Rada Českého rozhlasu ani napotřetí nezvolila svého místopředsedu

Rozhlasová rada je rozdělena, pro žádného z kandidátů se zatím nenašla většina hlasů.

Ani na třetí pokus se Radě Českého rozhlasu nepodařilo zvolit nového místopředsedu. V pořadí už třetí volba byla na programu dnešní mimořádné schůze a její výsledky potvrzují, že rada je rozdělena vedví. Radních je osm a ani jedna část nemá většinu. Dohoda nenastala.

V prvním kole dnešní volby kandidovali Jan KrůtaOldřich Vágner. Krůta získal čtyři hlasy, Vágner taktéž čtyři. V druhém kole Krůta obdržel čtyři hlasy, Vágner jen tři, jeden radní se hlasování zdržel. Ve třetím kole kandidoval jen sám Krůta, dostal ale opět čtyři hlasy a tak do funkce zvolen nebyl. Jednací řád totiž předepisuje, že ke zvolení je třeba nadpolovičního počtu hlasů ze všech radních.

Volba místopředsedy se děje v důsledku nového zákona, takzvané malé mediální novely, která vstoupila v platnost začátkem října. Ta mimo jiné vyžaduje rozlišit, kdo v radě reprezentuje poslaneckou sněmovnu a kdo Senát. To bylo určeno losem na říjnové schůzi. Předseda rady Ondřej Matouš byl losem určen jako zástupce dolní komory, místopředseda podle nového zákona musí být za horní komoru. Dosavadní místopředsedové Tomáš Kňourek a Zdeněk Mahdal tak museli ve funkcích skončit, neboť byli oba vylosování jako zástupci sněmovny.

V úvahu připadal někdo z trojice „senátních“ zástupců, tedy zmínění Krůta, Vágner nebo Marek Pokorný. V dosavadních třech volbách místopředsedy postupně kandidovali všichni tři. Na říjnové schůzi se ovšem nikoho z nich zvolit nepodařilo, podobně ani na dalším mimořádném zasedání minulé pondělí, a ani dnes. Další pokus hodlají radní učinit na další mimořádné schůzi, jež má proběhnout 15. listopadu.

V krajním případě by rozhodnutí mohlo přijít až s nástupem nového radního. Ten kontrolní orgán Českého rozhlasu zkompletuje, rada má být ze zákona devítičlenná. Jedno místo v radě je volné od června, kdy skončil mandát Vítězslavu Jandákovi. Jeho nástupce se hledá, lhůta pro podávání nominací končí 24. listopadu. Nového radního pak bude volit sněmovna.

Aktuální složení Rady Českého rozhlasu

  • Ondřej Matouš (předseda)
  • Tomáš Kňourek
  • Zdeněk Mahdal
  • Jiří Dohnal
  • Jan Krůta
  • Marek Pokorný
  • Jaroslav Šebek
  • Oldřich Vágner

Sdílejte