Prezident Miloš Zeman by si „velice přál“ personální změny v České televizi. Řekl to v televizi Barrandov, bez upřesnění, koho by se měly týkat. Připomněl, že takové změny nemůže dělat prezident, ale mohou je spustit poslanci, když dvakrát zamítnou výroční zprávu o hospodaření České televize. „Tak uvidíme, jestli to udělají,“ pověděla hlava státu.

Průvodce Vary 2011: filmový festival na papíře, na webu, v mobilu i v rozšířené realitě

Rychlý přehled, odkud přijímat a jak sdílet zážitky na filmovém festivalu od 1. do 9. července

Oficiální kanál

Pořadatelé Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary nabízí i pro letošní 46. ročník bohatou webovou stránku kviff.com se sadou rad, digitální verzí Festivalového deníku (vychází i na papíře a ve vybraných hotelech, třeba v Puppu, jej dostanete vždy ráno na práh) a blogy vybraných filmových publicistů (letos Petr CífkaFrantišek FukaIrena HejdováAlena Prokopová, Šimon Šafránek plus food blogger Martin Kuciel alias Cuketka).

František Fuka navíc nabídl festivalovou Google mapu Varů.

Natáčet, psát a publikovat o festivalu můžete na agregačním webu kviff.posterous.com, stačí posílat příspěvky na kviff@posterous.com.

Twitter

Kromě psaní blogů Irena Hejdová a pan Cuketka též tvítují (@irenahejdova a @cuketka).

Svůj samostatný kanál si zřídil jeden z partnerů festivalu, operátor Vodafone: nazývá se @VodafoneVary a udržuje ho @audit4ever.

Průběžně dění ve Varech budete moci číst po celou dobu festivalu na titulní straně tohoto serveru, je to výběr podle tagu #kviff (používejte ho, pokud chcete tvítnout cokoli o varské akci).

Vypadá to zhruba takto:

Facebook

Svou stránku má na sociální síti má oficiálně sám festival, ale i výrobce whiskey Jameson, jeho tým jede z Varů živý proud impresí.

Mobilní aplikace

Studio Motion Media, které pracovalo třeba na aplikaci iVysílání České televize pro tablet iPad, udělalo i letos pěkného průvodce programem i místem konání festivalu, ve formě aplikace pro chytré mobilní telefony.

Kromě verze pro iPhone – oproti loňsku vylepšené o integrované mapy a rezervační SMS – uvedl i variantu pro Android. V obou se propaguje Vodafone, který zase aplikace propaguje tímhle videem:

Portál Seznam.cz letos hodně tlačí své mobilní mapy, proto s varským festivalem uvedl speciální vrstvu právě pro Vary 2011, kam zanesl všechna „potřebná místa“. Aplikace jde stáhnout z www.smobil.cz nebo přímo v mobilu jít na m.smobil.cz.

Aktuálně.cz musí mít vždycky extrabuřt, letos ve Varech slibuje tzv. rozšířenou realitu (augmented reality) v populární japonské mobilní aplikaci Sekai Camera, přesněji její české verzi nachystané agenturou OMD.

Aplikace dává lidem možnost vložit kamkoli do prostoru vzkaz či jakékoli multimédium, ať už fotografii, zvuk nebo video. Ty se pak ostatním lidem při pohledu přes telefon zobrazují v okolním prostoru a upozorňují je na události spojené s místem, na které člověk nahlíží.

Vzkazy ostatních lidí je možné nejen číst, ale rovněž je komentovat či kontaktovat jejich autory. Vše lze také házet přímo na Facebook nebo Twitter. Plnit to budou mimo jiné redaktoři a fotoreportéři serveru.

Web

Kromě toho Aktuálně.cz spustilo speciál k festivalu, stejně jako jednoduše solidní Novinky.cz, samozřejmě veřejnoprávní Filmžurnál (též na Facebooku) včetně speciálního rozhlasového vysílání živě obrazem i zvukem (a na karlovarské frekvenci 102,6 MHz), dále iDnes.cz, iHNed.cz a ovšem taky Blesk.cz.

Cenný je speciál recenzního komunitního webu ČSFD.cz, který umí bleskově poradit, jaký film si v daný den vybrat, či spíše nevybrat.

Činí se i neoficiální web mff-kv.cz, který slibuje po celý festival komiksové proužky.

Papír

Pokud jste klasik jako herec Jiří Macháček, který ve Varech každoročně slaví narození (minule mu zpíval Jude Law), sáhnete po starém dobrém tištěném časopisu.

Sérii rozhovorů zase letos nabízí Instinkt Extra, výběr z programu zase aktuální číslo Reflexu.

Máte-li tip na další zdroj, napište mi na ondrej@aust.cz.