V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Proč se Microsoft na webu rozešel s NBC

Softwarová společnost Microsoft oznámila, že končí společné provozování zpravodajského portálu msnbc.com s televizním koncernem NBC.

Je to zajímavá zpráva, v poslední době je totiž trend spíše opačný. Mezi zpravodajskými portály je konkurence značná a navíc (narozdíl od jiných služeb) v případě zpravodajství jde o velmi drahou záležitost – kvalitní novináři něco stojí, agentury a další zdroje také, reklama se shání čím dál tím obtížněji.

Proto se i velcí hráči snaží spojit s dalšími médii – nejčastěji s televizemi, které mohou dodat jak část textového obsahu, tak dostatek obrazového materiálu. Příkladem může být, s 80 miliony uživatelů měsíčně v USA nejnavštěvovanější, zpravodajský portál Yahoo, který od konce roku 2011 spolupracuje se stanicí ABC News. Microsoft získal podle listu The New York Times za akcie msnbc.com 300 milionů dolarů.

Když si dnes do prohlížeče zadáte adresu www.msnbc.com, nebuďte překvapeni, že se adresa automaticky změní na www.nbcnews.com. Nabídne vám kvalitní informace o tom, co se právě děje ve Spojených státech a ve světě, včetně analýz, backgroundových informací, fotografií a videí. Jestliže vám ale více vyhovují informace lehčího rázu, pak musíte na www.msn.com (odkaz je vlevo nahoře).

Rozdíl mezi zmíněnými stránkami myslím dobře vystihuje osobní zkušenost. V pondělí večer jsem na webu NBC našel jako hlavní informaci zprávu, že do oblasti Perského zálivu byla vyslána americká letadlová loď John Stennis. Na webu Microsoftu se jako nejdůležitější informace oné hodiny objevilo video o tchoři z Texasu, který páchl sám sobě. Co z toho vás láká víc je samozřejmě jen a jen vaše volba.

O obsahu ale psát podrobněji nechci. Jen jsem si vzpomněl, jak v roce 1996, v době, kdy byl internet něčím o dost jiným než dnes, byla stránka msnbc.com vyhledávané kompaktní a kvalitní zpravodajství.

Nutno dodat, že tehdy nešlo jen o internet. Zmíněné stránky byly odnoží nové zpravodajské televizní stanice, která byla po léta prostřednictvím satelitu a kabelových sítí k dispozici i tuzemským divákům – a mohli na ní vidět například slavné late night show Jay Lena nebo Conana O’Briana.

Společnou televizní stanici převzala NBC už před sedmi lety, nyní tedy následuje internetový portál. Má to ovšem trvat ještě dva roky, než se obě služby definitivně oddělí. V NBC si od vlastního zpravodajského portálu slibují více kvalitního zpravodajství, méně zábavy a obsáhlejší rešerše.

Microsoft chce ještě v letošním roce spustit zcela novou službu. Jak se bude jmenovat, zatím není známo, nicméně společnost začala ve Spojených státech oslovovat zkušené žurnalisty. Má mít i další zdroje informací a spolupracovat s různými médii. „Je těžké jít novou cestou, když jste odkázáni na jediného dodavatele zpravodajství, tedy NBC News,“ prohlásil šéf msn.com Bob Visse.

S tím nelze než souhlasit. Otázkou je, čím toto zpravodajství portál Microsoftu nahradí.

ZPRÁVA ČTK, RESPEKTIVE REUTERS

Microsoft a NBC zruší společný podnik MSNBC

San Francisco 16. července (ČTK) - Americká softwarová společnost Microsoft zruší společný podnik, který je vlastníkem zpravodajského serveru MSNBC.com a který měl Microsoft se společností NBC. Největší výrobce softwaru na světě tak bude mít možnost vybudovat si svůj vlastní on-line zpravodajský servis.

Rozhodnutím se podle agentury Reuters ruší poslední zbytky vzájemného vztahu, který mezi Microsoftem a NBC News trval 16 let. Za tu dobu se změnily i vlastnické vztahy, neboť vlastníkem NBC News je teď společnost Comcast.

Základy společného podniku se začaly rozpadat už v roce 2005, kdy Microsoft prodal NBC podíl v kabelové televizi MSNBC. Nyní NBC kupuje 50 procent akcií, které Microsoft drží v MSNBC. Cena, za kterou Microsoft z projektu odejde, nebyla zveřejněna.

Informované zdroje ale později listu The New York Times řekly, že podíl ve společném podniku koupil přímo Comcast. Ten Microsoftu za jeho polovinu údajně zaplatil asi 300 milionů dolarů (zhruba 6,3 miliardy Kč). O zrušení společného podniku se spekulovalo už v květnu.

NBC a Microsoft spojily síly v roce 1996, kdy vytvořily kabelový zpravodajský kanál a on-line zpravodajství. Podnik využíval internetovou technologii, která byla v té době v plenkách.

Portál MSNBC.com teď dozná určitých změn, a to včetně názvu. Znát je to přitom už od neděle. Klienti, kteří se přihlašovali k portálu MSNBC.com, byli automaticky přesměrováni na NBCNews.com. Ústředí správy webu se nyní přestěhuje z centrály Microsoftu v Redmondu na západě USA do dlouholeté centrály NBC News v New Yorku.

Rozpad společného podniku podle expertů souvisí převážně s odlišnými prioritami NBC a Microsoftu. Obě firmy se snaží získat větší vliv nad digitálním obsahem, z části proto, že internet tvoří čím dál významnější součást jejich podnikání.