V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Proč chce CNN investovat do dokumentů

Řada velkých zpravodajských televizních stanic přehodnotila své strategie. Nepřetržitý tok informací je doménou především jejich zpravodajských serverů, zatímco divákům u televizorů nabízejí kombinovaný program. Ten sestává z analytických pořadů, rozhovorů a množství dokumentů. Pokud se něco významného děje, je samozřejmostí, že stanice okamžitě podřídí svůj program dané události a vysílá ji živě – divák musí mít jistotu, že mu nic důležitého neunikne. Ale jinak jsou vysílací časy zaplňovány stále častěji dokumenty a publicistikou, nevyjímaje satirické pořady.

Touto cestou se vydala i CNN, a to jak její americká, tak mezinárodní verze. Minulou středu oznámilo vedení založení nové dceřiné společnosti - CNN Films. Ta se bude soustředit na produkci a akvizici dokumentů. Podle zprávy Asian–Pacific Broadcasting Union je nová dlouhodobá strategie CNN postavena v hlavních vysílacích časech na kombinaci zpravodajských pořadů a dokumentů, analyzujících nejrůznější současná politická, ekonomická i společenská témata. Kromě produkce bude nová divize také zajišťovat distribuci celovečerních dokumentů v kinech v řadě zemí.

První film CNN, který se má objevit v distribuci a posléze na obrazovce, bude v příštím roce snímek Girl Rising, inspirovaný globální akční kampaní k pozdvihnutí vzdělávání dospívajících žen. Vypráví příběhy dívek z celého světa, které bojují proti často zdánlivě nepřekonatelným překážkám, aby mohly realizovat své sny.

Společnost CNN Films také podepsala smlouvu o vývoji nových dokumentů s držitelem Oscara a producentem Alexem Gibneyem a režisérem Andrewem Rossim.

„CNN jako celosvětový lídr v oblasti zpravodajských kanálů přinese našim divákům na celé planetě kvalitní, někdy až provokativní dokumentární programy – k vidění budou i na onlinových a mobilních platformách,“ řekl šéf CNN Worldwide Mark Whitaker. Dokumentární filmy budou v televizi doplněny o další pořady na dané téma. Chybět nemají rozhovory, komentáře odborníků, diskuse u kulatého stolu i minidokumenty o natáčení.

Když se podíváme na programovou nabídku některých zpravodajských kanálů, zjistíme, že dokumenty v primetimu vysílají už delší dobu. Třeba obě německé komerční stanice n-tv a N 24 nabízejí především snímky s válečnou tematikou, dokumenty o vědě a technice. BBC World také vysílá nejrůznější magazíny a publicistiku, podobně jako Al Džazíra nebo ruská RT. Naopak cestou nepřetržitého proudu zpravodajství jdou stále britská Sky News International nebo francouzská France 24.

Je tu ale i další důvod, proč CNN nesází jen na nákup, ale hodlá být i producentem a distributorem. Zájem o dokumenty především historické, přírodovědné a také věnované nejnovějším událostem, celosvětově roste a s ním logicky i produkce. Jenže kvantita vysoce převyšuje kvalitu – řada dokumentů je odbytá, povrchní, nechybí ani takové, které se tváří jako nové, ale jsou povětšinou sestřihané ze starších filmů. To se bohužel týká nejen historických dokumentů, ale i snímků o přírodě.

Kvalitní dokument je sice poměrně nákladná záležitost, ale CNN má velmi dobře spočítané, že na této investici slušně vydělá. Podle všeho totiž zájem o dobře udělané dokumentární filmy i špičkovou publicistiku v následujících letech dále vzroste.