Novinky roku 2019 z 19 agentur přinesl letošní Digiveletrh. Podívejte se na fotografie.

Proč měli jít Doležal a Plesl do vězení: plné znění posudku, jak Reflex šíří toxikomanii

Inkriminovaný článek v Reflexu. Repro: Reflex via blesk.cz

'K vznesení obvinění proti JXD stačil policii vtip z osmi slov, který se objevil na úvodní stránce k jeho článku 15 gramů trávy (vydání 12/2013), mapující již tradičně uplynulou konopnou sezonu,' připomněl Reflex na webu v srpnu. Inkriminovaný článek v Reflexu. Repro: Reflex via blesk.cz

Snímek mladé dívky “aplikující smotek trávy” v letošním 12. čísle společenského týdeníku Reflex měl “charakter reklamního sdělení k podpoře konopí a jeho produktů” a jako takový vedl “zejména děti a mládež” k zneužívání návykových látek a “k vytváření ‘jiné, snové reality'”. Reflex už devět let “propaguje a vytváří reklamu rostlině, která lidem převážně škodí”, jinými slovy: šíří toxikomanii, a využívá přitom “formy skryté reklamy, ‘virusový efekt’ a prvky nekalé soutěže” (míněna fotosoutěž Cannabis Cup).

K těmto závěrům došel Jiří Kužel, ministerstvem kultury jmenovaný soudní znalec v oborech ekonomiky a školství a kultury (v minulosti též kandidát za ČSSD do zastupitelstva městské části Praha 10), v posudku, na jehož základě policie v září obvinila z šíření toxikomanie redaktora Reflexu Jiřího X. Doležala a také Jaroslava Plesla, tehdejšího zástupce tehdejšího šéfredaktora Ivana Hamšíka.

Součástí inkriminovaného vydání týdeníku navíc byly cigaretové papírky pro výrobu marihuanové cigarety, přičemž nápis na titulní straně avizoval, že tyto předměty mají posloužit právě k její výrobě. Doležal byl obviněn jako autor článku, Plesl (nyní zástupce šéfredaktora v časopisu Týden) pak jako odpovědná osoba, která v době schvalování daného vydání zastupovala nepřítomného šéfredaktora.

“Texty a zejména způsob zobrazení jsou zpracováním stimulem především pro mladou generaci, která je snadno ovlivnitelná k užívání drog, které je ‘přivedenou [sic!] do slastného pocitu’, vyzařujícího z módní manipulované portrétní fotografie dívky i textů,” dovozuje také v posudku znalec Kužel.

Cigaretové papírky jako příbal, texty a fotografie chápe jako reklamní sdělení, které přitom propaguje zdraví ohrožující prostředek, což zakazuje etický kodex reklamy. “Alarmující je fakt, že mladí lidé využívají internet, mobilní zařízení a SMS marketing […] k negativním informacím,” poznamenal také, přinejmenším vágně. Doležal poznamenal, že papírky “legálně prodává každá trafika”, nynější šéfredaktor Reflexu Pavel Šafr označil radu vykouřit gram marihuany za “rozpustilý humor”, vtip o neexistujícím rozměru 4D.

Znění Kuželem vypracovaného materiálu má Médiář k dispozici a zveřejňuje je v plném znění. Na základě posudku mohli být oba jmenovaní redaktoři Reflexu odsouzeni až na pět let. Pražské státní zastupitelství nakonec rozhodlo, že o trestný čin nejde, a trestní stíhání zrušilo.

Zaráží přitom, jakou kvalitou se vyznačuje materiál, na jehož základě policisté založili požadavek omezit svobodu redaktorů. Spis kategoricky tvrdí řadu fakt (o škodlivosti konkrétních drog, o vlivu médií na publikum), která nedokládá odkazy na konkrétní údaje či odborné texty. Materiál rovněž prozrazuje, že jeho autor ne zcela rozumí oborové terminologii (“Proto tedy je pro časopis typu Reflex životně důležité zařazovat do vydání témata zaujímající [sic!] veřejnost (Public relations)”). Text také obsahuje překlepy (“papírky a filtry na pointa”, “zobrazení atraktivní mladí dívky”), gramatické chyby (“po česku”), hovorové výrazy (“smotek trávy”), stylisticky nesmyslné pasáže, nehledě na detail, jímž je amatérské formátování celého dokumentu.

V tuzemských mediálních kauzách ale nejde výjimku. Nedostatečnou odborností se popisovaný materiál podobá znaleckým posudkům nedávno zveřejněným ve sporu o to, zda dopolední Dámský klub na rádiu Frekvence 1 narušuje psychiku juniorů hovory o menstruaci či masturbaci.

Posudek znalce, strana 1

Posudek znalce, strana 2

Posudek znalce, strana 3

Posudek znalce, strana 4

Posudek znalce, strana 5