Propagaci biopotravin pro stát zajistí Media Age

  • ČTK
  • 07. 05. 2018 12:45

Ve státním tendru na roční propagaci biopotravin a ekologického zemědělství vyhrála brněnská agentura Media Age Davida Blažka. Stát by jí měl vyplatit 24,5 milionu Kč. Soutěže se zúčastnily tři firmy. ČTK to sdělila mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vladimíra Nováková. Zakázka na podporu biopotravin byla letos vypsána po letech poprvé. Stát jinak podporuje například značky kvality Klasa nebo Regionální potravina. „Smlouva je v oběhu, čeká se na podpisy,“ řekla Nováková. „Jsme rádi, že stát po letech nějaké peníze na podporu biopotravin vyčlenil,“ uvedl Jan Valeška ze spolku Pro-bio liga. Podle něj je pozitivní informací, že fond přiřadil také na práci na propagaci své zaměstnance, aby na činnost agentury dohlédli.

Podle zadávací dokumentace by měla firma pomáhat s konzultací martketingu, podpory prodeje a agenturní činnosti v reklamě a také radi v orázkách průzkumu trhu a veřejného mínění. Měla by také vypracovat základy reklamní koncepce a PR kampaň.

Češi předloni podle státu nakoupili biopotraviny za 2,55 miliardy Kč, cena spotřebovaných biopotravin tak vzrostla o 13,5 %. Každý člověk za ně v průměru zaplatil 241 Kč, tedy o 28 Kč meziročně víc. Nejvíce lidé kupují v biokvalitě mléko a mléčné výrobky, ovoce a zeleninu a šťávy z nich a také zpracované potraviny jako koření, hořčice, kávu, čaj nebo hotové pokrmy typu kojenecké výživy. Podíl biopotravin na celkové spotřebě se meziročně zvětšil zhruba o dvě desetiny procentního bodu na 0,9 %. Trh s biopotravinami rostl šestým rokem v řadě, spotřeba vzrostla nejvíce od roku 2008. Stále však nedosahuje 3 %, kterou stanovilo ministerstvo zemědělství. Plán rozvoje ekologického zemědělství, který v roce 2015 schválila vláda, počítá s tím, že by podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů měl do konce roku 2020 činit tři procenta. Toho ale mělo Česko podle plánu schváleného v roce 2010 dosáhnout už předloni.

Stát podporuje i další značky kvality, například Klasa. Loni dal podle údajů fondu například 146,4 milionu Kč na propagaci kvalitních potravin. Letos fond vypsal tendr na další podporu značek kvality na další tři roky, zatím v něm nikdo nezvítězil. Hlavní část kampaně dosud dělaly agentury McCann-Erickson Prague a 1 Year & More Production.