V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Prodejce Datart a co-workingový prostor Hub zavádějí bezkontaktní platby přes NFC

Prodejce elektroniky Datart ve svých prodejnách a místo pro společnou práci a setkávání Hub na pražském Smíchově umožňují platit ve svých prostorách bezkontaktně, prostřednictvím technologie NFC (Near Field Communication), za pomoci platební karty či mobilního telefonu.

Datart kompletně vyměnil platební terminály ve všech svých tuzemských prodejnách. „Menší nákupy do hodnoty 500 Kč lze zaplatit pouhým několikasekundovým přiložením karty k terminálu, bez nutnosti zadávat PIN (občas si náhodně i při těchto nákupech zažádá o PIN, což slouží jako bezpečnostní pojistka). V případě, že je celková hodnota nákupu nad 500 Kč, vyzve terminál zákazníka k zadání PIN,“ oznámil Datart.

Bezkontaktní platby v pražském Hubu

Bezkontaktní platby v pražském Hubu

V Hubu mohou jeho členové - v rámci pilotního provozu - platit za drobné občerstvení pomocí speciální nálepky. Kdo nechce platit mincemi, může nálepku umístit třeba na zadní panel mobilního telefonu. V nálepce je miniaturní NFC čip. Na baru je k dispozici speciální platební dotykový terminál, kde si uživatel z nabídky vybere položku, kterou chce zaplatit. Platbu pak potvrdí přiložením nálepky k terminálu.

Informace o výsledku transakce se ihned zobrazí na displeji včetně aktuálního stavu účtu. Stav účtu lze taky zjistit kdykoliv, když platba zrovna neprobíhá, pouhým přiblížením karty k terminálu. Celková útrata v daném měsíci je členům připočtena k jejich následující faktuře.

Autorem projektu je Peter Kmeť ze společnosti T16.BIZ, která řešení vyvinula a dodává.

Na pole NFC se chystá třeba telekomunikační operátor Telefónica O2. Jak na nedávné diskusi Médiáře o smartbankingu řekl její zástupce Richard Walitza, manažer pro NFC a finanční služby v Česku, připravuje globální koncept Telefónica Wallet Server, který bude ukládat různé aplikace pro různé typy telefonů na vzdáleném serveru.

Podle něj je to nová cesta právě pro mobilní bankovnictví - do vzdálené „peněženky“ může svou aplikaci dát třeba banka. „My vytvoříme obal, v němž budete mít veškerý svůj obsah,“ přiblížil Walitza.

„Telefony se dnes mění mnohem častěji než SIM karty, proto úložiště typu Visa, MasterCard a další budete mít spjatá se SIM kartou. Už dnes, když si pořídíte nový telefon schopný zvládnout NFC a přehodíte si do něj SIM kartu, náš systém po zapnutí nového přístroje detekuje, že jste vyměnili telefon a vám přijde SMS s dotazem, zda si chcete stáhnout novou aplikaci pro nový telefon,“ podotkl.