Proč se chce stanice Fox News zbavit konzervativního komentátora Glenna Becka

Beckovy výroky o světovládě, spiknutích a blížící se apokalypse nejenže hodnotí vedení stanice jako výlet daleko mimo realitu, ale odradily i diváky.

V nejlepším čase a s vysokou sledovaností se každý čtvrtek pouští Glenn Beck ve své show na stanici Fox News do nepřátel: demokratů, socialistů, odborářů, muslimů, odpůrců potratů, ale také do prezidenta Obamy, Billa Clintona nebo Charlieho Sheena. Neoficiální mluvčí hnutí známého jako Tea Party ale na Fox News koncem tohoto roku skončí.

Důvod je celkem prostý – Beckovy výroky o světovládě, spiknutích a blížící se apokalypse nejenže hodnotí vedení stanice jako výlet daleko mimo realitu, ale odradily i diváky. Kdysi druhý nejsledovanější pořad této televize se beznadějně propadá a zájem vedle diváků ztratili i zadavatelé reklamy.

Glenn Beck je nesporně mimořádně zajímavý člověk – a to jak svými nekompromisními názory, tak životními osudy.

Sedmačtyřicetiletý potomek německých přistěhovalců vyrostl v katolické rodině ve státě Washington. Už ve třinácti letech vyhrál soutěž diskžokejů v rodném městě Evertett, po maturitě začal okamžitě pracovat v různých rozhlasových stanicích. Problematická puberta vedla k tomu, že začal mít vážné problémy s alkoholem, v jednatřiceti se podrobil drsné, ale úspěšné terapii. V roce 1999 konvertoval k mormonské církvi. Dnes žije se svou druhou ženou a čtyřmi dětmi v Connecticutu.

V rozhlase se mimo jiné proslavil pořadem Glenn Beck Program, v němž první polovinu pronáší úvahy na aktuální politická a společenská témata a ve druhé o nich pak vede dialog s posluchači. Relace je s 8,25 milionu diváků v průměru třetím nejposlouchanějším rozhlasovým pořadem v USA (před ním jsou už jen show Rushe Limbaugha a Seana Hannityho). Jeho televizní pořad, který se vysílá už od roku 2006, začíná vždy krátkým monologem na aktuální téma, pak následuje rozhovor s některým z politických komentátorů, který přechází v diskusi s diváky.

Beck tuto relaci nejdříve produkoval pro stanici HLN (původně vysílající pod názvem CNN Headline News), v lednu 2009 přešel k Fox News Channel, který je známá svými konzervativními názory. Divákům se jeho pořad velmi zalíbil – sledovanost se loni v průměru pohybovala kolem tří milionů, což z Glenn Beck Show činilo druhý nejúspěšnější pořad Fox News po The O’Reilly Factor.

Beck se chlubil, že ředitel Fox News Roger Ailes přirovnal jeho show k legendární obraně pevnosti Alamo. USA právě procházejí těžkými časy a Fox News je podle Ailese jedinou stanicí, která se odváží útočit na prezidenta Obamu. Ailes hledal někoho, kdo je připraven sedět až do posledního výstřelu před kamerou. Tedy Becka. Jenže jak to vypadá, řečeno Ailesovou terminologií, bitva zdaleka není v rozhodující fázi a Beck je už odesílán do lazaretu.

„Apokalypsa se blíží, bouře všech bouří přichází,“ hlásá Beck a dodává: „Výsledkem bude katastrofální, globální kolaps.“ Což podle něj dokazují zemětřesení v Japonsku, nebezpečí války na Blízkém východě, finanční krize v Evropě, růst inflace a demokrat v Bílém domě. Přitom kreslí na tabule rozmístěné ve studiu různé kruhy, šipky, značky. Diváci nemají propadat panice, ale je dobré být připraven na všechno.

Dokud se Beck věnoval tématům, která skutečně hýbou americkou politickou scénou, kritizoval Obamovu vládu za to či ono špatné rozhodnutí, vedl souboj s liberály v jiných televizních stanicích, pohyboval se sice dost často za hranicí korektnosti, ale nikoli zdravého rozumu. Tu překročil až nyní.

Jeho teze o tom, kdo a jak se spiknul, aby dosáhl toho či onoho, splétání teorií o temných silách, které jsou za přírodními katastrofami i politickými událostmi, bláboly o světovládě, odradily většinu z těch konzervativně smýšlejících diváků, kteří mu až donedávna tleskali.

Ještě rychleji ztratil podporu u politiků. Volby v roce 2012 se blíží a najednou je potřeba nikoli hystericky křičet, ale prezentoval se jako někdo, kdo dokáže zemi řídit a dělat důležitá rozhodnutí. Spiklenecké teorie se jistě hezky poslouchají, nicméně patří do kategorie politického bulváru, který stěží může brát většina voličů, ať jsou pravicového či levicového založení vážně. Je to jednoduché – volby jsou důležitá věc a na místo roztleskávaček přicházejí skuteční hráči.

Beckova smlouva s Fox News končí letos v prosinci. Nyní zvažuje buď převzetí některé z existujících televizních kabelových stanic, nebo založení nové. Prostředky na to má – jeho rozhlasová show, webové stránky i knihy mu zajišťují i nadále milionové příjmy.