V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Proč UEFA manipuluje přenosy z mistrovství Evropy

Možná si myslíte, podobně jako já, že přímý přenos z fotbalového utkání znamená, že vidíte opravdu to, co se na stadionu v daném čase děje. Pak se, stejně jako já, mýlíte.

V případě zápasů na mistrovství Evropy v kopané to totiž tak úplně neplatí. Příklad, který vyvolal protesty německých veřejnoprávních televizí ARD a ZDF, může každý vidět, pokud si pustí ze záznamu utkání Nizozemsko – Německo. Ve 22. minutě uvidíte německého trenéra Joachima Löwa, jak vstává z lavičky, jde blíž k hrací ploše a po cestě udělá malý žertík – vyrazí míč z ruky mladíkovi, který stojí před ním. Tato scéna se skutečně odehrála – ovšem před začátkem zápasu. Režisér přenosu ji později zařadil do vysílání – podle UEFA zřejmě pro pobavení diváků.

„Neodpovídá to našim žurnalistickým standardům,“ řekl novinářům šéfredaktor ZDF Peter Frey. „Očekáváme od UEFA, že nám napříště sdělí, když bude chtít během přímého přenosu použít nějaký materiál ze záznamu.“ Jeho kolega Jörg Schönenborn, šéfredaktor WDR a šéf týmu ARD, který zajištuje přenosy z Polska a Ukrajiny, dodal, že spolupráce s UEFA je sice dobrá, nicméně organizaci oficiálně sdělil, že němečtí diváci očekávají, že když je něco označeno jako přímý přenos, tak jím ve skutečnosti opravdu je. Myslím, že to neočekávají jen diváci v Německu.

Ani ARD a ZDF, či další stanice včetně České televize, nemají žádný vliv na to, jak bude vlastní přenos zápasu vypadat – ten zajišťuje pro UEFA její produkční firma. Záležitost s Löwem je možná banalita, nicméně není to jediný případ, kdy došlo k manipulaci s obrázky ze stadionů. Tak například nikdo v Evropě, pokud nebyl na stadionu v Poznani, neviděl, že při utkání Irsko - Chorvatsko vběhl na hrací plochu jeden z fanoušků oděný pouze ve spodním prádle.

Režisér přenosu již zmíněného zápasu Nizozemí – Německo také záměrně ignoroval, že se mezi německými fanoušky objevily plakáty s nápisy „Fairplay ve fotbale i v politice“ a „Propusťte všechny politické vězně“. Fotbal přece nemá mít s politikou nic společného, tvrdí UEFA.

Až po protestech německých veřejnoprávních stanic zaujala UEFA k výtkám oficiální stanovisko. V principu je pro režiséry na prvním místě fotbal, říká se v něm. Mluvčí evropské fotbalové asociace ale odmítl, že by byla nějaká dohodnutá praxe neukazovat na tribunách plakáty nebo vlajky. Režisér přenosu si zmíněných hesel v Charkově prý prostě nevšiml. Scéna s trenérem Löwem? Prý jde o mezinárodně vžitou praxi používat opakování zajímavých momentů v průběhu přímého přenosu. A polonahý fanoušek? Ten nebyl zařazen do přenosu úmyslně, aby se nestal příkladem pro jiné neukázněné fandy.

Jinak řečeno, protesty jsou neoprávněné a marginální, všechno je v pořádku a diváci nemají proč se znepokojovat. Ovšem také se nespoléhat na to, že na obrazovkách opravdu vidí, to co se na stadionech děje, dodala k stanovisku UEFA novinářka deníku Der Tagesspiegel Sonja Pohlmannová. To je možná trochu příkrý odsudek.

Nicméně se vtírá otázka, co všechno by ještě mohl režisér – samozřejmě v zájmu dobré věci – divákům raději neukazovat? Co třeba zákeřné fauly? Fatální chyby rozhodčích? Nevhodné chování trenérů? A co když si hráči v průběhu zápasu nehygienicky odplivávají nebo nedej bože smrkají bez kapesníku? Namísto takových scén by měli mít režiséři například připravenou celou škálu předtočených žertovných výstupů postranních rozhodčích, trenérů či hráčů, sedících na lavičce.

To by pak byly výchovné přenosy.