V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Proč kupuje Warren Buffet lokální noviny

„Věštec z Omahy“ se vrací v investicích domů, k jediným městským novinám, které v USA stále produkují ranní a odpolední vydání.

Konečně nějaká dobrá zpráva pro americké tištěné deníky. Po dlouhé době, pro níž byly typické zdrcující informace o poklesu nákladů a inzerce, propouštění novinářů, rušení titulů či jejich převádění na čistě onlinové verze, se najednou našel někdo, kdo tištěným deníkům věří a to natolik, že investoval 150 milionů dolarů do jednoho z nich.

Něco se muselo změnit. Warren Buffet ještě nedávno kritikou a skepticismem, co se týče tištěných novin, nešetřil - přestože je významným akcionářem deníku Washington Post. Například tvrdil, že čtenáři novin jsou na cestě na hřbitov a nečtenáři právě opouštějí střední školu. V květnu 2009 na setkání akcionářů společnosti Berkshire Hathaway řekl, že „většinu novin ve Spojených státech bychom nekoupili za jakoukoli cenu“, a dodal, že „před dvaceti, třiceti lety, byly produktem s podstatnou silou, ale nyní ztratily svůj základní význam“.

A v roce 2011 říká tentýž Warren Buffet toto: „Jsem toho názoru, že noviny mají dobrou budoucnost. Nebude ale podobná jejich minulosti. Ovšem stále jsou mnohé věci, které noviny zvládají lépe než ostatní média.“ A co víc – investuje do nich. Jednaosmdesátiletý Buffet - tedy jeho holding - kupuje společnost Omaha World-Herald Company. Podnik byl dosud převážně ve vlastnictví zaměstnanců a vykazoval solidní ekonomické výsledky. Podle Burgeta jde o jedny z nejlépe řízených novin ve Spojených státech.

The Omaha World-Herald sídlí v Omaze v Nebrasce a je to nejdůležitější deník v tomto státě a jižní části vedlejší Iowy. Jde to největší noviny ve Spojených státech vlastněné zaměstnanci. A také jediné městské noviny, které v USA stále produkují ranní a odpolední vydání. Oblast, v níž oslovují čtenáře, se táhne dvěma časovými zónami a je široká 500 kilometrů. Dlouhá léta to byly noviny s největším procentem předplatitelů v USA. Společnost také provozuje nejpopulárnější webovou stránku v regionu Omaha.com. Ta má více než 300 tisíc registrovaných uživatelů a více než 14 milionů zhlédnutých stránek měsíčně. Webová stránka a noviny dosahují na mediálním trhu v Omaze podílu 85,3 %.

Warren Edward Buffett, jemuž se přezdívá Věštec z Omahy nebo Zázrak z Omahy, se tedy svým způsobem vrací v investicích domů. To někteří analytici zvláště zdůrazňují a tvrdí, že nejde o nějaký signál, že by se měl trh s tištěnými deníky nějak resuscitovat, ale o prostý projev nostalgie, jejž si může zřejmě nejbohatší muž ve Spojených státech dovolit.

Jenže Buffetovi se říká Věštec především proto, že byl ve svých investičních a obchodních aktivitách až neuvěřitelně přesný, mnohokrát dokázal předpovídat chování trhu i nové trendy. A co se týče analytiků, americký server Poynter.com připomněl, že se o něm také říká: „Warren Buffett čte názory analytiků, jenom když v novinách nejsou žádné jiné vtipy“. A připomněl, jak Buffet šokoval investory, když před dvěma lety investoval do branže, která byla obecně považována za skomírající.

V roce 2009 koupil železniční společnost Burlington Northern Santa Fe Corporation. Deník New York Times tehdy trochu posměšně poznamenal, že železnici většina lidí považuje za staromódní a myslí si o ní, že se hodí více do devatenáctého století než do jednadvacátého V National Public Radio ekonom z UCLA Matthew Kahn řekl, že to je investice připomínající snímek Zpátky do budoucnosti. Nicméně posměšky nebyly na místě - společnost splnila Buffetova očekávání. V minulém roce vydělala 3,6 miliardy dolarů. Andy Kilpatrick, který napsal Buffetovu biografii “Of Permanent Value. The Story of Warren Buffett”, říká, že on by nikdy nekupoval společnost, kdyby neočekával, že se takový deal vyplatí.

S jakými koncepty a strategiemi The Omaha World-Herald přijde? Posílí se po Buffetově investici o regionální listy i mezi dalšími investory?