Proč se Rupert Murdoch těšil z nového nedělníku jen pár hodin

Zájem o Ruperta Murdocha jako o muže, který ví, jak přitáhnout čtenáře k novinám, trval přibližně dva dny. Zatímco sobota a neděle byly ve znamení nového bulvárního nedělníku Sun on Sunday, v pondělí už opět dominovaly dvě aféry Murdochova koncernu – nelegální odposlechy telefonů a uplácení úředníků, především policistů.

Osmdesátiletý mediální mogul hrdě prezentoval veřejnosti Sun on Sunday, který vyšel v nákladu 3 milionů výtisků a prodával se za 50 pencí. Nedělník je nástupcem před sedmi měsíci zrušeného The News of the World. Podle Murdocha by se každou neděli mělo prodat přes 2 miliony výtisků. Není to nemožné, ale ve hře je i konkurence a ta není slabá. Navíc Sunday Mirror a Sunday Star okamžitě snížily cenu z 1 libry také na 50 pencí. Na novinovém trhu v Británii panuje už léta tvrdý boj, a to i v oblasti nedělníků. Zájem o ně pomalu klesá – za uplynulých deset let se celková výše nákladů snížila ze 7,8 milionů na 6,5 milionu.

Nový nedělník se prezentoval nikoli jako ten nejtvrdší bulvár, ale spíš jako rodinné čtení – žádná odhalená poprsí, žádné politické skandály, žádné sexuální aféry, ale jako hlavní téma komplikovaný porod televizní hvězdy Amandy Holdenové a spousta drbů ze života celebrit. Čtenáři mohli v listu najít i sloupky arcibiskupa z Yorku, bývalé fotbalové hvězdy Roye Keana nebo fotomodelky a zpěvačky Katie Price.

Už pondělí ale Murdochovi pokazilo náladu. Ukázalo se, že likvidace skandálu kolem odposlechů bude stát mnohem víc peněz, než čekal. Britská média oznámila, že zpěvačka Charlotte Church souhlasí s vyrovnáním ve výši 600 tisíc liber. Za ně stáhne žalobu, týkající se nelegálních odposlechů jejího telefonu i přístrojů členů její rodiny. Bylo prokázáno, že News of the World využil takto získané informace ve více než 30 článcích. Murdochův koncern řeší dalších 180 podobných případů, které s největší pravděpodobností také skončí vyrovnáním. Jenže počet obětí nelegálních odposlechů je kolem osmi stovek a pondělní zpráva mnohé z nich, kteří až dosud váhali, povzbudí, aby se také domáhali odškodnění. Bude to stát přinejmenším desítky milionů liber.

Druhá pondělní událost je pro Murdocha mnohem nepříjemnější. Opět začal pracovat nezávislý vyšetřovací výbor pod vedením soudce Briana Levesona. Byl zřízen v létě 2011 premiérem Cameronem poté, co deník Guardian odhalil rozsah nelegálních odposlechů, používaných The News of the World k získávání informací. Teď se výbor zabývá odplácením policistů a dalších úředníků deníkem The Sun. Na 27. únor si pozval zástupkyni velitele londýnské Metropolitní policie Sue Akersovou. Ta informovala o stavu vyšetřování deseti zatčených novinářů ze Sunu.

Policie zjistila, že podplácení bylo dlouhodobé a částky byly předávány pravidelně. Nešlo o případy, kdy novináři pozvali policisty na oběd nebo na nějaký drink, čímž se někteří zatčení původně hájili. Akersová uvedla, že šlo o vysoké částky – například jeden z policistů si za několik let vydělal za předávané informace 80 tisíc liber. Jeden ze zatčených novinářů také uvedl, že dostal od vedení 150 000 liber na „zaplacení zdrojů“. Policie má navíc k dispozici interní e-maily, dokazující, že o této praxi věděla většina redakce. Platby schvalovalo vedení listu.

To je pro Murdocha obzvláště nebezpečné. Mateřský koncern News Corp. sídlí v USA. Podle amerického Foreign Corrupt Practises Act mohou být americké firmy, které se odpustily v zahraničí korupčního chování, odsouzeny k vysokým finančním pokutám. V Murdochově případě by mohlo jít podle odhadů expertů o několik stovek milionů dolarů. Z tohoto důvodů také společnost umožnila britské policii přístup k 300 milionům firemních mailů – spolupráce při vyšetřování je polehčující okolností a pokuta může být mírnější nebo dokonce jen podmíněná.

Výbor vedený Levesonem se bude v nejbližších týdnech zabývat takzvaným druhým modulem, tedy přesným rozklíčováním vztahů mezi policií a tiskem. První modul se týkal především nelegálních odposlechů. Na závěr má výbor předložit parlamentu obsáhlou zprávu (což se stane zřejmě na podzim letošního roku), která má obsahovat doporučení, jak by měla být nastavena kontrola tištěných médií, aniž by došlo k omezení svobody slova.