Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Proč Duhan odvolal Koliandra: „absolutní ztráta důvěry“

„Vedly mě k tomu důvody, které jsou docela závažné,“ vysvětloval šéf Českého rozhlasu, zatím bez detailů. „Nejsem si vědom žádného pochybení,“ reagoval odvolaný náměstek.

Michal Koliandr. Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas

Michal Koliandr. Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas

Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan na středečním zasedání rozhlasové rady vysvětloval nedávné náhlé odvolání náměstka pro správu a provoz Michala Koliandra. „Vedly mě k tomu důvody, které jsou docela závažné,“ prohlásil. Detaily prý zatím nemůže zveřejnit, šlo ale podle něj o „absolutní ztrátu důvěry na základě důkazů“. Podrobněji se slíbil vyjádřit příští měsíc, v červnu. Před poslanci začátkem května řekl, že poslední kapkou byl neúspěšný pokus, jak prodat nepotřebný zámek v Přerově nad Labem. „Nejsem si vědom žádného pochybení. Ke slovům generálního ředitele se nebudu vyjadřovat,“ řekl dnes ČTK Koliandr.

Radní Ivan Tesař generálního ředitele vyzval k odpovědnějšímu výběru příštího náměstka kvůli stabilitě vedení rozhlasu. Narážel na to, že Koliandr ve funkci působil zhruba rok poté, co vystřídal Ladislava Musila. Vedením sekce Duhan minulý týden pověřil obchodního a marketingového ředitele Tomáše Kollarczyka.

Běží audit a mění se struktura

Podle Duhana je sekce klíčová v tom, že přes ni ročně proteče více než 2 miliardy Kč. V sekci už začal audit právníků rozhlasu i externích právních kanceláří. Vedení také například vyčlenilo oblast veřejných zakázek z ekonomického úseku pod generálního ředitele. Od června mají být také sloučena oddělení techniky a informačních technologií. Radní Duhana vyzvali, aby je informoval o případných škodách a přijatých právních krocích.

Koliandr v souvislosti s odvoláním skončil také v představenstvu dceřiné firmy Radioservis. Rozhlas dnes uvedl, že novým členem představenstva této vydavatelské společnosti se stane Radim Kolek. Předsedou je náměstek generálního ředitele René Zavoral, místopředsedou Tomáš Kollarczyk a dalším členem Jiří Mejstřík. Pátá pozice je zatím neobsazena. Radioservis loni hospodařil se ziskem 900.000 Kč.