Rada Českého rozhlasu ani napočtvrté svého místopředsedu nezvolila

Kontrolní orgán veřejnoprávního rádia se shodl jen na prodloužení lhůty pro další volbu.

Členové Rady Českého rozhlasu ve středu na dalším mimořádném zasedání opět nezvolili svého místopředsedu. Šlo už o čtvrtý neúspěšný pokus. Opakovaně se potvrzuje, že rada je rozdělena vedví. Radních je osm a ani jedna část nemá většinu. K dohodě došlo jen na změně volebního řádu. V něm rada prodloužila příslušnou lhůtu na 30 dnů, aby se kvůli volbě nemusela mimořádně scházet vždy po 10 dnech.

Radní se tentokrát nejprve snažili zvolit místopředsedu z dvojice Marek PokornýJan Krůta, po dvou neúspěšných kolech byli nominováni Oldřich Vágner a Jan Krůta. Ani z nich nebyl nikdo zvolen.

Volba místopředsedy se děje v důsledku nového zákona, takzvané malé mediální novely, která vstoupila v platnost začátkem října. Ta mimo jiné vyžaduje rozlišit, kdo v radě reprezentuje poslaneckou sněmovnu a kdo Senát. To bylo určeno losem na říjnové schůzi. Předseda rady Ondřej Matouš byl losem určen jako zástupce dolní komory, místopředseda podle nového zákona musí být za horní komoru. Dosavadní místopředsedové Tomáš Kňourek a Zdeněk Mahdal tak museli ve funkcích skončit, neboť byli oba vylosování jako zástupci sněmovny. V úvahu připadal někdo z trojice „senátních“ zástupců, tedy Krůta, Vágner nebo Pokorný. Všichni na místopředsedu opakovaně kandidovali. Na schůzi 24. října se nikoho z nich zvolit nepodařilo, stejně tak 30. října6. listopadu a ani dnes.

V krajním případě by rozhodnutí mohlo přijít až s nástupem nového radního. Ten kontrolní orgán Českého rozhlasu zkompletuje, rada má být ze zákona devítičlenná. Jedno místo v radě je volné od června, kdy skončil mandát Vítězslavu Jandákovi. Jeho nástupce se hledá, lhůta pro podávání nominací končí 24. listopadu. Nového radního pak bude volit sněmovna.

Aktuální složení Rady Českého rozhlasu

  • Ondřej Matouš (předseda)
  • Tomáš Kňourek
  • Zdeněk Mahdal
  • Jiří Dohnal
  • Jan Krůta
  • Marek Pokorný
  • Jaroslav Šebek
  • Oldřich Vágner

Sdílejte