Ve čtvrtek proběhla v sídle Microsoftu konference Content marketing 2017. Kromě Johna Wilperse zaujal Jakub Mařík z Bsnapu, svou typologií vlivných českých postav na Instagramu.

R2B2 spouští programatický nákup videoreklamy

Na webech Mafry a televize Prima je k dispozici až milion zobrazení denně, za cenu od 150 Kč za tisíc impresí post-rollů. Během podzimu mají zdražit až na dvojnásobek.

Další prodejce internetové reklamy na českém trhu ohlašuje, že do prodeje prostřednictvím automatizovaných aukcí nově zařadí videoformáty. Pražská firma R2B2, odnož internetové agentury Webgarden, už nabízí programatických nákup videoreklam na zpravodajském iDnes.cz a zábavním videoserveru Playtvák.cz mediálního domu Mafra a také v online archivu pořadů Prima Play televize Prima. Nakupovat reklamní prostor je zatím možné jen přes platformu Adform, brzy se má systém otevřít i ostatním platformám, k plnohodnotnému real-time biddingu (zkráceně RTB, jde o automatizované aukce v reálném čase).

V síti R2B2 jsou na uvedených webech ke koupi takzvané post-rolly, tedy spoty umístěné za přehrávaný videoklip, v maximální stopáži 30 vteřin. Nákup je možný v přímé aukci nebo prostřednictvím takzvaných private dealů. Firma uvádí, že denně jsou k dispozici „statisíce až milion zobrazení“, za vyvolávací cenu (floor price) 150 Kč za tisíc impresí (CPM). Už během letošního podzimu prodejce očekává růst až na cenu 300 Kč. První kampaně, které už na platformě proběhly (zaplatily si je Adidas, Sazka nebo Ekokom), vykázaly míru prokliku (CTR) ve výši 4 %. Cena za proklik se podle Mottla pohybovala kolem 3,50 Kč za klik.

„Očekáváme, že programatický prodej bude do roka naším hlavním způsobem prodeje videoreklamy. Podíl na celkovém svém obratu odhadujeme až na 60 procent,“ řekl Médiáři Stanislav Mottl, manažer výkonnostní reklamy v R2B2. Novou nabídku bude směrem ke klientům obhospodařovat společně s majiteli firem R2B2 a Webgarden Martinem Čelikovským a Kamilem Foltinem. „Pro příští rok odhadujeme obrat z videoreklamy z českých serverů 50 až 100 milionů korun,“ doplnil Mottl.

Stanislav Mottl

Stanislav Mottl

Zavádění videí do automatizovaného nákupu před pár týdny oznámila také Czech Publishers Exchange (CPEx), sdružující reklamní prostor na webech tuzemských vydavatelství Czech News Center, Economia, Mafra, Mladá fronta a mediazastupitelství Adactive. „Testujeme rich media formáty. Ve spolupráci s Adformem jsme vyzkoušeli několik nejpoužívanějších expandovatelných formátů, takže je inzerenti mohou bezpečně využívat. Vedle toho zkoumáme možnosti automatizovaného prodeje videa,“ řekl v srpnu Médiáři šéf CPEx Matěj Novák. R2B2 se na základě vlastních odhadů považuje za dvojku trhu v automatizovaném prodeji reklamy, právě za CPEx. Neuvažuje přitom sítě Googlu a Seznamu, které jsou uzavřené a poskytují prostor v daleko větších objemech.