíná každopádně, že i v tomto případě použila vlastní systém označování pořadů vhodných pro diváky až od 15 let věku. „Vyčkáme, až nám bude doručeno písemné vyhotovení upozornění, abychom se seznámili s tím, co rada pro vysílání považuje za porušení zákona. Dodat lze v tuto chvíli to, že v jednom případě byl pořad zařazen do vysílání až po 20. hodině, ve druhém případě po 21. hodině a v obou případech je Česká televize označila piktogramem 15+, aniž jí to ukládá zákon,“ sdělila Médiáři mluvčí ČT Karolína Blinková.

V čase od 6 do 22 hodin nesmí podle tuzemského zákona o vysílání provozovatel televize zařazovat „pořady a reklamy, které obsahují vulgarismy a nadávky, kromě uměleckých děl, v nichž je to z hlediska líčeného kontextu nutné“. ČT přistoupila k posunutí na pozdější čas pouze v případě posledního dílu Mostu, vysílala ho zhruba od 21.45, přitom se nedá říct, že by se výrazivem od předchozích části seriálu výrazně lišil.