Ve čtvrtečním rozhovoru s MF Dnes prezident Miloš Zeman zopakoval svou výzvu k personálním změnám v České televizi, opět v souvislosti s možným neschválením výročních zpráv ČT. Těmi se bude v úterý 27. března zabývat volební výbor. Pokud je neschválí, dochází k výměně Rady ČT, potažmo potenciálně i ředitele. „Záleží ale nikoli na mně, nýbrž na politicích, kteří k tomu mají vztah, jaké vedení ČT si vlastně přejí,“ prohlásil Zeman.

Proč se osamostatnil Andrew Sullivan

Další experiment, jak financovat nezávislou názorovou žurnalistiku na internetu

Od února budeme svědky experimentu, který může leccos napovědět o tom, jak do budoucna financovat nezávislou názorovou žurnalistiku na internetu. Andrew Sullivan, původem Brit, dnes žijící v New Yorku, známý dosud především díky svému blogu nazvanému The Dish, se rozhodl osamostatnit. Už pár dnů poté, co toto rozhodnutí oznámil, se ukazuje, že by jeho pokus mohl být úspěšný.

Skutečnou nezávislost považuje Sullivan za hodnotu, za kterou má smysl platit. “Pokud neplatíte za produkt, jste vy sami tím produktem, který je prodáván. Chceme zacházet se čtenáři lépe než ostatní,“ vzkázal uživatelům, kteří si The Dish oblíbili, ve vyjádření pro Columbia Journalism Review. Ten v článku označil jeho rozhodnutí za „odvážný experiment“.

Až dosud byl The Dish součástí onlinové platformy The Daily Beast provozované novinářkou Tinou Brownovou. Sullivan a jeho spolupracovníci v něm komentují události v politice, kultuře a společnosti. Počínaje prvním únorem bude k přečtení na adrese www.andrewsullivan.com. Bez reklamy, bez spojení s nějakým dalším médiem nebo mediální skupinou a za roční předplatné.

Sullivan založil se dvěma kolegy firmu Dish Publishing LLC, která bude od zájemců o blog vybírat ročně necelých 20 dolarů jako předplatné. The Dish nebude stejně jako dnes jen Sullivanovým blogem – už dnes pod touto hlavičkou publikují své názory i další novináři, kteří týdně nabízejí čtenářům na 240 textů a v loňském roce odpověděli na 90 tisíc emailů. Sullivan bude šéfredaktorem a obchodním ředitelem.

Obchodní model je podobný jako například u německého Die Weltu, o jehož zpoplatnění jsem psal na konci loňského roku. Čtenář bude mít i nadále bezplatně možnost přečíst si určité množství textů, ale poté bude vybídnut, aby zaplatil roční poplatek 19,99 dolaru. Část obsahu bude i nadále přístupná bezplatně pro všechny uživatele.

Sullivan žije ve Spojených státech od roku 1984, kdy začal studovat na Harvardu. Byl šéfredaktorem časopisu The New Republic, od roku 1998 psal pro magazín deníku The New York Times, který se s ním v roce 2002 rozešel – tehdejší šéfredaktor nelibě nesl ostrou kritiku novin, kterou Sullivan veřejně šířil. Poté pracoval pro týdeník Time a Atlantic Monthly. Svůj blog píše už dvanáct let – a vystřídal s ním už několik platforem. Jeho čtenáři se zatím vždy stěhovali společně s ním – stabilně zaznamenává měsíčně 4,8 milionu uživatelů. Sullivan je katolík, označuje se za konzervativce (ale s republikány dost často vede spory), netají se homosexualitou a tím, že je HIV pozitivní.

Poté, co Sullivan oznámil minulou středu svůj úmysl, neuplynulo ani 24 hodin a počet zaregistrovaných zájemců, ochotných platit roční paušál, dosáhl 12 tisíc. Mnozí nabízeli v průměru o 8 dolarů víc, než je zmíněných 20 dolarů – což by vyneslo 330 tisíc dolarů ročního příjmu. Sullivan byl reakcí mile překvapen – jeho cílem je získat na chod blogu The Dish ročně 900 tisíc dolarů.

Co Sullivanovo rozhodnutí znamená pro mediální branži? Naznačuje, že bude přibývat zpoplatněná atraktivní nabídka, a to zřejmě rychleji, než se čekalo. I když The Dish není plnohodnotné online médium a nabízí především úhel pohledu na dění v různých oblastech, najde se v USA podle všeho dost zájemců, ochotných platit za možnost číst zajímavé či kontroverzní názory.