Jak koronavirus dopadá na média, marketing a maloobchod v Česku? Čtěte ve speciální příloze.

Proč si místní rozhovoráři mohou vzít za vzor Mika Wallace

Mike Wallace ukázal, jak dělat žurnalistiku na té nejvyšší, světové úrovni. Pokud vám to jméno nic neříká, od roku 1968 pořizoval interview pro publicistický pořad 60 Minutes, který vysílá síť CBS každou neděli.

Wallacovy rozhovory jsou i po desítkách let ukázkou mistrovství v tomto žánru, který sice zkouší hodně povolaných, ale velmi málo z nich patří k vyvoleným. Zvláště u nás je v poslední době patrná sestupná tendence – řada interview je pouhým seřazením otázek a odpovědí, bez ústřední linie, bez vnitřního napětí, gradace. Otázky mnohdy prozrazují přípravu novináře provedenou s pomocí Wikipedie, případně snahu vmanipulovat zpovídaného do situace, v níž řekne něco, co zpovídající potřebuje do titulku.

To všechno Wallace nedělal. A nebál se ptát i na věci, které jsou - mírně řečeno - choulostivé. Příkladem může být rozhovor se zakladatelem Íránské islámské republiky ajatolláhem Chomejním, jehož se zeptal, zda se cítí být duševně v pořádku. Legendární moderátor zpovídal řadu amerických prezidentů, ale ve výčtu těch, kterým kladl otázky, nechybí také třeba čínský vůdce Teng Siao-pching, generální tajemník OSN Kurt Waldheim, Jásir Arafat, Menachem Begin, Anvar Sadat, Manuel Noriega, Vladimir Putin či významní umělci jako Salvador Dalí nebo Maria Callasová. Za jeho nejlepší rozhovor je označováno interview s pianistou Vladimirem Horowitzem.

Wallace začínal v novinách – už jako student na Michiganské univerzitě pracoval na konci třicátých let pro deník Michigan Daily –, ale daleko víc ho zajímal rozhlas. Na konci 40. let pracoval jako hlasatel v CBS, kde přesvědčil vedení, že má i komediální talent a v průběhu padesátých let dělal moderátora rozhlasových soutěží The Big Suprise, Who’s the Boss, Who pays? Přivydělával si také v reklamě, zejména na cigarety. Na konci padesátých let moderoval dva pořady z kategorie late night show – Night Beat a Mike Wallace interview.

Ke zpravodajství se vrátil v roce 1963, kdy uváděl (až do roku 1966) pořad The CBS Morning News. V roce 1968 mu producent Dion Hewitt nabídl místo moderátora nového zpravodajského magazínu nazvaného 60 Minutes – premiéru měl na CBS 24. září 1968. Wallace v něm vydržel až do 14. března 2006.

Wallace trpěl po většinu své kariéry depresemi, dlouhá léta bral antidepresiva – v roce 2006 prozradil, že se jednou pokusil o sebevraždu předávkováním tabletami na spaní. Jeho posledním televizním vystoupení byl před čtyřmi lety rozhovor s někdejší baseballovou hvězdou Rogerem Clemensem (Boston Red Sox), který byl v podezření, že používal zakázané steroidy.

Mike Wallace zemřel v sobotu ve věku 93 let v městě New Canaan v Connecticutu.