Novinky roku 2019 z 19 agentur přinesl letošní Digiveletrh. Podívejte se na fotografie.

Proč je medializován Ladislav Bátora

Současná mediální debata o názorech pana Bátory přesně odpovídá jedné z hlavních metod práce spin doktorů – odvrácení pozornosti.

Tak tu zase máme příběh, který může kandidovat do učebnice pro začínající spin doktory. Story, v níž je nejméně zajímavé to, čemu se v médiích věnuje největší prostor. Totiž názory a životopis jistého Ladislava Bátory, ještě před pár dny žhavého kandidáta na prvního náměstka ministra školství.

Pana Bátoru neznám, jeho články, veřejná vystoupení či rozhovory pro média mne nezajímají a předpokládám, že podobně na tom byla ještě před pár dny drtivá většina obyvatel této země. Na tom, co si pan Bátora myslí, ve kterých stranách byl a nebyl, co kde řekl a kolik škol vystudoval, vůbec nezáleží. Je to jeho věc a nějaké povrchní hodnocení na základě několika citátů je nefér.

Celá vášnivá debata jen zastírá skutečně vážnou záležitost, k níž by se její aktéři měli veřejně vyjádřit a zodpovědět voličům a daňovým poplatníkům hned několik otázek.

Především: jak to, že až dosud ministr školství veřejnosti nevysvětlil, proč pana Bátoru chtěl za svého náměstka? Kdyby řekl, že kvůli jeho odborným znalostem a manažerským schopnostem, které jsou z hlediska resortu lepší, než má dosavadní náměstkyně paní Eva Bartoňová (ODS), byl by to relevantní názor. Mohl ale také třeba vysvětlit, že si s paní náměstkyní lidsky nerozumí, což ve svých důsledcích má vliv na kvalitu práce ministerstva. I to by se dalo pochopit. Personální politika každého ministra je jistě jeho věcí, nicméně náměstci jsou, stejně jako on, placeni z našich daní a tudíž máme právo vědět, jaké kvality za svůj plat odvádějí. A to nemluvím o mnohem důležitější věci, totiž, že ministerstvo školství má výrazný vliv na to, jaká bude budoucnost této země.

Otázka druhá, rovněž nepoložená. Pokud se mýlím, předem se všem novinářům omlouvám. Co pro vedení politických stran představují místa náměstků na jednotlivých ministerstvech? V únoru se například TOP 09 a Věci veřejné nechaly slyšet, že jich mají málo a pokud ano, pak jsou na ministerstvech, která jsou většinou nepopulární. Co tedy rozhoduje o tom, kdo a kde se stane náměstkem? Samozřejmě, že příslušnost k té či oné straně, to dá rozum, ale jaké jsou další předpoklady? Znalost oboru? Organizační schopnosti? Nebo nutnost postarat se o své lidi, nějak je odměnit? Nejsem tak naivní, abych si myslel, že se tato místa obsazují jen na základě znalostí a schopností. Co kdyby se ale předem vyčlenila místa náměstků za odměnu a pak těch, u nichž je potřeba, aby je obsadili skuteční odborníci? Že je realita taková či onaká ještě neznamená, že nemůžeme požadovat její změnu. Je možné, že odpor k panu Bátorovi vychází i z toho, že ministr Dobeš v jeho osobě porušil nějaká pravidla hry?

A konečně otázka třetí, podle mého nejzávažnější. Možná na ní bude odpověď velmi stručná a jednoduchá. Zatím ale nezazněla. Pokud je to tak, že ministr Josef Dobeš změnu na postu svého prvního náměstka nekonzultoval ani v rámci strany, kterou zastupuje, ale ani s koaličními partnery, jak tedy na náhradníka přišel? Nejhorší variantou by bylo, kdyby se ukázalo, že tím chtěl splnit přání nějaké skupiny vlivných, leč nikým nevolených lidí, a podílet se na jejich ušlechtilé misi, totiž sehnat slušné místo pro svého známého a ideového spřízněnce. Nechce se mi ani věřit, že by to bylo možné, nicméně současná mediální debata o názorech pana Bátory přesně odpovídá jedné z hlavních metod práce spin doktorů – odvrácení pozornosti.

Lidově by se dala popsat asi takto: pokud jsi náhodou podpálil stoh, zapal celý les. Rád bych věděl, co má ten plošný požár plný invektiv a jalových slov doopravdy zakrýt. Média by to mělo zajímat také.