V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Provládní média v Maďarsku tvoří konglomerát

  • ČTK
  • 29. 11. 2018 08:55

Majitelé většiny maďarských provládních médií vložili svá aktiva do nadace, která se stane dominantním pravicovým mediálním konglomerátem v zemi. Informuje o tom agentura AP. Ve Středoevropské tiskové a mediální nadaci (Central European Press and Media Foundation, zkráceně CEPMF) budou sdruženy kabelové televize, zpravodajské weby, bulvární a sportovní noviny, rozhlasové stanice, časopisy a veškerá regionální maďarská periodika. Nadace tak zahrne mediální značky Hir TV, Echo TV, Origo.hu, Nemzeti Sport, Bors, Magyar Idok či Figyelo.

Deset mediálních společností, které se do CEPMF přihlásily, vložily do nadace svá aktiva zdarma, přestože jejich odhadovaná hodnota je podle AP nejmíň 88 milionů eur (zhruba 2,3 miliardy Kč). „To, že tak hodnotné firmy byly najednou prakticky věnovány nadaci tak zjevně koordinovaným způsobem, zřetelně ukazuje, jak Orbánův systém funguje,“ míní Daniel Pal Renyi, novinář specizalizovaný na média ze zpravodajského webu 444.hu. „Ukazuje to, že vlastníci neměli skutečná vlastnická práva, jen plnili politickou objednávku.“

Většina zmíněných médií patří spojencům premiéra Viktora Orbána nebo jimi byla v minulých letech založena. Některá z nich se změnila z relativně nezávislých sdělovacích prostředků na otevřené stoupence vlády a získávají velké množství státní nebo vládní inzerce. Podle zahraničních expertů se po nástupu Orbána k moci v Maďarsku trvale omezuje svoboda slova.

Agnes Urbanová, analytička budapešťské společnosti Mertek Media Monitor, označila vznik nadace za bezprecedentní krok, po němž už bude sotva možné hovořit o svobodě tisku v Maďarsku. Takovou bude mít podle ní nový konglomerát vliv. „Od nynějška budou pravicová média blízká vládě pod totální kontrolou. Tyto společnosti mezi sebou soutěžily o státní inzertní zakázky, ale teď bude systém mnohem centralizovanější,“ konstatovala Urbanová. „Menší zbytek ostatních médií bude fungovat daleko obtížněji, protože budou čelit velké, monolitní konkurenci,“ dodala.

Agentura AP cituje názor Attily Tótha-Szenesiho, šéfredaktora webu Index.hu, podle něhož vznik nadace umožní šířit v pravicových médiích centrálně vytvářený obsah.

CEPMF vydala prohlášení, v němž za svůj cíl označila „pomoci přežít maďarským tištěným novinám“, sloužit zájmům čtenářů a hájit občanské hodnoty. Konglomerát povede vydavatel Gábor Liszkay známý svou loajalitou k Orbánovi.