V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Banky otvírají internetové bankovnictví svých klientů konkurenci

Banka Creditas od pondělí 15. ledna umožňuje svým klientům integrovat do internetového bankingu běžný účet vedený u Fio banky. Reaguje tak na směrnici Evropské unie PSD2 (Payment Services Directivement 2), která v Česku v podobě zákona o platebním styku vstoupila v platnost tuto sobotu 13. ledna. Nový zákon mimo jiné zakazuje přirážku dodatečných poplatků za bezhotovostní platbu standardními kartami Mastercard a Visa. Zákon také snižuje limit odpovědnosti uživatele, pokud ztratí kreditní kartu nebo dojde k jejímu odcizení a zneužití - a to ze 150 eur (asi 3.800 Kč) na 50 eur (asi 1.200 Kč).

Díky nové směrnici mohou také nově do platebních služeb bank vstoupit třetí strany, zejména internetové obchody a fintech firmy. Klientům mohou zjednodušit platby online, poskytovat vlastní aplikace a zpřehlednit jejich účty. Pro vstup do rozhraní bank potřebují třetí strany licenci, kterou poskytuje Česká národní banka. Technické požadavky pro ověření třetích stran zatím nebyly definitivně formulovány, na jejich schválení Evropským parlamentem se čeká. Banky v Česku se však v nové legislativě i bez její definitivní podoby aktivně angažují.

„Podnikatelé, kteří budou chtít nové služby poskytovat, musí splnit stanovené podmínky a požádat Českou národní banku o příslušnou licenci. V každém případě se ale otevřela možnost pro další vylepšení služeb poskytovaných online,“ řekl Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komunikaci, a dodal: „banky budou třetím stranám poskytovat přístup zřejmě nejvíc prostřednictvím API. Druhou možností je pak takzvaný screen scraping.“

„Přestože směrnice a nařízení ze strany Evropské komise jsou často nepopulární, v oblasti platebních služeb se zdá, že PSD2 přinese pozitivní výsledky jak pro obchodníky, tak i zákazníky. Zvýšení konkurence díky nabídce platebních metod i důvěra nakupujících v online platby budou mít, věřím, pozitivní dopad na celou e-commerce,“ hodnotí Vetyška.

Air Bank a Creditas s předstihem otevřely rozhraní

V případě banky Creditas lze nově s integrovaným účtem Fio banky zobrazovat informace o zůstatcích a zadávat platební příkazy. Účty dalších bank chce Creditas přidat během následujícího měsíce. „Věřím, že to, v čem jsme nyní průkopníci, bude brzy standardní klientský požadavek. Proto chceme již brzy nabídnout napojení účtů dalších bank. Očekávám, že nová služba klientům zvýší pohodlí obsluhy jejich financí a také ukáže směr, kterým se bankovní aplikace mohou ubírat,“ dodává ředitel provozu banky Creditas Kamil Rataj.

Službu API, tedy napojení třetích stran do internetového bankovnictví, Creditas umožňovala už před koncem loňského roku. „Nyní API služby rozšiřujeme, aby lépe vyhovovaly požadavkům PSD2, a to jak v rozsahu informací, které lze sdílet a zpracovávat, tak i v oblasti bezpečnostních metod,“ uvedl Rataj.

Loni na podzim své rozhraní pro programování otevřela rovněž Air Bank. „Už s předstihem jsme na podzim otevřeli naše nebankovní API (kurzovní lístek, umístění bankomatů a podobně) a také jsme s vybranými partnery testovali i API bankovní. I my bychom rádi začali postupně využívat pro naše klienty i API jiných bank podle toho, jak je budou postupně zpřístupňovat,“ uvedla za Air Bank mluvčí Jana Karasová. Banka chce v budoucnu rovněž otevřít své bankovnictví účtům klientů u jiných bank. 

Stejný krok zvažuje a chystá také Česká spořitelna, která podle svého mluvčího Filipa Hrubého vnímá novou legislativu jako příležitost ke zkvalitnění služeb, a to i ve finančním poradenství. „V průběhu roku umožníme klientům přístup k účtům ostatních bank v rámci našeho internetového bankovnictví George,“ dodal Hrubý. Pro třetí strany je Spořitelna rovněž otevřená. „V pátek 12. ledna jsme spustili sekci Otevřené bankovnictví na našem webu. Jakmile finalizujeme spolupráci s některou z třetích stran (s několik již jednáme), které si požádají o příslušnou licenci ČNB, budeme aplikace těchto stran uveřejňovat na našem webu,“ vysvětlil Hrubý. 

Ostatní se otevřou spíše třetím stranám

Otevřít se třetím stranám vyjednává podle svého mluvčího Jakuba Švestky plánuje i Moneta Money Bank, napojení na účty jiných bank nekomentoval. „Moneta Money Bank je v souvislosti se směrnicí PSDII plně připravena k 13. lednu tohoto roku vystavovat API třetím stranám. V současnosti jednáme s několika partnery o možné spolupráci v této oblasti. O nových službách budeme klienty včas informovat,“ uvedl Švestka.

Na zpřístupnění třetím stranám se chystá rovněž ČSOB, která však na svých stránkách upozorňuje, že zmíněné služby zpřístupní až s finálním znění technických požadavků od Evropské Unie. ČSOB zároveň klienty varuje před poskytování přístupových údajů třetím stranám skrze jejich stránky. „Klient může v takovém případě ztratit kontrolu nad tím, k čemu jsou jeho údaje využívány a nese plnou odpovědnost za jejich případné zneužití,“ uvádí banka. 

Nové služby testuje podle Petry Kopecké, manažerky komunikace, také Raiffeisen bank. „V současné chvíli se intenzivně připravujeme na otevření informací třetím stranám. S ohledem na zajištění bezpečnosti komunikace s jinými subjekty právě intenzivně probíhá testování nové služby, kterou budeme schopni spustit v řádu několik týdnů na základě výsledků testu,“ uvedla Kopecká. Raiffeisen bank se podle Kopecké domnívá, že klientům následně poslouží zejména integrace účtů u různých bank, a to stejně jako v případě České spořitelny hlavně i kvůli komplexnějšímu poradenství.