Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Proč putuje letošní Pulitzerova cena za „službu veřejnosti“ do Los Angeles Times

Služba veřejnosti je mimo jiné spojená i s tím, že média jsou mnohdy jedinou šancí, kterou mají lidé v boji proti korupci, zločinu, nemorálnosti.

Oficiální předávání Pulitzerových cen v 21 kategoriích sice proběhne až v květnu, ale vítězové jsou známí už od poloviny dubna. V takzvané královské kategorii nazvaná Služba veřejnosti vybrala porota tým deníku Los Angeles Times, který se zabýval korupčním skandálem v kalifornském městečku Bell.

Seriál článků začal vycházet v létě loňského roku a pracovalo na něm dvacet novinářů, vedených Jeffem Gottliebem a Rubenem Vivesem. Podařilo se jim zjistit a prokázat, že místní radní se obohatili o statisíce dolarů například tím, že si schvalovali vzájemně obrovské platy z obecní pokladny a další výhody, zatímco tajně zvyšovali daně obyvatelům městečka, které patří k nejchudším v oblasti Los Angeles.

Výsledkem práce novinářů bylo obvinění starosty Roberta Rizza (pobíral plat 800 tisíc dolarů a další stovky tisíc dostával v různých výhodách) a dalších sedmi členů městské rady. Prokázalo se také nelegální vysoké zdanění obyvatel Bellu a medializace případu vedla ke změnám zákonů platných pro místní komunity v Kalifornii.

Pulitzerova cena není jediným oceněním pro seriál těchto reportáží, ale je nejvýznamnějším. „V době, kdy se říká, že noviny umírají, je toto den, kdy podle mého můžeme říci, že to není úplně pravda. Dali jsme obyvatelům malého města možnost vyslovit pochybnosti a podezření. To je to, co noviny mají dělat,“ řekl Ruben Vives poté, co se dozvěděl o ocenění.

Nebylo jediné – další získala fotografka deníku Barbara Davidson za seriál snímků o obětech pouličních gangů. I to byla novinářská práce, která patří do kategorie výjimečných – jak zvoleným tématem, tak i způsobem, jakým autorka pečlivě zkoumala osudy lidí, kteří se velmi obtížně vracejí po drastické zkušenosti do normálního života, mají problém znovu bez strachu vyjít na ulici, jít nakupovat, jet městskou dopravou.

Vivesův výrok odpovídá na otázku z titulku – služba veřejnosti je mimo jiné spojená i s tím, že média jsou mnohdy jedinou šancí, kterou mají lidé v boji proti korupci, zločinu, nemorálnosti. Ani deník, který patří k nejvýznamnějším novinám v USA, nesmí rezignovat na tuto funkci – sloužit těm, kteří to potřebují.

Kdo sleduje udělování Pulitzerových cen dlouhodobě, mohl si všimnout, že ceny za investigativní žurnalistiku dostávají většinou ti, kteří se zabývají lokálními případy, věnují se zkorumpovaným starostům, šerifům, městským úředníkům, nebo společnostem, které porušují zákony. Je to práce velmi náročná (a to i finančně), ale má jeden důležitý efekt, který může být ostatně zajímavý i pro české deníky. Totiž posiluje důvěru čtenářů jak v dané lokalitě, kde noviny pomohly, tak i mimo ni, protože jinde vidí, že toto médium má sílu a prostředky na to, aby se vedle takzvaně velkých témat pečlivě věnovalo i problémům na lokální úrovni.

Je jistě důležité zabývat se aférami a skandály ministrů nebo přímo celé vlády, vedle toho ale většina z nás denně naráží na věci, které nás otravují nepoměrně víc a naděje, že by se jimi média zabývala, je přitom mizivá.

Ale zpátky k Pulitzerovým cenám. I v dalších kategoriích byla oceněna snaha o kvalitu a naplňování veřejného zájmu. Za investigativní žurnalistiku byli oceněni reportéři floridského deníku Saratosa Herald-Tribune v čele s Paige St. Johnovou, kteří dva roky pracovali na odhalení pochybných praktik pojišťovacích společností – například se ukázalo, že v případě pojistné události jsou vzhledem k úmyslné spletitosti smluv klienti připravováni o podstatnou část pojistných částek.

Cenu za nejlepší „vysvětlovací žurnalistiku“ získal tým z Milwaukee Journal Sentinel - Mark Johnson, Kathleen Gallagherová, Gary Porter, Lou Saldivar a Alison Sherwoodová, kteří se věnovali způsobu léčby čtyřletého chlapce, trpícího dosud neznámou chorobou.

V kategorii lokálního zpravodajství byli oceněni Frank Main, Mark Konkol a John J. Kim z Chicago Sun-Times za sérii článků o pouliční kriminalitě v Chicagu. Internetový server ProPublica získal Pulitzerovu cenu za národní zpravodajství. Jesse Eisinger a Jake Bernstein se zaměřili na pochybné metody některých finančních společností.

Za nejlepší zahraniční reportáže dostali cenu Clifford J. Levy a Ellen Barryová z New York Times. Zabývali se dopadem nepevného právního systému v Rusku na životy obyčejných lidí.

Celý přehled letošních Pultitzerových cen si zájemci mohou pohlédnout na oficiálních stránkách www.pulitzer.org.