Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Proč bude Murdoch junior znovu vypovídat před parlamentním výborem

Seriál skandálních odhalení ohledně mediální korporace News pokračuje.

Zdá se, že ta aféra nemá konce. K jistému škodolibému potěšení řady britských médií. Neboť Rupert Mudroch je sice jedním z nejbohatších a také nejvlivnějších mediálních podnikatelů na světě, ale už stěží o sobě může říci, že by patřil k nejoblíbenějším.

Léta platí za muže bez skrupulí a o praktikách, používaných jeho médii, se vyprávěly různé zkazky. Dlouho bez jakéhokoli důkazu. To ovšem přestalo platit letos v létě. A tak se muž, jehož média pomohla k moci několika britským premiérům, stal terčem soustředěné palby z mnoha stran – včetně politické scény.

Pro Mudrocha je asi nejhorší, že zcela právem – to, co prováděly jak týdeník News of the World, tak nejprodávanější deník The Sun, bylo nejen neetické, ale také nezákonné. Proto se v pobočce jeho News Corp. – News International – mohou jen modlit, aby se na celou aféru rychle zapomnělo. Zatím ale modlitby příliš nepomáhají. Seriál skandálních odhalení pokračoval i počátkem listopadu.

Tento týden oznámily BBC a deník Guardian, že redakce News of the World (NOWT) nasadila na advokáty, kteří zastupovali oběti odposlouchávání, soukromého detektiva.

V případě, který se odehrál v roce 2010, hrál hlavní roli bývalý detektiv Derek Webb. Na počátku roku si jej redakce najala, aby sledoval advokáta Marka Lewise a jeho někdejší asistentku Charlottu Harrisovou, rovněž advokátku. Lewis zastupoval mimo jiné rodinu unesené a později zavražděné školačky, Harrisová rodiny v Afghánistánu zabitých vojáků. Webb měl přinést důkazy, že Lewis a Harrisová udržují intimní styky a porušují zákony tím, že si navzájem sdělují informace o klientech.

Angažování Webba bylo součástí rozsáhlejší akce. News of the World měl zájem především na tom, aby renomovaný právník Lewis nezastupoval další oběti. Redakce se také pokusila přemluvit jednoho z bývalých Lewisových klientů, aby na něj podal žalobu a tím ho znevěrohodnil.

Tyto informace vyvolaly v britské veřejnosti další vlnu odporu proti Mudrochovi a jeho lidem. Přispělo k tomu i oznámení britské policie ze 4. listopadu, že skandál s odposlechy postihl téměř 5800 lidí.

Murdochův syn James bude zítra v parlamentu vypovídat o své roli šéfa vydavatelství News International. Nebude to poprvé - už v červenci stanul před vyšetřovacím výborem společně s otcem Rupertem, popřel přitom, že by o praxi odposlouchávání (a také uplácení policistů) věděl. K jeho smůle ale dva jeho spolupracovníci vypověděli, že to vědět musel – například proto, že s ním na toto téma komunikovali v roce 2008 prostřednictvím e-mailů.

Celá kauza je dobrým příkladem investigativní žurnalistiky. Už v roce 2006 se dostaly na veřejnost první informace, že News of the World využívá odposlechy jako zdroj pro své materiály. Mezi postiženými byly celebrity, ale i obyčejní lidé, kteří měli tu smůlu, že se stali na čas něčím pro bulvár zajímavými – kromě politiků, prominentů a policistů to byli například oběti zločinů nebo příbuzní padlých vojáků.

Odhalením pochybných praktik v několika případech mohlo všechno skončit, redakce by zřejmě našla pár obětních beránků a ty exemplárně vyhodila, ale byl to především deník Guardian, který se v průběhu let nepřestal této záležitosti věnovat. A nakonec se i jeho zásluhou podařilo rozkrýt celou síť nezákonností, která už stála místo řadu lidí – nejen v News of the World.

V pátek navíc policie zatkla jednoho z nejznámějších reportérů nejprodávanějšího britského deníku, bulvárního Sunu. Je podezřelý z korupce – údajně platil některým policistům, aby mu dodávali informace z vyšetřovacích spisů.

Na případu pracují v současnosti dva policejní týmy a kromě toho se jím zabývá i několik parlamentních a právních komisí. News Corporation má ale kromě vyšetřování i další problém. Hrozí finanční ztráty v podobě obrovských odškodnění, které by mohli vysoudit poškození. Proto je společnost už začala oslovovat s nabídkou okamžité finanční kompenzace, pokud se žalob vzdají.

Finanční ztráty mohou být pro Murdocha mnohem nepříjemnější než ostuda – už od léta čelí zvýšenému tlaku akcionářů a ten by stěží po vlně žalob a přiznaných odškodnění polevil.