Proč uspěl rakouský satirický online Die Tagespresse

Tiskový mluvčí rakouského ministerstva zahraničních věcí Alexander Schallenberg byl nucen na konci června rozeslat domácím i zahraničním médiím následující twitterovou zprávu: „Po opakovaných dotazech zahraničních médií: Toto je falešná zpráva - Edward Snowden není ve Vídni – tedy alespoň zatím ještě ne.“ Největší radost z ní měl jistý Fritz Jergitsch, autor článku Edward Snowden přistál ve Vídni a vydavatel internetového listu Die Tagespresse.

Deník založený na konci května zásobuje čtenáře satirickými zprávami, které nevypadají na první pohled jako výmysly, ale upozorňují touto formou na nějaký problém – například kvalitu veřejné dopravy (článek s titulkem Ve vídeňském metru bude zavedena business class) nebo stav katolické církve (Papež posunul katolickou církev o centimetr do 21. století). Právě proto, že nejde jen o „nějakou legraci“, dokázal u uživatelů uspět. Za dva měsíce jich nasbíral několik tisíc a poté, co mu věnovala pozornost „velká média“ zájem prudce vzrostl.

Vydavateli je pouhých 22 let, pochází z Vídně, vystudoval ekonomii v Nizozemsku a živí se jako autor PR textů. Je fanouškem satirických online publikací The Onion (USA) a Der Postillon (Německo) a jeho hlavním cílem je, aby články v Tagespresse měly vždy nějaké spojení s realitou, aby nešlo jen o zábavu, ale skutečnou satiru, zamířenou na konkrétní jevy a události.

Což se zjevně daří – článek o Snowdenovi (do Rakouska se podle článku vydal vzhledem k pověstné lenivosti rakouských soudů) vyvolal pozornost právě proto, že z něj na první pohled nečišelo, že je to žert, pozornost jiných médií. A protože byl napsán velmi profesionálně, někteří zahraniční novináři si nebyli jistí, zda na celé záležitosti přece jen něco není – začali se proto dotazovat na ministerstvu zahraničí. Ostatně jen o týden později přistál ve Vídni bolivijský prezident Evo Morales – a úřady měly obavu, že na palubě jeho letadla je právě Snowden.

Nejčtenějším článkem v Die Tagespresse se stal materiál o nové kampani rakouské katolické církve za sexuální zdrženlivost mladistvých a proti předmanželskému sexu, v níž využila postavičku klokana jménem Keuschi. „Informace byla absurdní, ale přesto si mnozí tak nějak mysleli, že by to katolická církev mohla udělat,“ řekl Jergitsch deníku Die Presse.

Je pozoruhodné, že i země, které u nás bývají považovány za humoru prosté (například Rakousko nebo Německo), mají v posledních letech řadu zajímavých satirických televizních pořadů, přibývá v nich online médií tohoto typu a například i etablované seriózní listy posílily v internetových verzích nabídku satirické reflexe toho, co se děje doma i v zahraničí.

Nabízí se otázka, jak jsme na tom u nás. I tady bychom našli řadu zajímavých online projektů (Žít Brno, TrikyLeaks, Infobaden, v poslední době to zkouší České depeše či i-Press.cz), bohužel co se týče mainstreamových médií, ta si na satiru příliš nepotrpí. Jednak je to těžké, ale navíc se redakce dost často obávají negativního ohlasu jak mezi čtenáři tak i mezi těmi, na něž by satira mířila.

Někoho ale možná napadne, že ve skutečnosti vlastně žádnou satiru nepotřebujeme, stačí totiž sledovat, poslouchat a číst to, co je myšleno smrtelně vážně. Kupříkladu etuda rozhovoru s ministrem kultury Balvínem obklopeným hejnem komárů by měla být zařazena do zlatého fondu televizní zábavy, stejně jako nedělní debata předsedů politických stran oživená „Terminátorem“ Bártou.