Program Českého rozhlasu Plus bude pokračováním Šestky, charakter Rádia Česko pomíjí

Bližší pohled na čerstvě zveřejněné programové schéma chystané veřejnoprávní stanice mluveného slova

Programové schéma chystané stanice Český rozhlas Plus

Programové schéma chystané stanice Český rozhlas Plus. Kliknutím zvětšíte

Prvního března 2013 odstartuje Český rozhlas stanici mluveného slova, která se má jmenovat Český rozhlas Plus, a den předtím, 28. února ukončí vysílání zpravodajského Rádia Česko, publicistické Šestky a digitální stanice Leonardo, zaměřené na vědu a techniku.

První handicap Plusu spočívá v tom, že rozhlasu a místní pobočce BBC se nepodařilo předsvědčit radu pro vysílání, aby jejich společný projekt nechala na velmi krátkých vlnách (VKV), aby se normálně dostal k lidem, a proto stanice bude zprvu jen na střední vlně. Budiž, to jsou vnější vlivy, jejichž dopad se dal předvídat, ale ovlivnit je se vždy nepodaří.

Další rozhodnutí bylo ovšem zcela v režii rozhlasu, neboť se týká programu a jeho rozsahu. Rozhlasová variace na ČT24 se tu nekoná - stanice bude zprvu vysílat jen osm hodin, a navíc zcela rezignuje na ranní rozhlasový prime time (tedy čas, kdy je rádio z celého dne nejvyhledávanější, při vstávání a cestách do práce). Startuje totiž v 16 hodin, vysílat má do půlnoci. A jen polovinu z toho času bude vysílat živě.

Poslechovost dotčených stanic

Dosavadní poslechovost dotčených stanic. Zdroj: Český rozhlas

Leonardo přitom produkuje čtyři hodiny programu denně, Šestka šest a zpravodajské Česko vysílá na VKV též šest hodin denně, a to aspoň už od osmi ráno - byť ideální by vzhledem k řečenému obecnému prime timu bylo od šesti, ale to nedovolovala dohoda s BBC. Chystaný Plus nejenže nebude celodenní, ale stahuje se do pozdního odpoledne a večera, kdy v rámci dne narůstá k maximu sledovanost televize.

Dál: nová stanice nabídne spíš sled magazínů, než živý proud průběžně doplňovaných aktualit, jak koncesionáře naučila televize ČT24. Konkrétně: den na Plusu se bude začínat hodinovým magazínem o vědě technice. Dvacetiminutovka Svět viděný internetem bude paradoxně předtočená. Stejně jako následná půlhodinka Názory a argumenty. Ta navíc - jak včera kritizoval na schůzi rozhlasové rady její člen Antonín Zelenka - půjde přesně v čase, kdy Prima, Česká televize, Nova a zřejmě i Barrandov budou vysílat své večerní zprávy, tedy zpravidla nejsledovanější pořady dne.

Plus obnoví Radiofórum od 18.30 coby živou diskusi s hostem a od 20 hodin slibuje tvrdý „hard talk“ rozhovor Dva na jednoho. Ale Svět viděný internetem, ZaostřenoNázory a argumenty, stejně jako Hovory o víře, Lidé pera či Média v postmoderním světě jsou pořady, které přesně pod těmito názvy dosud vysílá publicistická Šestka (mnohé z nich jsou přitom hutné padesátiminutové bloky bez výraznějších oživení). Šestce se tak nový program bude podobat nejvíc, naopak se jak to jen šlo vzdálí současné podobě zpravodajského Rádia Česko. Právě to - stejně jako ČT24 v případě České televize - je přitom stanicí, která Českému rozhlasu přináší respekt a uznání za veřejnou službu zpravodajstvím.

„Z formátu Rádia Česko (All News) převezme základní zpravodajství a aktuální publicistiku. SMS bude znamenat výraznou modernizaci formátu ČRo 6 s velkým důrazem na vědecko-technická témata,“ potvrzuje ostatně čerstvě zveřejněný projekt [viz PDF] programového náměstka Jana Mengera, který si vybral formát All Talk Radio. „A zpravodajství ve stylu BBC, kterým se profiluje Rádio Česko,“ dodává se v dokumentu, který včera odsouhlasili rozhlasoví radní.

Vedení Českého rozhlasu v čele s Peterem Duhanem se ovšem od formátu zpravodajské stanice mluveného slova ve stylu založeném zde českou redakcí BBC a v posledních šesti letech pěstovaném zmiňovaným Rádiem Česko vzdaluje (děje se tak i v rovině personální - šéfem nové stanice se nestane výrazný hlas české BBC a nyní šéfredaktor Česka Václav Sochor, ale převezme ji Daniel Raus, který dosud řídí Šestku).

Místo pokračování Šestky bylo druhou z cest postavit Plus jako rozšířené Česko coby doplněk k informačně-servisně-hudebnímu Radiožurnálu, stejně jako má Česká televize mainstreamovou ČT1 a hutně zpravodajskou ČT24, zvlášť když Radiožurnál přešel na proudové vysílání v podstatě bez sevřených delších pořadů.

Tento směr ale Duhan a jeho tým zavrhli: „Stanice je navržena tak, aby byla vhodným doplněním programového portfolia ČRo. Jsme si vědomi možného nebezpečí kanibalizace na jiných stanicích Českého rozhlasu (zejména ČRo1-Radiožurnálu) – z toho důvodu schéma SMS akcentuje programovou komplementaritu a preferuje formáty, které ostatní stanice Českého rozhlasu nevysílají, případně jen velmi omezeně.“

Zadáním stanice Plus tak bude „komentovat a vykládat současnost a děje se současností spjaté v širších a hlubších souvislostech historických, politických, ekonomických či kulturních“ - zjednodušeně řečeno vysvětlovat zprávy, které odvysílá Radiožurnál. „Plus znamená, že tam, kde jiní končí, my začínáme,“ zní originální slogan.

Sdílejte