Pro samé hádky se radní ČTK ke kodexu nedostali

Mezi členy Rady ČTK to vře. Na své pondělní schůzi se dvě hodiny nervózně okřikovali.

V Radě ČTK panuje od prosincové volby předsednictva napjatá atmosféra, dosavadním vrcholem byla pondělní schůze. Ta začala překřikováním kvůli změně programu a skončila předčasným odchodem radního Pavla Foltána (zvolen za ANO), který se dostal do hlasité pře s radní Angelikou Bazalovou (za Piráty). „Zabraňte těmto věcem, protože toto může paralyzovat tento orgán,“ vyzval Foltán v reakci na otázky Bazalové předsedu rady Davida Soukupa (za ANO) před svým odchodem. „Nezlobte se, pane doktore, ale tento orgán jste začali paralyzovat na začátku této schůze vy. Jak v JZD, tady,“ odpověděl mu Soukup.

Radní měli původně jednat zejména o etickém kodexu, který na sebe chtějí uvalit. Bod po dlouhé rozpravě nad metodou úprav dokumentu připraveného předsedou Soukupem nakonec odložili na příště. Totéž učinili u avizovaných úprav jednacího řádu. 

Kodex by měl podle jeho předkladatele Soukupa řešit mimo jiné střet zájmů jednotlivých členů rady, zároveň ale nemá mít žádnou vynucovací moc. „Myslím, že by kodex měl existovat proto, abychom mohli říct, že ho někdo porušil,“ konstatoval Soukup. Radní se po bouřlivé diskuzi nakonec shodli, že jeho návrh zaslouží zkrácení a projasnění textu. Žádost Foltána, aby Soukup vypracoval ještě důvodovou zprávu, schválena nebyla.

„Já si myslím, že bychom si neměli skákat do řeči,“ prohlásila v jeden moment místopředsedkyně rady Michaela Marksová (za ČSSD). „Jednání probíhá v tónu, který jsem tady snad ještě nezažila,“ doplnila ji druhá místopředsedkyně Jaroslava Wenigerová (za ODS). „Snažím se snížit napětí v místnosti. Stále je to ale pět na dva,“ kontroval později Petr Žantovský (za ANO), kterému v únoru skončil mandát místopředsedy rady. 

Do tábora o dvou lidech patří kromě Žantovského ještě Pavel Foltán, právník, který si oblíbil institut rozdílného stanoviska. Ta často připojuje později k zápisu ze schůzí. Rozdílné stanovisko ohlásili spolu s Žantovským i v případě svého nesouhlasu s úvodním rozhodnutím o předřazení bodu o etickém kodexu, aby jej stihla projednat i Jana Gáborová (za SPD), která musela jednání opustit dřív. 

„Jsem starší a právník, můžu poučit“

Tábory se utvořily už během prosincové volby předsednictva. Na tu nedorazila právě dvojice Žantovský a Foltán. Zbývající pětice členů zvolila jednohlasně své vedení. Žantovský následně volbu napadl jako neplatnou. Předseda Soukup na Twitteru avizoval, že během pondělního zveřejní právní stanovisko týkající se volby. Na to ale nedošlo. „Chtěl jsem to dát do bodu Různé, ale kolegové prchli,“ řekl Soukup Médiáři

Narážel tak na odchod Foltána, kterého se na konci jednání ptala Bazalová na jeho nedávné vystoupení v poslanecké sněmovně. Foltán totiž kandidoval do rady České televize. Během poslaneckého slyšení řekl, že „za minulé dva roky se [v Radě ČTK] pohnulo něco, co se nepohnulo za 28 let“. Bazalovou zajímalo, o co přesně šlo. „Snad si nemyslíte, že na něco takového vám budu odpovídat,“ kontroval Foltán. „Nejsem povinen přijmou vaši diskusi a diskutovat s vámi. Jsem starší jako člen rady a jsem starší a zkušenější, než jste vy. A jsem právník, tak vás můžu poučit,“ řekl Foltán před odchodem. Bazalová na to křičela, že Foltán před poslanci lhal, protože žádné ekonomické změny v ČTK nezačal. „Klidně mě zažalujte,“ opáčil Foltán. 

Radní řešili také vystoupení Žantovského na debatě pořádané radou Českého rozhlasu na téma mediální výchova. Proti výrokům publicistiky a pedagoga o diletantské práci ze strany Člověka v tísni se následně ohradila Učitelská platforma. Bod otevřela radní Wenigerová, která chtěla vyjádřit svůj osobní nesouhlas. Dál chtěla jít Bazalová, když navrhovala usnesení, že se Rada ČTK od výroků Žantovského distancuje. Pro návrh ale hlasovala sama. Že „veřejná vystoupení a názory publicisty Petra Žantovského nereprezentují názory ani postoje rady ČTK“, psal už v den po zmíněné diskusi na svůj Twitter Soukup, který je v čase předsednictví pověřen rolí mluvčího rady.

Přehrajte si záznam schůze Rady ČTK