V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Průzkum: e-knihy se stahují nejvíc zdarma, čtou se hlavně na počítači

Většina českých uživatelů internetu se kloní k tomu, aby cena elektronické knihy odpovídala zhruba polovině ceny tištěné. Obecně se však elektronické knihy stahují hlavně zdarma - pouze čtvrtina kupujících si kupuje více elektronických knih, než kolik si stáhne zdarma.

Ukázal to průzkum společnosti STEM/MARK na Českém národním panelu, společném projektu výzkumných agentur NMS a STEM/MARK, sloužícímu k provádění reprezentativních výzkumů na internetové populaci České republiky.

Průzkum dále zjistil, že e-knihy se nejčastěji čtou na počítači, tento způsob využívají dvě třetiny jejich čtenářů. Čtvrtina využívá specializované čtečky, třetina čte na mobilu, 13 % na tabletech.

Elektronické knihy mají podle výzkumu dva typické čtenáře - věkovou skupinu 15 až 29 let a příjmové skupiny nad 25 tisíc Kč čistého měsíčně. Mírně přitom převažují muži nad ženami.

Jeden z hlavních prodejců e-knih v Česku, server Palmknihy.cz registruje oproti loňsku desetinásobný zájem oproti loňsku. Od ledna do května letos prodal 13 639 knih, loni v témže období to bylo 1373.