V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Proč pochybovat o dramatických příbězích v médiích - co se (ne)stalo v letadle z Paříže do Bogoty

Možná že následující story je výjimečná a stane se, řečeno slovy doktora Chocholouška, jednou za deset let. Nicméně po jejím přečtení zůstávají pochybnosti především proto, že je z ní patrné, jak snadno lze dnes banalitu přeměnit v nervy drásající drama. Navíc za ochotné spoluúčasti světových médií a to takových, která obvykle řadíme do kategorie seriózní.

Na začátku byla náhoda – švýcarský novinář Ole Pflüger, pracující pro deník Neue Zürcher Zeitung, letěl se společností Air France z Paříže do Bogoty. Let číslo 422 označila posléze média za „letecké drama“. Popisovala, jak začalo letadlo s 274 pasažéry na palubě rychle klesat, ze zásobníků nad hlavami cestujících se uvolnily kyslíkové masky, pasažéři křičeli a modlili se. Tušili, že je jejich život v ohrožení. Nic z toho se ovšem nestalo.

Cituji z článku pana Pflügera: „Druhý den ráno seděl Nor Morten Aamot (24 let) v hotelu a zíral na svůj smartphone. ‚To jsem neřekl,‘ mumlal a pohyboval prstem po displeji. Když text dočetl, zakřičel: ‚Co to píší?‘ Mluvil o internetových stránkách norské komerční televize TV2 a článku nazvaném Letecké drama nad Atlantikem. Mimo jiné se v něm psalo: Kouř naplnil letoun Air France, směřující z Paříže do Bogoty.“

Morten Aamot před tím, než tento text spatřil světlo světa, mluvil s novinářkou ze zmíněné stanice a vyprávěl jí, co se na palubě vlastně stalo. Dvě a půl hodiny po startu se na jedné z toalet spustil kouřový hlásič. Příčina neznámá. Jeden ze stevardů proběhl uličkou s hasicím přístrojem. Na toaletě ale žádný kouř nebyl, stejně jako nikde v letadle. Kapitán požádal pasažéry, aby zachovali klid, že přistane na Azorských ostrovech a nechá věc prověřit. Kromě toho musí vypustit část paliva, aby letadlo při přistání nebylo moc těžké. Požádal, aby nikdo nevyvolával paniku, a vysvětlil, že zmíněný postup je zcela běžný i v případě falešného poplachu. „Bylo to něco nečekaného, ale žádné drama,“ řekl Morten Aamot. A totéž řekl i novinářce. Zdá se, že mu buď nerozuměla, nebo spíš rozumět nechtěla.

Onlinové zpravodajství anglického Guardianu a švédského bulvárního deníku Expressen ovšem o něco později vytvořilo z mylné informace TV 2 mnohem dramatičtější historku. Začínala tím, že letadlo odstartovalo z Paříže se 34minutovým zpožděním a už při startu v něm byl cítit kouř. O dvě hodiny později vznikla panika – posádka na sebe křičela a hádala se, piloti byli bledí a zpocení, pasažéři plakali a modlili se. Navíc se dozvídali informace jen ve francouzštině. Po nouzovém přistání byli z letadla evakuováni – mnozí z nich na nosítkách. Zdrojem informací byla údajně jedna ze švédských pasažérek.

Pflüger píše, že jediné, co po startu cítil, bylo houbové rizoto. Velká část pasažérů se peripetii s kouřovým hlásičem vůbec nevěnovala a sledovali na videu Harryho Pottera nebo Indiana Jonese. Letušky s úsměvem chodily uličkami a odpovídali na otázky cestujících. Stěží se dá říci, že musely někoho uklidňovat.

Mezitím si BBC dala tu práci a natočila rozhovor se zmíněnou Švédkou, která byla uvedena jako zdroj v Expressenu a Guardianu. Ta řekla, že sama žádný kouř necítila ani neviděla, ale slyšela, že někteří jiní pasažéři něco cítili. Teprve poté Guardian článek pozměnil a připojil k němu dementi Air France – do textu doplnil obraty jako: tvrdí pasažéři, vyprávěli pasažéři, údajně atd.

Jenže story už začala žít vlastním životem. Další, kdo se jí věnoval, byly německé servery Spiegel Online, Bild.de a Handelsblatt (ten ji uvedl titulkem Záhadné nouzové přistání). Hodnota akcií Air France mezitím poklesla o jedno procento. Informaci o „dramatu ve vzduchu“ šířila i agentura dpa a objevila se také na webových stránkách zpravodajského magazínu Focus a deníku Süddeutsche Zeitung – dlouho poté, co Air France vydala zmíněné dementi.

„Při informování o této události a reakcích pasažérů jsme využili zdrojů, které považujeme za seriózní a spolehlivé,“ omlouvala se později dpa.

Pasažéři na Azorech strávili na náklady Air France noc v hotelu. O den později se vydali na zbytek cesty do Peru. Tou dobou už drama, o němž netušili, že ho o den dříve prožili, z pozornosti světových médií zcela zmizelo.