Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Pro televize je prioritou další fáze digitalizace

Dva hlavní problémy současné televize - velká míra regulace tradičních médií ve srovnání s internetem a budoucnost digitálního pozemního vysílání - řešila konference Digimedia.

Marek Singer, Petr Dvořák a zástupce struktur Evropské unie na konferenci Digimedia. Foto: Jiří Matula

Marek Singer, Petr Dvořák a zástupce struktur Evropské unie na konferenci Digimedia. Foto: Jiří Matula

Česká televize považuje další fázi digitalizace vysílání, označovanou jako DVB-T2, za jednu ze svých priorit. Generální ředitel veřejnoprávní televize Petr Dvořák to uvedl na konferenci Digimedia věnované televiznímu a rozhlasovému vysílání, jejíž 10. ročník proběhl ve středu 20. května tradičně v sídle České televize na Kavčích horách. Spolu s tématy financování médií veřejné služby, stanovení pravomocí kontrolních orgánů (Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, Rada České televize) či definicí poskytované veřejné služby by podle Dvořáka měla být problematika DVB-T2 zohledněna při přípravě nových mediálních zákonů.

Do vlády jdou strategické materiály

Ve spolupráci ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva kultury, Českého telekomunikačního úřad a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání vzniká strategický dokument Strategie rozvoje digitálního terestrického vysílání, který by se měl do konce letošního roku dostat k projednání ve vládě. Harmonogram další digitalizace zatím podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Karla Novotného nelze přesně stanovit, mimo jiné kvůli nedořešeným lhůtám uvolnění pásma pro mobilní vysokorychlostní internet v rámci druhé digitální dividendy. Jako o nejbližším možném datu se nejčastěji mluví o letech 2020 až 2022.

Náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová na konferenci předeslala, že její úřad připravuje novelu zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, která ale podle ní představuje spíše technickou úpravu reagující na poznatky z praxe či některé koaliční dohody. V budoucnu by pak podle jejich slov měla přijít rozsáhlejší novela, která by měla zohlednit evropskou diskusi k aktualizaci evropské směrnice o audiovizuálních službách.

Evropské instituce zastupoval na konferenci Andreas Roever, ředitel Útvaru regulace, koordinace a obchodu Evropské komise, který představil novou strategii jednotného digitálního trhu v Evropě (Digital Single Market Strategy). Ten upozornil, že zatímco televizím a rádiím věnují Evropané tři až čtyři hodiny pozornosti denně, internetu se věnují po celý den. V EU vysílá téměř 1.900 televizních stanic a 23 % z nich má ambice vysílat za hranice Evropy. Unie chce proto posílit přeshraniční mezinárodní spolupráci v distribuci televizního i internetového obsahu. Evropská komise se podle Roevera hodlá v nejbližších měsících zabývat i problematikou diskriminace diváků a uživatelů internetu z hlediska  geoblokace a autorskými právy.

„Mediální prostředí je přeregulované“

Petr Dvořák na konferenci Digimedia. Foto: Jiří Matula

Petr Dvořák na konferenci Digimedia. Foto: Jiří Matula

„Když jsem slyšel prezentaci zástupce Evropské komise, napadla mě otázka, zda má smysl vůbec chvátat s úpravami české mediální legislativy, když má dojít k tak převratným změnám v Evropské unii. Bojím se, že až tyto změny proběhnou, bude nutné přijmout další novely, ne-li přímo nové zákony,“ reagoval šéf ČT Dvořák a dodal, že si uvědomuje, že změny zákonů se ne vždy řídí evropskou logikou, ale i tím, co je napsáno v koaličních prohlášeních či vládním programu.

Dvořák také upozornil na rozdílný přístup k regulaci tradičních a nových médií. „Dochází ke konvergenci tradičních médií s těmi novými a připadá mi, že tu část médií, která dnes ovládají většinu mediálního prostoru, zákonodárci pomíjí,“ uvedl a navrhl uvolnit regulaci tradičních médií a umožnit jim samoregulaci, jak je to podle něj běžné v řadě evropských zemí. „Změnilo se také vlastnické prostředí a média současných majitelů neplní úlohu generování zisku, ale fungují jako obranná aktiva. Klasická média, která jsou regulována, jsou v nevýhodě, a dvakrát v nevýhodě jsou média veřejné služby,“ dodal Petr Dvořák.

„Mediální prostředí je přeregulované a diskuse o změnách mediálních zákonu by měly být odloženy. Změny na evropské úrovni mohou být velké a zasáhnou online více než televize a rádia. Debatovat by se na české půdě mělo až podle toho, co se stane na evropské úrovni,“ byl ve shodě s Dvořákem prokurista tuzemské internetové jedničky Seznam.cz Michal Feix. Mluvil i na základě svých aktuálních setkání s europoslanci. Upozornil na to, že i Seznam je v rámci legislativy znevýhodněn proti nadnárodním internetovým hráčům, kteří se nemusejí podřizovat českým zákonům.  

Televizní vysílání dosahuje svých limitů

Marek Singer na konferenci Digimedia. Foto: Jiří Matula

Marek Singer na konferenci Digimedia. Foto: Jiří Matula

Rychlé rozhodnutí o digitalizaci požadují kromě České televize také provozovatelé komerčního vysílání spolu s Českými radiokomunikacemi, dominantním provozovatelem televizního i rozhlasového signálu na českém území. Argumentují, že současné celoplošné digitální multiplexy, které z nichž tři provozují Radiokomunikace a jeden firma Digital Broadcasting Radima Pařízka, jsou plně obsazené, zbývá několik míst pouze v regionálních sítích. Ze téhož důvodu není ani volná kapacita pro vysílání volně přístupných kanálů v kvalitě HD, ve vysokém rozlišení obrazu.

České Radiokomunikace by rády zahájily souběžné vysílání v obou standardech DVB-T i DVB-T2 co nejdřív. „Pojďme se bavit o technickém plánu přechodu, přidělme přechodové sítě,“ nabádal šéf Radiokomunikací Martin Gebauer. Podle jeho názoru by měl souběh trvat minimálně tři roky, v ideálním případě šest až sedm let, což je však finančně náročné.

„V Česku je debata o budoucnosti televizního vysílání vyhrocenější než ve zbytku Evropy, terestrická platforma by měla mít svoji budoucnost a měla by se řešit rychle. Deset let není tak dlouhá doba, vývoj jde rychle dopředu, kdo by před deseti lety slyšel o Netflixu, HbbTV či iVysílání,“ vypočítával na konferenci Marek Singer, generální ředitel televize Prima. „Působíme v kontextu Evropy, není to jen o českých a zahraničních médiích, ale i o legálních či nelegálních službách, příkladem jsou služby videa na vyžádání. Je to strukturální problém, proto musíme vyřešit co nejdříve, kterými distribučními cestami chceme jít.“

„Budoucnost televizního vysílání vidíme v terestrické platformě, ale chceme zachovat všechny způsoby distribuce. Otázka je financování přechodu. Co se týká legislativy, pokud chce stát hlídat obsah, ať to dělá jednou licencí, která jej bude hlídat při distribuci všemi směry včetně internetu,“ uvedl šéf právního oddělení konkurenční televize Nova Štěpán Peichl.

Volně šířené vs. placené televize

Ředitelka mediálního zastoupení Atmedia Michaela Vasilová, které zastupuje při prodeji reklamy menší tematické stanice, nastolila otázku, zda se diváci při migraci z jedné pozemní vysílací platformy na druhou nepřikloní spíše k přijímání placeného televizního vysílání prostřednictvím satelitních, kabelových či IPTV sítí. „Před rokem 2020 se podle mě nic nestane, otázkou je, co přechod způsobí, jestli si diváci budou pořizovat set-top boxy nebo přejdou na placené televize, čímž bychom se přiblížili Evropě [kde mají placené televize větší podíl - pozn. red.], nebo budeme stále výjimkou,“ tvrdila Vasilová. „V neposlední řadě DVB-T2 dodá větší kapacitu vysílacího prostoru, což podpoří konkurenční prostředí, bude větší prostor i pro tematické televize. Poslední dva roky interně označujeme jako ‚doba tematická‘, divák se rozhoduje, co bude sledovat, rozhodující bude obsah.“

Na to, že situace je pro menší tematické televize na českém trhu obtížná, upozornil i generální ředitel televize Óčko Štěpán Wolde. „Menší kanály nejsou ziskové, narozdíl od velkých hráčů. Nový prostor v digitalizaci nasál pár nových subjektů, ale nyní se opět smršťuje a může je vytěsnit, do roku 2020 může být problém vytrvat,“ popsal Wolde. Reagoval i na diskutovaný legislativní rámec: „Menší a střední televize pociťují konkurenci internetu, což bude stále větší problém, pokud se mu nebudou moci postavit rovnými zbraněmi v rámci legislativy.“

Seznam samozřejmě pro rozvoj internetu

Pro společnost Seznam jako internetového hráče z podstaty věci není problematika DVB-T2 zajímavá - s výjimkou nové technologie hybridní televize HbbTV, prostřednictvím které bych chtěl svoji internetovou televizi Stream.cz v budoucnu dostat do středu obývacích pokojů televizních domácností. Pokud by si měl prokurista Feix jako zástupce Seznamu vybrat mezi rozvojem DVB-T2  a internetu, pochopitelně se přikloní k tomu druhému. „Pro Evropskou komisi je prioritou digitální ekonomika a chce podpořit její infrastrukturu - myšleno internet - v členských státech,“ prohlásil Feix. Rozdíl je podle něj už jen v tom, kolik pracovních míst vytvoří přechod na DVB-T2 a kolik internet. „Jsem pro podporu rozvoje internetu i na úkor terestrického vysílání. Jestli u nás čtyři miliony lidí internet neunese, proč se neposunout na pět až šest milionů, jsou tu velké rezervy,“ dodal Feix.

Co znamená

DVB-T = stávající standard pozemního digitální vysílání televize

DVB-T2 = nový, nástupnický standard pozemního digitálního vysílání, v Česku se zatím pouze testuje

České Radiokomunikace = provozují tři celoplošné multiplexy 1 (pro Českou televizi), 2 a 3, a Regionální síť 8

Digital Broadcasting podnikatele Radima Pařízka provozuje konkurenční celoplošný multiplex 4 a firma Progress Digital Regionální síť 7

Digitální dividenda 2 = další uvolňování části frekvenčního pásma 700 mHz, které je dnes využíváno televizními službami, pro mobilní 4G sítě. Rozhodnutí proběhne na mezinárodní úrovni, konkrétně na Světové radiokomunikační konferenci (WRC) na podzim 2015.

HD = formát vysílání televizního signálu s výrazně vyšším rozlišením

HbbTV = standard propojující televizory s širokopásmovým internetem