V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Proč polské rádio kvůli debatě o fotbalu zrušilo zábavní pořad

Prý to měla být satira. Alespoň to říkají moderátoři Michal Figurski a Kuba Wojewódzki. Ovšem to, co zaznělo v pořadu Poranny WF, vysílaném komerční polskou rozhlasovou stanicí Radio Eska Rock, nakonec nepřipadalo zábavné ani jeho vedení.

V úterý oznámilo, že pořad ruší. Což znamená pro stanici něco podobného, jako kdyby Evropa 2 zrušila ranní show Leoše Mareše a Patrika Hezuckého. Kuba Wojewódzki patří v Polsku k nejznámějším moderátorům a novinářům. Má svou talk show v televizi TVN a také byl porotcem v několika talentových show. Ovšem stanici už příliš jiných možností nezbývalo. Podle polského deníku Rzeczpospolita se totiž polský regulační orgán Národní rada pro vysílání – obdoba naší RRTV - zabýval možností odebrat rádiu licenci.

Čeho se vlastně moderátoři dopustili? Minulou středu hodnotili fotbalový zápas mezi Ukrajinou a Anglií, který Ukrajinci prohráli. Wojewódzki řekl, že se po porážce Ukrajiny „zachoval jako opravdový Polák a vyhodil svoji Ukrajinku“. Šlo o narážku na to, že v Polsku pracuje mnoho Ukrajinek například jako pomocnice v domácnosti. „Já jí dnes naschvál nezaplatím,“ řekl Fugurski a dodal, že „kdyby byla aspoň o trošku hezčí, ještě by ji znásilnil“. Načež Wojewódzki podotkl, že „neví, jak ta jeho vypadá, protože je pořád na kolenou“.

Do jaké míry je to legrační, nechť každý posoudí sám. Vedení rádia se původně za moderátory postavilo. „Nešlo jim o urážku Ukrajinek,“ řekl podle listu Gazeta Wyborcza ředitel Boguslaw Potoniec, „ale chtěli se vysmát stereotypům vůči Ukrajincům, které v polské společnosti existují.“

Což se jim možná podařilo, ale řada posluchačů to pochopila poněkud jinak. Ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí vydalo prohlášení, v němž se mluví o urážce cti a důstojnosti ukrajinských žen. A požadovalo omluvu. Polské ministerstvo zahraničí označilo relaci za skandální a hulvátskou. Rada pro vysílání udělila stanici pokutu, polský svaz novinářů vyzval zadavatele reklamy, aby rádio ve svých kampaních vynechali. Také UEFA přijala opatření – Michal Figurski nebude ve čtvrtek, jak bylo původně naplánováno, hlasatelem na národním stadionu ve Varšavě při semifinálovém zápasu Německo-Itálie.

Dělat si v Polsku legraci z Ukrajinců je poněkud ošidné. Jednak proto, že se polské úřady snaží o co nejúspěšnější průběh evropského šampionátu v kopané, jehož je Ukrajina spolupořadatelem a podobné kauzy obrazu dobré spolupráce mezi oběma zeměmi moc neprospívají, ale také z toho důvodu, že existuje několik historických událostí, které jsou vztahy mezi oběma zeměmi něčím, čemu se říká kostlivec ve skříni. V meziválečném období žila v Polsku početná ukrajinská menšina, která se cítila být diskriminována. Po napadení Polska Hitlerovým Německem, a posléze po útoku na Sovětský svaz, se mnoho Ukrajinců dalo do služeb Němci zřízené pomocné policie a podíleli se na zločinech okupantů. V letech 1942 a 1943 Ukrajinská povstalecká armáda (UPA) povraždila kromě ukrajinských a polských židů i desetitisíce polských civilistů v oblasti Volyně.

Pro Kubu Wojewódzkého má tento skandál další nepříjemný důsledek. Média opět začala rozebírat jeho údajné sklony k rasismu. Připomněla případ z jara minulého roku, kdy společně s Figurským urazili mluvčího jednoho úřadu, jehož otec je Ind. „Zavoláme třeba černochovi, vysílání sponzoruje varšavská pobočka Ku-Klux-Klanu,“ řekli tehdy. Čeká je kvůli tomu soud. Pokud by byli odsouzeni za urážku na základě rasové a národní příslušnosti, hrozí jim až tři roky vězení.

Wojewódzki se postaral o aféru jako porotce v polské verzi talentové show X-Factor. Jeden z kandidátů, cizinec žijící v Polsku, si nebyl příliš jistý polštinou a porotce tedy pomohl s překladem z cizího jazyka. Tvrdil divákům, že na na otázku „proč žijete v Polsku?“ odpověděl soutěžící „oženil jsem se s bílou ženou, a pak jsem jí snědl“. A jeho odpověď „studuji tady“ přeložil jako „byla trochu šlachovitá“. Zavařil si i u polských nacionalistů poté, co se v jeho televizní show objevila polská vlajka zapíchnutá do psího exkrementu.

Někteří polští novináři tvrdí, že ani Wojewódzki ani Figurski rasisty nejsou a že jejich občasné přešlapy pramení z toho, že většina polských médií je příliš nudná a vážná, že se v Polsku vytvořila řada témat, která jsou i z hlediska satiry tabu. To je možné, zdá se ovšem, že tentokrát přešlápli přece jen trochu moc.