Digitální agentury v Atlasu ukázaly, co mají letos nového. Připomeňte si na Twitteru či Instagramu.

Producenti retro seriálu Vyprávěj získali v Monaku cenu Zlatá nymfa

Účast českých tvůrců v soutěži pobouřila španělské producenty. Vyprávěj kritizovali i místní publicisté.

  • ČTK
  • 11. 06. 2011 12:20

Ocenění Zlatá nymfa si z prestižního Mezinárodního televizního festivalu v Monte Carlu odvážejí producenti seriálu Vyprávěj Filip Bobiňski a Petr Šizling. ČTK o tom informovala Tereza Lacinová z filmové společnosti Dramedy Productions, která seriál pro ČT vyrábí.

V kategorii Nejlepší evropský producent dramatického seriálu nikdy český zástupce žádnou cenu nezískal. Bobiňski se Šizlingem uspěli v silné mezinárodní konkurenci, jejich „soupeři“ byly například seriály Tudorovci, Misfits, Borgiové a další. Seriál už dřív ocenili čeští diváci v anketě TýTý.

Seriál Vyprávěj byl též nominován v kategoriích Nejlepší herec dramatického seriálu a Nejlepší herečka dramatického seriálu. Svatopluk Skopal a Nina Divíšková však své nominace neproměnili.

Český rozhlas v souvislosti s letošním kláním v Monaku připomněl výhrady španělské produkční společnosti Ganga, kteří Vyprávěj před dvěma lety označili za plagiát španělského cyklu Cuéntame, uváděného tamější státní televizí od roku 2001. S Gangou údajně čeští producenti jednali, pak se ale rozhodli, že formát nekoupí.

Výhrady k dílu měli i místní kritici. V debatě Lidových novin poukázal Jiří Peňás na nevěrohodné zobrazení tehdejší reality mimo jiné v rovině vizuální.

„Jedním z výrazných znaků komunistické civilizace sovětského bloku bylo to, že její průmysl nebyl schopen vyrobit pěkné syté barvy. Všechno, i „pestré“ barvy v průvodu na prvního máje, bylo jaksi do šeda, umolousané, vycmrdlé,“ konstatoval. „Tady jsou všichni ‚voháknutí‘ jak z katalogu Quelle.“

Na podzim další nové díly

Retro seriál Vyprávěj na osudech rodiny Dvořákových připomíná všední život v někdejším Československu od 60. let. Natáčet se začal v roce 2008, diváci ČT dosud mohli zhlédnout 42 dílů. Dalších 26 dílů mapujících příběhy hrdinů až do roku 1989 se natáčí od března; na obrazovkách se nová pokračování objeví na podzim.

Ústřední seriálovou dvojici ztvárnili Roman Vojtek a Andrea Kerestešová, vedle Skopala a Divíškové hraje jednu z hlavních rolí Veronika Freimanová.

Každý díl seriálu Vyprávěj vidělo podle Lacinové v průměru přes 1,1 milionu diváků starších 15 let; dalších více než 350 tisíc lidí je zhlédlo na internetu.

Monacký festival se řadí k prestižním soutěžím od roku 1961.

V roce 2001 na přehlídce uspěla herečka Tatiana Vilhelmová, když za výkon ve filmu Společnice dostala zvláštní uznání.

V roce 1998 získal Stříbrnou nymfu za nejlepší režii český film režiséra Hynka Bočana a spisovatele a scenáristy Jiřího Stránského Bumerang.