V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Prodejci PC her a konzol letos v Česku a na Slovensku utrží přes 2 miliardy Kč

  • ČTK
  • 19. 07. 2012 12:40

Firmy v herním průmyslu v ČR a na Slovensku letos utrží za počítačové hry a konzole více než 2 miliardy Kč. Podobně hráči utráceli i loni, kdy tržby stagnovaly na 2,2 miliardy Kč. ČTK to řekl viceprezident Asociace herního průmyslu ČR a SR Martin Bach.

„Dynamika herního trhu se v polovině roku velmi těžko odhaduje, protože většina tržeb za hry a herní hardware se odehraje v předvánočním období. Předběžně lze ale předpokládat, že výsledky budou opět velmi podobné těm loňským, žádný radikální nárůst neočekáváme,“ uvedl Bach.

V letech 2010 a 2009 tržby rostly o 17 %, respektive 15 %. Důvodem zpomalení je především rozvoj digitální distribuce, která se do statistiky nezapočítává, stejně jako pokles cen her a herních konzol.

Čeští hráči jsou podle Bacha konzervativní a PC je pro ně stále hlavní herní platformou. „Jsme v tomto směru podobní například Němcům, nebo zemím východní Evropy. Přesto je ale i u nás patrný nárůst zájmu o herní konzole, jejichž podíl na trhu se rok od roku zvedá,“ dodal. Loni byl podíl konzol mezi Čechy 17 %, PC umožňující hraní her mělo 80 procent %.

Mezi nejúspěšnějšími hrami se nejčastější objevují akční hry, hry na hrdiny a sportovní tituly. Nejprodávanějšími tituly loňského roku byly Battlefield 3, FIFA 2012 a The Elder Scrolls V.

Hry na PC, konzolách nebo v mobilech hraje 28 % tuzemské populace. Zhruba 63 % hráčů tvoří muži. Více než třetina hráčů je ve věku 18 až 29 let.