Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Proč Británie přistoupila k přísnější regulaci médií

Po skandálech s odposlechy vznikne v Británii Tisková rada, která může dát pokutu až milion liber. Bulvární The Sun v tom vidí omezování svobody slova.

Skandál kolem odposlechů a dalšího etiku i zákony porušujícího chování části britských médií – především těch, které patří do britské pobočky Murdochova koncernu News International - má své konsekvence. Už od listopadu bylo jasné, že se veřejnost jen stěží spokojí jen s tím, že se noviny, časopisy, rozhlasové stanice i onlinové platformy zavázaly v nově formulovaných etických kodexech dodržovat přísnější pravidla. Vedle policejního vyšetřování, a zřejmě i obžaloby řady novinářů či manažerů, se stále častěji mluvilo o nějakém dalším opatření – a sice vytvoření instituce, která bude provádět kontrolu etického chování médií.

Konzervativci v čele s premiérem Cameronem se drželi stanoviska, že stávající legislativa pro dodržování pravidel hry postačuje, a že není třeba vytvářet nějaký nový regulační orgán. S tímto názorem narazili nejen u opozičních labouristů, ale i u koaličního partnera – liberálních demokratů. Přetahovaná nakonec skončila noční dohodou tří stran – Cameron ustoupil nejen proto, že se stále častěji objevovala obvinění, že jedná v zájmu velkých mediálních podnikatelů. Hlavním důvodem byla hrozba bojového hlasování v parlamentu, které by s největší pravděpodobností prohrál, což by ještě více znejistilo jeho pozici jak v čele vlády, tak strany. Nicméně za jeho prohru dosažený kompromis označit nelze. Nový institut sice vznikne, ale nebude kvůli němu vytvářen další zákon.

A na čem se tedy strany dohodly? Bude vytvořena Tisková rada (na základě Královské charty), nezávislá na politických stranách, která se bude zabývat stížnostmi na obsah médií a starat se o to, aby byla včas a v uspokojivé formě zveřejněna případná omluva či dosaženo uvedení nesprávných informací na pravou míru. Grémium může udělovat pokuty až do výše 1 milionu liber a také určit odškodné pro oběti neetického chování tisku.

Samozřejmě, že chystané opatření vyvolalo i jisté obavy mezi novináři. Proč samozřejmě? Každá regulace se dá zneužít, a tudíž s sebou nese riziko možného omezení svobody tisku. Britské deníky v posledních týdnech takové obavy projevily, bulvární The Sun dokonce označil pondělí 18. března, kdy bylo oznámeno dosažení dohody, za začátek omezování svobody slova - „Den D“.

Podle politiků se média nemají čeho obávat a připomínají, že budou mít možnost ovlivnit personální obsazení Tiskové rady a ujistit se, že v ní nebudou figurovat politici, či lidé, kteří v ní budou poslušně plnit přání politické strany, která je nominovala (což bohužel známe až příliš důvěrně z tuzemských regulačních orgánů). Zástupci médií v této souvislosti připomínají, že vliv sice budou mít, ale nikoli právo některého z navržených vetovat.

Bez ohledu na politické dohody a vznik nového regulačního orgánu pokračuje policejní vyšetřování. V polovině března se poprvé dostali do hledáčku vyšetřovatelů novináři z vydavatelské skupiny Mirror. Čtyři z nich – o jejich identitě sdělila policie jen to, že jde o tři muže ve věku 40 až 49 let a 47letou ženu - jsou v podezření, že se podíleli na odposlechu telefonů, oznámil Scotland Yard. Podle všeho se jejich zatčení týká především činnosti listu Sunday Mirror v letech 2003 a 2004.