V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Proč by politici neměli volat do televize

Existuje několik osvědčených způsobů, jak vyvolat politický skandál. Jedním z nich je telefonát do médií, v němž se volající pokouší zamezit zveřejnění pro něj či jeho stranu kritického obsahu (o čemž se přesvědčil například bývalý německý prezident Christian Wulff). A právě to učinil předminulou neděli tiskový mluvčí Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU) Hans Michael Strepp. Je na místě doplnit, že od čtvrtka už tuto funkci nevykonává.

Dvacátého a jednadvacátého října se konaly v Bavorsku dva sjezdy politických stran. Vládnoucí CSU se sešla v Mnichově, bavorská sociální demokracie v Norimberku. V Bavorsku proběhnou příští rok volby do zemského sněmu a pro SPD byl sjezd mimo jiné i nominačním – jejím kandidátem na úřad zemského předsedy vlády se stal současný starosta Mnichova Christian Ude, který se těší velké popularitě. Strepp volal do redakce zpravodajství, editorovi, který měl na starosti přípravu hlavního zpravodajského pořadu ZDF Heute, a žádal po něm, aby se reportáž ze sjezdu SPD o Udem pokud možno nezmiňovala. V případě, že by mu nebylo vyhověno, hrozil blíže neurčenými, leč velmi nepříjemnými následky. Editor nejenže nevyhověl, ale informaci o telefonátu zveřejnil.

Strepp později tvrdil, že žádné výhružky nepoužil, a že nechtěl zasahovat do obsahu zpravodajství, ale prý ho jen zajímalo, jaký prostor bude mít Christian Ude na obrazovce. Je to tvrzení proti tvrzení, ale zdá se, že přesnější bude spíše verze ZDF – i vzhledem k tomu, že Strepp požádal premiéra, aby byl zproštěn všech závazků vůči CSU, a jeho žádosti bylo okamžitě vyhověno. Podle německých žurnalistů znamená výše uvedený obrat v politickém žargonu jen jedno – vyhazov.

Informace o telefonátu vyvolala značný ohlas. Ozvali se i další novináři a média - na podobný nátlak si stěžovala také regionální bavorská televize BR, a snahy o ovlivnění obsahu popsal také zpravodajský týdeník Der Spiegel.

Z kauzy se okamžitě stalo politikum. Volby do Spolkového sněmu budou rovněž příští rok a podobná příležitost, jak zaútočit na vládní tábor je pro opozici velmi vítaná. Navíc CSU udělala řadu dalších chyb. Generální tajemník strany Alexandr Dobrindt tvrdil v sobotním vydání mnichovského listu Münchner Merkur tvrdil: „Ovlivňovat média není náš styl a neděláme to.“ Strepp prý jednal na vlastní pěst a kdyby se obrátil na něj, rozhodně by mu takový telefonát zakázal.

Tvrzení, že telefonát byl samostatnou akcí tiskového mluvčího, ale věří jen málokdo. Strepp (44 let) je profesionál a podobné „úlety“ v kariéře původně státního zástupce a soudce nenajdeme. Navíc nebyl ani klasickým tiskovým mluvčím – za stranu hovořil s oblibou její předseda, bavorský premiér Horst Seehofer, Streppa uvnitř CSU označovali spíše za stratéga. Účastnil se všech důležitých jednání a rozhodování a na rozdíl od mnoha jiných mluvčích přesně věděl co se ve straně děje. Je nepravděpodobné, že by onu inkriminovanou neděli o jeho telefonátu nevěděl ještě někdo další – možná sám premiér. To ovšem nelze dokázat, a kdo by něco podobného chtěl tvrdit, pohybuje se v kategorii spekulací.

Nicméně opoziční SPD žádá ve Spolkovém sněmu ustavení vyšetřovací komise, a pobouřena je i liberální strana FDP, s níž je CSU v koalici na zemské i spolkové úrovni. Šéf frakce SPD Frank-Walter Steinmeier řekl, že Strepp je obětní beránek: „Nikdo nevěří, že by mluvčí strany jednal v takovém případě na vlastní pěst a bez vědomí těch, za které mluví. Nyní musí být zveřejněno, jaké praktiky CSU obvykle používá a kdo kde podniká nátlak na veřejnoprávní média.“

Také šéfka frakce Zelených ve Spolkovém sněmu Renate Künastová požaduje vysvětlení: „Chci vědět, zda je to v Bavorsku obvyklá metoda. CSU se chová, jako by jí pánbůh osobně svěřil Bavorsko do rukou. Musí se konečně naučit, že tomu tak není.“

Někdejší šéfredaktor ZDF Nikolaus Brender vyzval v souvislosti s aférou německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby se postarala o omezení vlivu politiků na veřejnoprávní média zvláště v nadcházejícím předvolebním boji. „Zaujměte inciativu ke stažení všech politiků z dozorčích řad veřejnoprávních médií ve volebním roce 2013,“ napsal Brender v otevřeném dopise, který byl otištěn v příloze Christ & Welt týdeníku Die Zeit. Obsazení politiků v dozorčích orgánech stanic podle něj škodí pověsti veřejnoprávních institucí i politiků. Jen v ZDF působí v různých orgánech 40 bývalých či aktivních politiků – Brender tvrdí, že jednají více v zájmu svých stran než veřejnosti.

Upozornil i na další pro veřejnoprávní zpravodajství neblahé jevy, které se snaží politici co nejvíce využívat. Prvním z nich jsou nadstandartní vztahy mezi redaktory a politiky, případy, kdy se radní obracejí přímo na novináře a vyzvídají na nich, případně se snaží je ovlivňovat, někdy i korumpovat příslibem kariérního vzestupu. Druhým pak snaha o takzvané proporční zpravodajství a publicistiku. To znamená, že pokud jeden den přinese médium kritické informace o určité straně či jejím činiteli, vynahradí jim to (třeba záměrným nezveřejněním nějaké jiné informace, ale nejčastěji pozitivní reportáží) jindy. To se samozřejmě netýká jen ZDF a Německa.

Další podrobnosti: ZDF-Anruf wird zum Problem für Seehofer