Proč Andrej Babiš koupil noviny

Ištván Léko, Jindřich Šídlo, Jan Urban a Pavlína Kvapilová diskutovali, zda je v Česku ohrožena svoboda médií.

Ištván Léko. Foto: Richard Cortés

István Lékó v pražské redakci České pozice, kterou založil koncem roku 2010. Nyní je obsah webu součástí Lidových novin a internetové stránky Lidovky.cz. Foto: Richard Cortés

Na debatě o svobodě médií v pražském Hubu, kterou pořádal tuzemský European Leadership & Academic Institute, vystoupil minulou středu mimo jiné šéfredaktor Lidových novin István Léko. Na dotaz z publika se vyjadřoval také k tomu, proč Andrej Babiš koupil vydavatelství Mafra a s ním deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny.

„Takový člověk, hodně dobře informovaný, slyší o spoustě věcí, které se pak nikde neobjeví v novinách, a je přesvědčený, že novináři je slyší také, ale nějak je nechtějí napsat,“ popsal Léko, co bylo podle něj hlavním důvodem, proč Babiš - šéf hnutí ANO, nyní vicepremiér a ministr financí - vlastnicky vkročil na tuzemský deníkový trh.

Ištván Léko (zcela vpravo) na debatě tuzemského seskupení European Leadership & Academic Institute

Ištván Léko (zcela vpravo) na debatě tuzemského seskupení European Leadership & Academic Institute

„Nejsem velký teoretik médií, neumím o tom mluvit tak hezky jako paní Kvapilová, při vší úctě. Jsem spíš dělník v poli, vždycky jsem dělal reportáže, vždycky jsem byl reportér a vždycky jsem se snažil nějakým způsobem zjistit, jak se věci mají,“ předeslal. „Celá záležitost kolem médií“ se dá podle něj popsat příměrem k Platónově teorii jeskyně: „Představte si, že jste přikurtovaní k židlím, sedíte v jeskyni, zvenku jde světlo a vy vidíte [na stropě jeskyně] stínohru, co se děje venku. Plus minus toto popisují dnes média. Já a spousta novinářů, kterých si vážím a kteří jsou skvělí, jsou ti, kteří se odkurtujou, zvednou se a jedou ven se podívat, co se tam opravdu děje. Pak se vracejí a snaží se to říct vám, kteří vidíte stínohru.“

„Pětadvacet let jsem dělal novináře, nic jiného neumím, a mám pocit, že je to všechno o víře. Komu kdo věří. Můžu tady tisíckrát říct, že Babiš neovlivňuje Lidové noviny obsahově. Někdo mně uvěří, někdo ne. (...) Přece nikdo z nás nemá možnost odjet do Doněcku a zjistit, co se tam děje, nebo na ministerstvo pro místní rozvoj, zda se tam nerozkrádá nějaký eurofond. Musíte věřit někomu,“ řekl Ištván Léko.

Ten dlouhá léta šéfoval týdeníku Euro, když ho vlastnily firmy Petra Kellnera, poté koncem roku 2010 založil internetovou Českou pozici, kterou Babiš dotoval, následně se v prosinci 2013 stal šéfredaktorem Lidových novin krátce poté, co Babiš koupil Mafru.

„Když jsem šel do Lidových novin, šel jsem tam celkem rychle. Neměl jsem čas zjistit, v jakém stavu jsou. Myslel jsem, že tam přivedu spoustu skvělých novinářů, drahých, kteří umějí dělat reportáže a tak dále, ale zjistil jsem, že mám nějaký rozpočet. A nedošlo mi, že ne že budu moct přivést novináře, ale že musím propouštět. Šel jsem tam zrovna v době, kdy se tvořil nový rozpočet, takže jsem byl postaven opravdu před šílenou situaci. Proto od té doby jsem, kromě jedné výjimky a kromě sobot, každou neděli, každý den. Doufám, že na Lidovkách je to vidět. Ale zase - nemusíte mně věřit,“ řekl taky Léko.

Jeho úvodní promluvu najdete v záznamu v čase od 35:45. Odpověď na námitku, jak věřit nastavení, kdy ministr financí vlastní noviny, od 59:00.

Jan Urban a Pavlína Kvapilová

Jan Urban a Pavlína Kvapilová

Jindřich Šídlo

Jindřich Šídlo

Diváci mohli o argumentech pro a proti hlasovat

Diváci mohli o argumentech pro a proti hlasovat