V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Proč se v noci na čtvrtek dívat na televizi

Předvolební prezidentská kampaň v USA vstupuje do žhavé fáze.

Před třetí hodinou ranní většina lidí zřejmě spí. Televize ostatně s nějakou vysokou sledovaností v těchto časech nepočítají. Z noci ze dneška na zítřek se ale možná vyplatí udělat výjimku. Předvolební kampaň v USA vstupuje do žhavé fáze. Ve 2.45 středoevropského času se oba hlavní kandidáti Barack Obama a Mitt Romney poprvé utkají v televizní debatě pořádané na University of Denver.

Je pravda, že tyto debaty budou celkem tři, nicméně ta první se zdá být z hlediska ovlivnění voličů nejdůležitější. Ve Spojených státech přibylo lidí, kteří hodlají využít možnost korespondenční volby, a tudíž se prvních devadesát minut diskuse mezi hlavními kandidáty považuje za ty, které nakonec mohou nerozhodnuté nejvíce ovlivnit.

Ve výzkumech veřejného mínění zatím Obama před Romneyem vede, ale oba vědí, že televizní vystoupení může leccos změnit. Jde především o hlasy nerozhodnutých voličů ze sedmi takzvaných Swingstates – tedy Colorada, Floridy, Iowy, Nevady, New Hampshiru, Severní Caroliny a Virginie, kde si žádný z táborů nemůže být jist vítězstvím.

V debatě, kterou v USA přenášejí všechny velké televizní sítě, půjde především o vnitrostátní politiku a ekonomická témata. Televizní duel bude rozdělen na šest hlavních témat, k nimž budou kandidáti na prezidenta diskutovat vždy 15 minut, přičemž každý z nich má k dispozici dvouminutové expozé. Oba se už řadu dnů na debatu pečlivě připravují - Obamovi je protihráčem senátor John Kerry, Romneyho připravuje senátor Rob Portman.

Další duely se uskuteční v noci na 17. a 23. října. Jedenáctého října se v debatě utkají oba kandidáti na viceprezidenta republikán Paul Ryan a demokrat Joseph Biden. Jejich diskuse bude také devadesátiminutová, rozdělená do devíti bloků po deseti minutách.

Na televizní diskuse se připravují nejen jejich hlavní protagonisté a jejich volební štáby, ale i novináři a rešeršisté z internetového portálu Factcheck.com. Ti nebudou mít rozhodně lehký úkol, protože chtějí podrobit vše, co Obama a Romney řeknou, podrobnému zkoumání a zjistit, kdo z nich přeháněl, manipuloval s fakty nebo přímo lhal.

Factcheck.org je projektem Annenberg Public Policy Center University of Pennsylvania, který byl založen v roce 2003 zpravodajským veteránem ze CNN Brooksem Jacksonem. Je zcela nezávislý na politických stranách a proudech, a je považován za advokáta spotřebitelů a daňových poplatníků. Šéfkou portálu je Lori Robertsonová. Média mohou texty Factcheck.org bezplatně přebírat, a také to velmi často dělají - například USA Today, noviny s největším nákladem v Americe, nebo zpravodajství Yahoo. Díky jim se služba dostává k opravdu masovému publiku. Zájem o zjištění Factchecku kontinuálně roste – v současnosti jsou média i veřejnost zvědaví především na to, jak bude hodnotit názory a tvrzení vyřčené v průběhu předvolebních debat.

V průběhu vysílání i v následujících dnech budou zájemci prostřednictvím Twitteru naváděni na stránky, kde najdou hodnocení těch tvrzení z debaty, která již byla prověřena. To samozřejmě bude nějakou dobu trvat. Nicméně podle Robertsonové není cílem rychlost, ale věrohodnost. Nemá smysl uspěchat práci a dopustit se chyb, které by celý projekt ohrozily. Ovšem, už v ranních hodinách po první debatě se na stránkách objeví první ucelená bilance. Šéfka Factchecku samozřejmě netvrdí, že tato služba je neomylná. „Každý novinář dělá chyby, ale my jsme si onu pomyslnou laťku kvality postavili přece jen o dost výše, než ostatní média,“ řekla německému deníku Tagesspiegel.

Pracovníci Factchecku žijí v naději, že voliči jednou ty politiky, pro něž se stala lež pracovní metodou, potrestají. Jsou přesvědčeni, že se tato forma žurnalistiky postupně etabluje po celém světě – podobné stránky existují už ve Švédsku, Norsku, Španělsku, Francii a Velké Británii. Není pochyb o tom, že by se výborně uplatnily u nás. Ostatně do olbřímí a částečně sysifovská práce se tu už letos na jaře pustili tvůrci webu Demagog.cz.

A ještě tip pro ty, kteří chtějí vidět první debatu v přímém přenosu: ve 2.45 začnou přenos na satelitu volně přístupné německé veřejnoprávní stanice ZDF a Phoenix. V Česku půjde na zpravodajském kanálu ČT24 živě mezi 3. a 4. hodinou ranní., dopoledne pak v půlhodinovém, do češtiny tlumočeném sestřihu od 10.30.