V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Proč se britská poslankyně účastní reality show

Pětapadesátiletá Nadine Dorriesová, poslankyně britského parlamentu za konzervativce, odletěla v úterý do Austrálie, aby se tu zúčastnila populární reality show Jsem celebrita, dostaňte mě odtud (I’m a Celebrity, Get me Out of Here), kterou bude od neděle po tři týdny vysílat stanice ITV. Stalo se tak bez vědomí vedení strany (s nímž je paní Dorriesová navíc v poslední době na kordy).

V této show soutěží převážně vysloužilí prominenti o titul Král nebo Královna džungle. Jejich úkolem je přežít v provizorním táboře v australské džungli a plnit přitom různé, většinou fyzicky náročné či nechutné úkoly. Diváci hlasováním (pořad se vysílá živě každý den) z jejich pohledu nejméně schopné účastníky vylučují. Show má řadu zahraničních verzí, tuzemští diváci mají možnost vidět například německou, vysílanou již několik let vždy na začátku roku stanicí RTL.

„Myslím, že poslanec by měl jít tam, kde jsou lidé, namísto toho, aby diskutoval v parlamentu s ostatními poslanci,“ řekla listu Daily Mail Dorriesová. V džungli se jistě mnoho britských voličů neschází, nicméně 16 milionů z nich se na zmíněný pořad pravidelně dívá a to už je pořádně silné lákadlo. Navíc si podle Guardianu k poslaneckému platu o výši 65 738 liber přilepšila o dalších 40 tisíc, které jí vyplatí ITV jako honorář.

Není ani tak podstatné, jak dlouho Dorriesová v pořadu vydrží, i když její spolustraníci upozorňují na to, že může chybět v parlamentu při důležitých hlasováních – nicméně příští týden má parlament volno a třeba poslankyni pošlou diváci domů už po pár dnech. Zajímavý je názor, že by poslanec měl prezentovat své názory tam, kde se dá očekávat velká pozornost voličů – tedy například v televizních zábavných pořadech nebo podnikat akce, které přilákají pozornost médií.

Kdyby se chtěli inspirovat tímto příkladem tuzemští poslanci, měl by se jejich zájem soustředit například na Česko-Slovensko má talent nebo Farmu. Potíž by ovšem mohl nastat s tím, že se účastníci dost často vybírají i podle kritéria zábavnosti pro diváky, s čímž by někteří zákonodárci mohli mít trochu problém. Jinou překážkou by se mohl stát například u „Talentu“ požadavek umět něco výjimečného.

Je tu ovšem mnohem důležitější otázka – Je opravdu nevhodné, aby poslanec či poslankyně vyměnili své místo v parlamentu za účinkování v televizní show? Opomiňme teď případy, kdy je nepřítomnost určitého zákonodárce pro společnost prospěšnější než jeho poslanecká aktivita, a podívejme se na věc z pohledu daňových poplatníků. I kdyby brali poslanci jedinou libru či korunu, dostávají je jako odměnu za svou činnost tam, kde byli zvoleni, a tam, kam byli zvoleni. Rozhodně tedy nikoli za televizní účinkování. Přinejmenším by se tedy, pokud cítí nezvladatelnou potřebu bavit diváky, objevovat exotické kraje nebo například zdolávat horské velikány, měli na příslušnou dobu vzdát svého poslaneckého platu.

V rozhovoru pro ITV paní Dorriesové ministryně vnitra Theresa Mayová vzkázala: „Upřímně řečeno, poslanci by měli pracovat ve svém volebním okrsku a v parlamentu.“ Vedení strany poslankyni prozatím suspendovalo, o jejím dalším politickém osudu se rozhodně, až se vrátí z džungle.