V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Putin zrušil státní agenturu RIA Novosti, nahradit ji má nová, s rádiem

Šéfem nástupnické agentury Rossija segodňa bude Dmitrij Kiseljov, obhájce kremelské politiky a pevný Putinův spojenec.

  • ČTK
  • 09. 12. 2013 11:02
O činnost agentury RIA Novosti se zajímal i Putinův předchůdce Dmitrij Medveděv. Foto: Profimedia.cz

O činnost agentury RIA Novosti se zajímal i Putinův předchůdce Dmitrij Medveděv. Foto: Profimedia.cz

Ruský prezident Vladimir Putin dnes výnosem zrušil státní tiskovou agenturu RIA Novosti, která na mezinárodním, sovětském a ruském informačním trhu působila 72 let. Na bázi zrušené agentury má podle ruských médií vzniknout nový státní informační kolos nazvaný Rossija segodňa (Rusko dnes). Šéfa nové agentury, která byla zařazena mezi státem přednostně spravované strategické podniky, bude přímo jmenovat prezident.

Agentura RIA Novosti byla založena pod původním názvem Sovinformbyro dva dny po napadení SSSR nacistickou armádou v létě 1941. Po celou dobu své existence tvořila spolu s další státní agenturou TASS (nyní ITAR-TASS) páteř zpravodajské a informační politiky Kremlu.

Zatímco agentura ITAR-TASS se dnes zaměřuje zejména na politické zpravodajství, RIA Novosti aktivně působila na poli multimédií, vydávala informace ve 22 jazycích a spravovala na 40 informačních webových serverů. Byla rovněž vydavatelem známého politického deníku Moskovskije novosti.

Prezidentský výnos se o příčinách zrušení agentury RIA Novosti nezmiňuje. Uvádí pouze, že cílem nové agentury Rossija segodňa bude zejména šíření informací do zahraničí, které budou osvětlovat ruskou politiku a veřejný a společenský život Ruska.

Součástí agentury se stane i hlavní státní rozhlasová stanice Golos Rossiji (Hlas Ruska). Šéfem agentury Rossija segodňa se stane Dmitrij Kiseljov, dosavadní moderátor státního televizního kanálu Rossija. Kiseljov je považován za ultrakonzervativního obhájce kremelské politiky a pevného Putinova spojence. Kritiku v poslední době vyvolal zejména jeho srpnový výrok o tom, že orgány homosexuálů nejsou vhodné k transplantaci a je lepší je pálit.

Putinův kancléř Sergej Ivanov dnes v rozhovoru pro ruská média prohlásil, že důvody vzniku nové informační agentury jsou dva. „Prvním je rozumnější využití státních prostředků, jde přitom o snížení, nikoli zvýšení jejich objemu,“ konstatoval Ivanov.

Druhým důvodem je zvýšení efektivity práce státních médií. „Rusko prosazuje samostatnou politiku a pevně hájí své národní zájmy. Vysvětlovat to světu není jednoduché, ale je to možné a nutné,“ řekl kancléř.