Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Proč francouzská TF1 zastavila populární reality show Koh-Lanta

To, co se stalo největší francouzské komerční stanici TF1, je noční můrou pro každou televizi. Pořad, který patří k jejím nejsledovanějším – reality show Koh-Lanta – musel být zastaven poté, co jeden z kandidátů zemřel a lékař produkčního týmu spáchal sebevraždu.

Byla to po léta jedna z nejúspěšnějších reality show vysílaných ve Francii. Letos na jaře vstoupila už do 16. sezóny. Koh-Lanta se do značené míry podobá Survivorovi (formát u nás známý jako Kdo přežije? nebo Poslední trosečník – českou verzi natočila před časem TV Prima, v současnosti Prima Cool vysílá americkou verzi) – skupiny kandidátů v něm soutěží mezi sebou i v souboji s přírodou v exotickém prostředí o hlavní cenu – 100.000 eur. Současná řada se odehrávala na kambodžském ostrově Koh Rong.

Hned při prvním natáčecím dnu čekal soutěžící, rozdělené do dvou družstev, souboj v přetahování lanem. Pětadvacetiletý Gérard Babin se v jeho průběhu náhle zhroutil a krátce na to zemřel. Šokovaná produkce posléze oznámila, že příčinou smrti byla srdeční zástava. Tato událost se stala pro francouzská bulvární média tématem číslo jedna. Objevilo se obrovské množství spekulací, protiřečících si výpovědí dalších kandidátů i „nejmenovaných“ členů produkčního týmu. Podle tvrzení jednoho ze soutěžících v deníku Le Parisien bylo na Babinovi už při začátku přetahování patrné, že mu není dobře. Měl prý křeče, ale myslel si, že to je slabý úžeh a nepřikládal tomu větší váhu.

Média záhy dospěla k názoru, že za smrt soutěžícího může nedbalost. Podle anonymních svědků týmový lékař Thierre Costa prý přistupoval ke svým povinnostem pomalu a liknavě. Údajně nejprve zkolabovaného muže nechtěl ani vyšetřit. Costu tato obvinění šokovala a osmatřicetiletý lékař se nedokázal vyrovnat s faktem, že jeho pověst i kariéra jsou v troskách, ačkoli si byl jistý, že neudělal nic špatného a zachoval se tak, jak měl. „Mé jméno bylo taženo v médiích bahnem,“ napsal a vzal si život.

Produkční společnost všechna obvinění na adresu svou i lékaře kategoricky odmítla a odkázala média na probíhající policejní vyšetřování. Natočený materiál podle ní dokazuje, že byla dodržena veškerá bezpečnostní a zdravotní pravidla.

Jestliže do té doby v TF1 zvažovali pouhé pozastavení vysílání, po druhém úmrtí nemohli jinak, než show definitivně zastavit. Televize se tak dostala do složité situace. Už delší dobu jí postupně klesá sledovanost a v posledním roce celkem citelně i příjmy z reklamy (vše ve prospěch na trhu nově etablovaných stanic). Na Koh-Lanta se v průměru dívalo v každé řadě téměř osm milionů diváků a nic nenasvědčovalo tomu, že by to v průběhu letošního jara mělo být jinak. Náhrada za show v podobě amerického krimi seriálu podobná čísla nepřinese ani zázrakem. Zastavení akční soutěže mělo okamžitě vliv na cenu akcií TF1 – podle informací agentury Bloomberg jejich cena spadla o 10 % a investoři nyní vyčkávají, jaké výsledky přinese policejní vyšetřování.

Ale smrt dvou lidí spojená s reality show bude mít zřejmě i další následky – nejen pro TF1. Pobouření, které se i díky masivní mediální kampani zvedlo ve veřejnosti vůči podobným formátům, nejspíš povede k tomu, že si i ostatní stanice rozmyslí, zda budou divákům nabízet akční reality show. Nejspíš ne. Po talentových show je to další kategorie reality TV, jejíž slavné dny jsou podle všeho sečteny. Tedy aspoň ve Francii.