Digitální agentury v Atlasu ukázaly, co mají letos nového. Podívejte se na fotografie a prezentace.

Proč polští konzervativci sbírají podpisy proti talentové show

Partaj Právo a spravedlnost se pokusila vyvolat dojem, že vládní strana podporuje televizi v urážení náboženského cítění diváků a propagaci satanismu.

Takové pozdvižení proti nějaké reality show Polsko ještě nezažilo. Člověk by si řekl, že pořad The Voice of Poland (kanál na YouTube) stěží může nějakým způsobem přerůst ze zábavy v politikum, nicméně v Polsku se blíží parlamentní volby a v kampani před nimi se hodí každé téma, které může nějak zaujmout voliče.

Pozoruhodné na tom je, že nejde o obsah pořadu, ale o složení poroty. V tomto formátu, který před rokem vymyslel a poprvé uvedl v Holandsku John de Mol, otec slavného Big Brothera, hraje porota mnohem podstatnější roli než v jiných castingových show jako jsou SuperStar nebo Got Talent. Její členové nejen hodnotí výkony, ale hlavně působí jakou manažeři a trenéři pěveckých talentů, které si vyberou.

Jedním z porotců je Adam Darski, známý jako Nergal, zpěvák black metalové skupiny Behemoth. A právě on se stal trnem v oku části katolické církve a politiků z konzervativní strany Právo a spravedlnost vedené Jaroslawem Kaczynským. Dokonce trnem tak závažným, že proti vysílání show po celé zemi sbírají popisy.

„Angažování známého satanisty, člověka bez kultury, ve veřejné televizi překračuje hranice slušnosti,“ napsal v otevřeném dopise vedení veřejnoprávní televize biskup Wieslaw Mering, který je odpovědný v polské biskupské konferenci za kulturu a ochranu kulturního dědictví. A vyzval kněze a věřící, aby přestali na protest platit koncesionářské poplatky.

V Polsku, které je známé tím, že většina koncesionářů platí příspěvky buď liknavě, nebo vůbec, je to poněkud zoufalá výzva. A tažení proti Nergalovi připomíná spíše pomstu než obavu o duševní vývoj dětí a mladistvých. Před čtyřmi lety totiž zpěvák na jednom koncertu roztrhal Bibli – církev na něj podala žalobu pro urážku náboženského cítění, ovšem soud ho osvobodil.

V předvolební kampani se tématu uchopili i politici z Práva a spravedlnosti. V kulturním výboru polského parlamentu odsoudili angažování zpěváka jako „urážející křesťanské hodnoty“ – což nebylo nejtěžší, neboť poslanci za vládní Občanskou platformu se na jednání nedostavili. „To není možné, aby v katolické zemi mohli být uráženi křesťané,“ rozhořčil se poslanec strany Jan Dziedziczak, šéf polských skautů. „Požadujeme, aby to v Polsku nebylo připuštěno – a už vůbec ne za naše peníze a naše koncesionářské příspěvky.“

Podle všeho se Právo a spravedlnost ale rezolucí především pokusila vyvolat dojem, že vládní strana podporuje televizi v urážení náboženského cítění diváků a propagaci satanismu. Že by se TVP rozhodla licencovanou show zastavit nebo měnit porotu v průběhu vysílání je nepravděpodobné a poslanci to nepochybně vědí.

Některá polská média připomněla, že protesty se vůbec nevztahují k obsahu pořadu a ani k vystupování Nergala v jeho průběhu. V dosud odvysílaných epizodách se prezentoval hudebník jako přátelský, slušný a milý člověk, který si i pro ty, kteří neprošli do dalšího kola, našel povzbuzující slova. Polský týdeník Newsweek připomněl, že kritika se netýká jeho nějakého nevhodného chování nebo dokonce urážení věřících, ale skutečnosti, že si producenti pořadu dovolili jako porotce vybrat člověka, kterého katolická církev a Právo a spravedlnost prostě nemají rády.

Jednoduše řečeno, můžeme to chápat i jako pokus o cenzuru, snahu rozhodovat o tom, kdo je pro obrazovku vhodný a komu by se měla zakázat.

Nic lepšího si Nergal i TVP zřejmě přát nemohli. Na The Voice of Poland se teď dívají i ti, kterým jsou jinak všechny reality show ukradené.