Bin Ládinova smrt se objevila na Twitteru dříve než v klasických médiích, operaci zaznamenal - aniž by si toho nejprve byl vědom - i jeden uživatel v pakistánském Abottabádu. Zatímco v USA si novináři plně uvědomují sílu Twitteru, u nás je zastoupili občanští žurnalisté.
Kdy? Na prvního máje v Brně, když se účastnili blokády pochodu Dělnické mládeže. A pokrytí události tradičními médii - zejména reportáž na ČT - je pěkně nadzvedlo.
Zatímco i v našich končinách si můžete přečíst o tom, jak se na Twitteru objevila zpráva o Usamově smrti dříve, než o ní informovala například CNN, a určitě se najdou Češi i mezi těmi více než sto tisíci nových followerů Sohaiba Athara, které získal, když se ukázalo, že nevědomky tweetoval „live“ o průběhu operace. Ovšem u nás byla natolik brzká ranní hodina, že klasická média - ač relativně pomalá - byla rychlejší než dav na Twitteru.
Jenže zatímco v případě zprávy o smrti nejhledanějšího teroristy médiím Twitter extra nepomůže, upozorňuji na docela jiný, domácí případ, kdy se ukázalo, jaká škoda je, že se čeští novináři Twitter dosud nenaučili používat. Respektive - někteří ano, ale ti byli na místě „sami za sebe“. Co mám na mysli? Prvomájové události v Brně.
Je již smutnou tradicí, že do Brna se na svátek práce sjíždí pravicoví radikálové. Někdy se povede demonstraci rozpustit, někdy dojde na demonstraci síly a šarvátky, vždy je to pro normálního člověka znepokojující pohled na nenávistná hesla a parodii na vlastenectví.
Ani letos tomu nemělo být jinak: město se sice snažilo pochod nepovolit, ale neuspělo a radikálové si naplánovali projevy do parku na kraji centra města, po kterých měl následovat pochod vedoucí místy, kde žijí zejména Romové. Oficiální důvod svolání pochodu byl „Proti invazi cizích pracovníků a exodu našich lidí“, nicméně každý si mohl udělat obrázek sám - hesla byla jasná: „USA, Izrael, táhněte do pekel,“ „národní - sociální“ a samozřejmě nechybělo ani obligátní „Čechy Čechům“.
Letos se ovšem proti této iniciativě nepostavili jen anarchisté nebo další skupinky, které má většina populace zaškatulkovány jako extremisty s opačným znaménkem. Speciálně po událostech ve Vítkově a potom, co v Krupce podobný pochod policie umožnila a rozehnala náboženské shromáždění, přetekla mnoho lidem trpělivost.
Iniciativa Brno blokuje vystupovala jednoznačně apoliticky a mezi odpůrci pochodu pravicových radikálů se potkalo velmi široké spektrum lidí - studenti, lidé středního věku i důchodci, Romové, Češi i cizinci, zelení, levičáci i konzervativci. Ostatně, různorodost účastníků je dobře vidět například v jedné z fotogalerii (komentáře pod článkem jsou jen pro otrlé).
Sám jsem po skončení ekumenické bohoslužby odešel a blokády se neúčastnil - a i proto jsem chtěl mít představu, co se na místě děje. Nejprve jsem zkusil ČT24 - ale tam jsem mohl poslouchat, jak se zahradničí ve městě. iDnes mělo on-line zpravodajství, ale popravdě řečeno jsem se tam moc nedozvěděl, můžete se podívat sami do archivu.
A tak jsem se podíval na Twitter - a to byl ten správný krok. Celá akce totiž probíhala na Twitteru, vesměs s hashtagem #brno. Během odpoledne se tam objevilo více než 200 tweetů, které popisovaly průběžně situaci. Šlo ale o komentované zpravodajství - nejúspěšnější „hlášky“ se dočkaly řady retweetů (často také doplněné fotkou, rovnou nahranou na net - jako tato „zkuste to s láskou“). Někdy si účastníci „radili“ - informovali se, jak to vypadá. Došlo ale samozřejmě i na diskusi o smyslu celé akce, jak je vidět z hojně retweetované otázky: „Kolik tech z ‚Blokujeme‘ by se odvazilo na Cejl v noci a samo?“
Největší kus práce odvedl Jan Sedlák, redaktor Živě.cz, který si dal „mimořádnou směnu“ a až do konce celé akce psal, fotil, odpovídal. Celkově více než 50 tweetů, také jeho výkon řada lidí ocenila (lepší než iDnes / ČTK / Aktuálně.cz). Mezi další aktivní twitteristy patří Michal Kašpárek (z BrnoNow.com), Michal Berg a Martin Kostolány. Jestli se na Twitteru objevilo něco od oficiálních médií, rozhodně to nemělo hashtag #brno - ale co jsem se díval, tak iDnes ani Aktuálně neměly ani jednu zprávu, LN jeden odkaz na souhrný článek a ČT jeden tweet jako reakci na kritiku prvomájové reportáže.
Právě televizní reportáž, ve které došlo podle mnohých k manipulaci, která může v divácích vzbudit dojem, že blokáda byla plná agresivních lidí připravených se porvat (nebylo vůbec zmíněné pestré věkové i názorové složení protestujících, nikdo z účastníků ani organizátorů blokády nedostal prostor formou vstupu), následně vyvolala další vlnu v sociálních sítích, kromě Twitteru také na Facebooku (viz též otevřený dopis nespokojených diváků České televizi, reakce redaktora Luboše Rosího).
Jednalo se o přelomovou akci nejen tím, že se v blokádě angažovala široká veřejnost, ale i způsobem využití sociálních sítí. Kromě Twitter přenosu velkou roli sehrála i stránka na Facebooku. Potěšující také je, že - alespoň z toho, co jsem našel na Klábosení (zadejte si #brno a proklikněte na 1. 5., tam najdete kompletní archiv) - na Twitteru rasistické názory nenajdete, respektive našel jsem jediný.
Zato kdyby měl někdo jakékoliv pochybnosti o názorech organizátorů z řad Dělnické mládeže, nechť se podívají ne screenshot této vášnivé debaty pod fotkou Češky s černochem (Jiří Šlégr byl jedním z organizátorů akce a za pozornost stojí také „kvalitní češtin“ našich velkých vlastenců)...
Dojmy z blokády sepsal na svůj blog také social media maniac Jenda Perla.

Apolena Rychlíková odchází z Alarmu

Generálním ředitelem ČT zvolen Jan Souček, Petr Dvořák po 12 letech končí

Parlamentní listy mění majitele, přebírají je Pavlíček a Španěl do firmy Naše média
