Ve finále volby šéfa ČT Dvořák, Chudárek, Šimek, Bradáč, Svoboda. Fenič neuspěl

Radní České televize dnes zúžili počet kandidátů na generálního ředitele ČT na pět.

Radní ČT v průběhu volby. Foto: Ondřej Aust

Radní ČT v průběhu volby. Foto: Ondřej Aust

O pozici generálního ředitele veřejnoprávní České televize se utkají tři bývalí manažeři komerčních televizí, jeden současný z ČT a jeden manažer ze zcela jiného oboru. Určili to dnes televizní radní, když z 32 kandidátů vybrali pětici finalistů.

Tvoří ji:

 • Petr Dvořák, bývalý generální ředitel TV Nova (výsledkem hlasování netradičně oslavil své dnešní 47. narozeniny)
 • Hynek Chudárek, bývalý výkonný ředitel hudební TV Óčko
 • Radomír Šimek, prezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory
 • Jan Svoboda, bývalý marketingový ředitel TV Prima, později Dopravního podniku Praha
 • Roman Bradáč, výkonný ředitel kanálu ČT24

V prvním kole dostal Dvořák 12 hlasů, Chudárek a Šimek po 8.

V druhém kole se vybírali dva z tria Svoboda - Bradáč - Michal Klíma, bývalý šéf vydavatelství Economia. Svoboda dostal 11 hlasů, Bradáč 10, Klíma jen 6.

Nejpozději ve středu 21. září radní plánují z této pětice vybrat vítěze výběrového řízení.

Výběrové řízení vypsala Rada ČT v polovině července. Přihlásilo se do něj celkem 36 uchazečů, z nichž 4 byli vyřazeni z formálních důvodů. To znamená, že nedodali v pořádku podklady, mezi kterými byl například životopis, informace o motivaci ke kandidatuře či projekt dalšího rozvoje televize.

Volba se koná poté, co ve středu 31. srpna rezignoval ze zdravotních důvodů na svůj post dosavadní generální ředitel Jiří Janeček. ČT od té doby řídí statutární zástupce a vedoucí kanceláře generálního ředitele Vladimír Karmazín.

Volbu jsme sledovali on-line. Včera jsme též publikovali analýzu většiny zveřejněných kadndiátských projektů.

Vizitky postupujících kandidátů, podle ČTK

Roman Bradáč (* 7. 12. 1966, ženatý, má syna a dceru)

 • Vzdělání: vystudoval kulturologii na Filozofické fakultě UK v Praze (1991)
 • Kariéra: od roku 1994 působil v zahraniční redakci ČT, nejprve jako řadový redaktor a později jako šéf zahraničního zpravodajství, v letech 2003 až 2008 byl stálým zpravodajem v USA, po návratu se stal ředitelem vnějších vztahů televize, od listopadu 2009 byl vedoucím sekretariátu generálního ředitele a od srpna 2010 vede jako ředitel kanálu ČT24 zpravodajství veřejnoprávní televize
 • Podle kritiků má jako jeden z manažerů jmenovaných exředitelem ČT Jiřím Janečkem podíl na současné údajně neutěšené situaci České televize.
 • Na přelomu let 2000 a 2001 byl jedním z redaktorů, kteří protestovali proti jmenování Jiřího Hodače šéfem ČT.

Petr Dvořák (7. 9. 1964, rozvedený, z manželství má dvě dospívající dcery, další dvě dcery má se současnou partnerkou)

 • Vzdělání: absolvoval technickou kybernetiku na elektrotechnické fakultě ČVUT, v roce 1999 získal titul MBA na Chicagské univerzitě (USA)
 • Kariéra: začátkem 90. let spoluzakládal P.R. agenturu B.I.G., v jejímž vedení je dodnes; od roku 1993 spolupracoval se skupinou PPF, kterou také zastupoval v orgánech řady firem - byl například předsedou dozorčí rady eBanky (dnes součást Raiffeisen Bank), působil v České pojišťovně, zasedal i v představenstvu fotbalové Slavie před jejím prodejem britské skupině Enic; do Novy přišel spolu se vstupem PPF v roce 2002, kdy se stal jednatelem firmy; do křesla generálního ředitele usedl v květnu 2003 po odvolání Vladimíra Železného a zůstal v něm i poté, co Novu koncem roku 2004 koupila americká mediální společnost CME; skončil loni v červenci, poté působil do konce roku jako viceprezident pro vysílání skupiny CME
 • Před příchodem na Novu byl znám jako tvrdý vyjednávač a pravá ruka majitele PPF Petra Kellnera.
 • Během jeho působení Nova spustila několik nových kanálů, které vybudovala jak na zelené louce (Nova Cinema, česká mutace MTV) nebo je koupila (Nova Sport).
 • Za Dvořákova vedení televize posílila vlastní výrobu, zejména hranou tvorbu, angažovala se také jako koproducent řady českých filmů.

Hynek Chudárek (* 16. 6. 1961, ženatý)

 • Kariéra: od roku 1990 vedl společnost zabývající se výrobou CD a DVD nosičů; v roce 2002 se krátce po vzniku této hudební televize stal jedním z akcionářů a členů vedení Stanice O (dnešní Óčko), ve vedení zůstal i poté, co televizi v roce 2005 ovládla společnost Mafra (vydává mj. Mladou frontu Dnes); od roku 2005 působil jako výkonný ředitel, z funkce odešel po přihlášení do současného konkursu na šéfa ČT
 • Do konkurzu na generálního ředitele ČT se přihlásil už v roce 2009, skončil mezi pěticí finalistů.
 • Pochází z učitelské rodiny, kvůli politickým postojům rodičů po srpnu 1968 měl problémy s přijetím na VŠ.

Jan Svoboda (* 13. 2. 1979, podle dostupných informací je ženatý, má jedno dítě)

 • Vzdělání: studoval politologii na Filozofické fakultě UK, získal titul MBA na Nottingham Trend University (2006); je držitelem četných marketingových, IT a obchodních certifikátů
 • Kariéra: Působil jako marketingový ředitel pražského dopravního podniku (od 2007), předtím zastával obdobnou pozici v FTV Prima (od 2005); v roce 1998 založil a později vedl jako výkonný ředitel marketingovou a reklamní agenturu 3F Creative; od roku 2001 několik let působil jako odborný poradce pro koncové klienty a systémové integrace se zaměřením na elektronický obchod a informační systémy, počátkem roku 2002 stal ředitelem pro obchodní rozvoj a marketing ve společnosti S&T Česká republika, do Primy přišel z pozice obchodního ředitele pro segmenty finančních služeb a státní správy CSC Computer Sciences, s.r.o., kde působil od počátku roku 2004.
 • Podle médií má silné vazby na bývalého ředitele televize Prima Martina Dvořáka, kterého následoval do Dopravního podniku hlavního města Prahy, kde se Dvořák stal ředitelem.
 • Letos v srpnu napsaly Hospodářské noviny, že má silné vazby na lobbisty v pozadí pražské ODS. „V minulosti působil v televizi Prima a později spolu s Martinem Dvořákem odešel do pražského dopravního podniku, který je pevně svázaný s pražským magistrátem,“ uvedl deník.

Radomír Šimek (* 12. 2. 1958, ženatý, má dva syny a dvě dcery)

 • Vzdělání: vystudoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze (1982), absolvoval stáž na Babsonově vysoké škole v USA (1998)
 • Kariéra: v Československu pracoval v devizovém oddělení v Československé obchodní bance a později podniku Transakta, v roce 1984 emigroval do SRN, kde zpočátku pracoval jako prodavač; v prosinci 1985 nastoupil do koncernu Siemens, začínal jako referent, později působil v obchodním oddělení, kde měl na starosti mj. Československo; po roce 1989 vybudoval čs. a později českou pobočku Siemensu zaměřenou na výpočetní techniku, později stanul ve vedení české pobočky koncernu, kde působil až do září 2009 více než deset let jako finančně-ekonomický ředitel; od května 2009 je prezidentem Česko-německé obchodní a průmyslové komory
 • V roce 2008 jej Klub finančních ředitelů vyhlásil nejlepším finančním ředitelem v České republice.
 • Před dvěma lety se o něm spekulovalo jako o možném novém řediteli Český aerolinií, v minulosti se Šimkovo jméno objevilo i mezi kandidáty na šéfa České pošty.