Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Proč začala v USA vysílat televize pro psy

Můžete mít vynikající nápad, dokonale propracovanou strategii, zajištěnou spolupráci nejlepších kreativních lidí na trhu, ale nakonec to všechno možná nebude stačit. Třeba se vám nepodaří přijít s oním nápadem ve správnou chvíli, možná něco podobného napadlo někoho, kdo má za sebou velkou firmu a dostatek financí, takže vás předběhne, může se stát i to, že jste s realizací měli počkat pár měsíců nebo let.

Zakladatelé nové televizní stanice v USA, nazvané Dog TV, jsou přesvědčeni, že se jim nic z výše uvedeného do cesty nepostaví. A mají pro to dost dobré důvody.

Specializovaných stanic v džungli kabelové digitální televize ve Spojených státech najdeme obrovské množství. Mezi nimi třeba kanál pro zubaře, stanici pro akvaristy nebo pro bohaté - Wealth TV. V dubnu začala v kabelové síti v kalifornském San Diegu vysílat televize určená psím divákům. Po dvou měsících existence se její majitelé rozhodli, že ji nabídnou čtvernohým divákům po celých USA a také online (za necelých 10 dolarů měsíčně). První stanice pro psy mohla vzniknout až v době digitální televize – analogový signál je pro psy podle vědců zátěží, protože na obrazovce vidí především kmitání.

Lovecký pes, který běží po louce, štěňata hrající si s míčem (poněkud připomínají legendární československo-televizní přestávky), míč kutálející se sem a tam. K tomu zní z televizoru uklidňující hudba. Nonstop nabízí nová televize podívanou, která není určená primárně lidským očím. Možná to vypadá jako podivná recese, zvláštní vtip nebo pokus ověřit si, čemu všemu jsou média ochotna uvěřit. Zmíněná stanice ale opravdu existuje a její vysílání je založené na výzkumech, týkajících se chování psů, které jejich pánové a paničky nechávají dlouho samotné doma.

„Samozřejmě, že psi se zajímají mnohem víc o své pány než o televizi,“ citoval Yosiho Uzrada, který novou stanici vymyslel a založil, deník Daily Telegraph. „Ale když je necháte zavřené samotné doma, televize pro ně znamená zábavu,“ tvrdí. Ve Spojených státech žije v domácnostech 78 milionů psů. Mnozí z nich zůstávají v době, kdy se lidská část jejich smečky vydává za prací či do školy, sami. A to mnoho hodin.

„Televizi jako terapii pro psy, kteří trpí odloučením od lidí, doporučuji už delší dobu,“ řekl agentuře APA Nicholas Dodman, veterinář, který působí na Tufts University v Massachusetts. Zabývá se dlouhodobě zkoumáním chování domácích zvířat a pro Dog TV opracuje jako vědecký poradce. „Nejde o tom, posadit psa na hodiny před televizor, ale poskytnout mu něco, co naruší monotónnost těch hodin, kdy je sám doma,“ tvrdí Dodman.

Podle studie, na níž se podílel, nechává 60 až 70 % Američanů, jejichž pes je sám doma, zapnuté rádio nebo televizor. Jako kulisu. Alexandru Horowitzovou, psycholožku z University of Columbia a autorku knihy Co si myslí pes, nová stanice potěšila. Nicméně pouze jako možnost snížit stres psa, čekajícího hodiny na návrat lidí. Sledování obrazovky rozhodně to není náhradou za pořádnou procházku. Což ostatně neplatí jenom pro psy.

Zájem o program se od dubna vyvíjel podle Uzrada „lépe než se očekávalo“. Majitel - izraelská produkční společnost Jasmine Television - plánuje nyní vstup do sítí nejen ve Spojených státech, ale i v zahraničí. Půjde to mnohem snadněji než u jiných projektů – nebude zapotřebí něco dabovat, nonstop program je univerzální – pro všechny psy v jakoukoli denní či noční dobu. Plánuje se také aplikace pro smartphony a tablety.

Vysílání je zcela bez reklamních spotů.