Provizorní studia, zákaz MHD, domácí divočina. Rádia reagují na virus

Český rozhlas má záložní studia, v Active Radio lidi přespávají, Radio 1 vysílá i z domova.

V centrále Českého rozhlasu vybavili dvě provizorní studia pro rozhovory s hosty s přístupem zvenčí. Vedení tak chce zabránit šíření koronaviru po budově. Rozhlas také v rámci krizových opatření sestavil záložní týmy, jejichž členové dodržují karanténu. V případě problémů tak budou připraveni vysílat.

„Cílem rozhlasu je maximum hostů odbavit ve dvou nově vzniklých záložních studiích. Rozhodli jsme se také významně snížit počet lidí na jednotlivých pracovištích a řadě zaměstnanců jsme umožnili pracovat v režimu home office,“ řekl Médiáři mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna. Studia vznikla v místnostech, do kterých se vstupuje z veřejné části sídla rozhlasu z Vinohradské ulice. Hosté se tak nemusí pohybovat po budově.

O opatřeních rozhoduje takzvaný krizový štáb, který vede generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, zastupovaný šéfredaktorem zpravodajství Janem Pokorným. Jejich cílem je zabezpečit zejména plynulé fungování nejposlouchanější stanice Radiožurnál, který spolu s Plusem zajišťuje speciální vysílání. „Za tímto účelem jsme v rámci krizového štábu vytvořili varianty postupu včetně těch nejkrizovějších. Máme například připravený krizový systém směn, který umožní kontinuitu vysílání,“ uvedl Hošna. Z bezpečnostních důvodů nechce rozvádět, jak krizové scénáře vypadají. 

Krizová situace neznamená jen ochranná opatření, ale i nárůst poslechovosti. To kromě zpravodajského kanálu ČT24 České televize hlásí prodejce rozhlasové reklamy Radiohouse, který zastupuje regionální Hitrádia nebo Blaník. „Poslechovost našich rádií na Radia.cz za poslední týden vzrostla o 17 % a tento týden očekáváme další růst doby poslechu,“ říká jednatel Štěpán RyskaHitrádia v reakci na epidemii dnes spustila rubriku Pomáhejme společně, která zprostředkovává důležité informace. Tamní zaměstnanci podle Rysky pracují z domova. Kdo míří do vysílání, musí využívat služební vozy, aby necestoval MHD.

Radio 1 si od 23. března připomene narozeniny, tentokrát výjimečné

Radio 1 si od 23. března bude připomínat narozeniny, letos 29. a zároveň výjimečné

Radio 1 ze skupiny Media Club, spojené s televizí Prima, přijalo zvláštní režim. Na minimum snižuje počet lidí v budově na Vinici, kam se nedávno společně s Primou přestěhovalo. Vysílání Radia 1 tak ode dneška obstarává pouze osm moderátorů, kteří se střídají po dvou pětihodinových směnách. „V prvním týdnu to budou to Babe LN, Jiří Šteffl, Josef Sedloň a Pierre Urban, ve druhém Lukáš Vydra, Mike H., Rao Uppaluri a Zdeněk Hnyk,“ informovala produkční stanice Klára Vlková

Dočasně také ruší veškeré stávající pořady po 20. hodině večer. „Místo toho nabídneme o něco divočejší program, který navazuje na kořeny naší vysílací stanice. Zbývající osádka vysílajících bude totiž dodávat obsah přímo ze svých domovů. Ať už půjde o hudební mixy, neobvyklé rozhovory, DJ sety, hudební proudy, či jiné divnosti, vše bez skrupulí odvysíláme,“ láká na „domácí divočinu“ programový ředitel Radia 1 Zdeněk Lichnovský.

Moderátorka Pressklubu Pavlína Wolfová s hostem Romanem Šmuclerem

Frekvence 1 kvůli koronaviru prodloužila své zpravodajské relace v celou ze čtyř minut na šest. Všichni moderátoři a redaktoři vysílají v rouškách. Na snímku moderátorka Pressklubu Pavlína Wolfová s hostem Romanem Šmuclerem

Na dálku pracuje i většina zaměstnanců skupiny Active Radio z mediálního konglomerátu kolem Daniela Křetínského, pod kterou patří Evropa 2, Frekvence 1, Bonton, Dance a Zet. „V maximální možné míře se snažíme chránit naše moderátory, každý má například svůj kryt na mikrofon, vše dezinfikujeme. Někteří z nich zde mohou spát, aby nemuseli dlouze cestovat do práce v hromadné dopravě,“ popisuje PR manažerka Iva Pavlousková. Vysílací schéma se podle ní zásadně nemění. Tento týden sice na Evropě 2 neběží Ranní show s Leošem Marešem a Patrikem Hezuckým, podle Pavlouskové je ale důvodem dlouho plánovaná dovolená.

Programové schéma pozměnila též nejposlouchanější tuzemská stanice, Rádio Impuls z mediální skupiny Mafra. Přibylo zpravodajství a dopravního servisu. „V dalších 14 dnech navíc odvysíláme sérii záznamů živých koncertů,“ přiblížila PR manažerka stanice Kateřina Zittová

Koncerty na Impulsu

Každý z koncertů začíná ve vysílání ve 20 hodin

  • pondělí 16. 3. - Kabát na střeše
  • úterý 17. 3. - Meky Žbirka hraje Beatles
  • středa 18. 3. - Michal Prokop & Framus Five
  • čtvrtek 19. 3. - No Name akusticky z Doupěte
  • pátek 20. 3. - Olympic hraje Želvu
  • pondělí 23. 3. - Elán na střeše
  • úterý 24. 3. - Michal Hrůza - filmové hity
  • středa 25. 3. - Lucie Bílá jinak
  • čtvrtek 26. 3. - Daniel Landa akusticky
  • pátek 27. 3. - Český mejdan s Impulsem 2019

Zdroj: rádio Impuls